FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1342) Jednotka mesh15. 07. 2002

Dotaz: Naše firma spracovává indickou slídu: SLÍDA POWDER 60 MESH. Prosím sdělte nám jaké jednotka je MESH jestli to vůbec jednotka je. (Milan Brokl)

Odpověď: Mesh je charakteristická jednotka pro velikost zrn {nevztahuje se jen na slídu}. Čím vyšší je číslo mesh, tím jemnější daná slída je. Převodní vztahy a další jednotky vztahující se k dané problematice můžete najít na stránce:
http://www.icrmica.com/icrmica_micapowder_flakes.html
(M.Urbanová)   >>>  

1343) Transformace el. energie12. 07. 2002

Dotaz: Zajímalo by mě, zda existuje nějaký druh energie, vlnění.....atd. , který se dá snadno získat z el. energie a poté znovu transformovat zpět na el. energii? Pokud ano, jak? (Ing.Lukáš Fiala)

Odpověď: Bojím, že nic takového ideálního známo není - neznáme asi nic jiného než elektrickou energii konvertovat na potenciální (přečerpávací vodní elektrárna) a pak zase se ztrátami (to vždycky, takže už to nebudu připomínat) v turbíně zpátky elektřinu vyrobit, na chemickou (různé akumulátory, zvláště v poslední době intenzívně zdokonalované, nebo např. rozložením na vodík a kyslík, které se zase v palivovém článku spojí a generují elektřinu), na kinetickou (roztočený setrvačník) a moc jiných způsobů mne nenapadá. Při posuzování jednotlivých způsobů je zajímavé starat se o otázky, na jak dlouho se dá elektrická energie uschovat, s jakými ztrátami získat zpátky, s jakou hustotou se dá uložit (tužkový akumulátor s kapacitou alespoň ampérdny), jak drahá a bezpečná technologie je potřeba.
(J.Dolejší)   >>>  

1344) Jak vidí člověk letící rychlostí c své okolí?12. 07. 2002

Dotaz: Jak bude člověk letící téměř rychlostí světla vnímat své okolí? Co se stane, když před sebe (ve směru pohybu) vystřelí nějaké těleso? Jak bude těleso vnímat on a jak jeho okolí? (Luboš Procházka)

Odpověď: Dejme tomu, že poletí vůči okolní krajině rychlostí 0,9 c. Jemu bude hej a bude se (samozřejmě) cítit v klidu, jako by stál. Předpokládám ovšem, že letí zcela hladce, jakékoli hrkání by ho zabilo. Ale on sám se bude cítit naprosto normálně, krajina řítící se kolem něho dozadu bude zploštěná, ale on to uvidí mnohem složitěji, protože to, co letí k němu, uvidí naopak roztažené. (Je to tím, že i to světlo, které mu zprostředkuje vidění, se šíří konečnou rychlostí, takže to, co mu právě "padne do oka" z různých míst, pochází i z různých časů. Zkuste si jako cvičení spočítat, jak uvidí krychli o hraně A míjející ho v okamžiku, kdy je mu její přední hrana nejblíž, a to ve vzdálenosti rovněž A.)
Vystřelí-li před sebe těleso tak, aby letělo vůči němu rychlostí třeba 0,5 c, pak opravdu poletí vůči němu rychlostí 0,5 c (a tak ho bude vnímat), ale vůči krajině poletí jen rychlostí (0,9 + 0,5)c / (1 + 0,9 * 0,5) = 0,9655... c .
(J.Obdržálek)   >>>  

1345) Vodík v "kovovém stavu"12. 07. 2002

Dotaz: 1.Slyšel jsem, že na Jupiteru existuje vodík v "kovovém stavu" . Jaké má vlastnosti a co to vlastně je? 2. Šel by udělat "podomácku" laser-jak? 3. Viděl jsem v noci, jak blesk uhodil do vysokonapěťového transformátoru a po chvilce se kolem transfornátoru objevila modrá světélkující mlha, která se asi 10min pohybovala od transformátoru a pak pomalu zanikla. Co to bylo a na jakém to je principu? (Merek)

Odpověď: 1. Nevím, zda zrovna na Jupiteru je a proč se soudí, že by tam pro něj byly vhodné podmínky. "Vodík v kovovém stavu" je docela lákavá představa založená na tom, že vodík je ve stejném sloupci jako alkalické kovy. "Obvyklý" ztužený vodík (ochlazením, resp. za mírně zvýšených tlaků) je ale izolátor složený z molekul H2 držících spolu van der Waalsovými silami, nikoli vodič. Lze si ale představit, že za hodně vysokého tlaku by mohla existovat kovová vazba.
2. Koupit si vhodné zařízení, např. laserové ukazovátko (na trhu od 100 Kč) anebo v obchodu se součástkami polovodičovou laserovou diodu. Jde o to, k čemu ten laser potřebujete. 
3. Zřejmě tam došlo k ionizaci vzduchu, eventuálně k tvorbě metastabilních radikálů. To, že šlo právě o vysokonapěťový transformátor, se mi ani nezdá podstatné tak, jako to, že do (kovové konstrukce) uhodilo.
(J.Obdržálek)   >>>  

1346) Nekonečné urychlování12. 07. 2002

Dotaz: Podle 2. pohybového zákona, když bude na těleso působit síla nekonečně dlouho uvede těleso na nekonečnou rychlost, říkám to správně nebo na vysoké rychlosti tento zákon neplatí ? (Lubomír Šerý)

Odpověď: Milý Lubomíre, Vaše úvaha není správná. Těleso, které se pohybuje velkou rychlostí má podle speciální teorie relativity větší hmotnost, než byla jeho hmotnost na začátku pohybu (tzv. klidová hmotnost). Jeho hmotnost se vzrůstající rychlostí dále roste (těleso těžkne a těžkne). Působení konstantní síly tak má stále menší a menší účinek na jeho zrychlování. Rychlost tělesa s nenulovou klidovou hmotností se tak může jen přiblížit rychlosti světla (c = 3.108 m/s), ale nikdy jí nedosáhne.
(M.Urbanová)   >>>