FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1349) Zahřátí bílkovin11. 07. 2002

Dotaz: S velkým potěšením jsem si početl o fyzikálních pokusech s vajíčky. Při té příležitosti by mě zajímalo, jak to, že syrový bílek je tekutý a průhledný, ale uvařený tuhý a bílý, a to už nevratně. Co je o tom známo? Je to asi ostuda, že si nedovedu odpovědět sám, když mám fyzikální vzdělání, ale konzultace a názory chytrých odborníků mě moc zajímají. Vím, že bílek je vodný roztok jakéhosi albuminu, tedy bílkoviny, která při zahřátí denaturuje a pak nějakým mechanismem síťuje, ale proč přitom zbělá?? (Miroslav Raab)

Odpověď: Zahřátím bílkoviny (ovalbumin) na vyšší teplotu (např. 60° C) dojde k její degradaci, tedy nevratné změně její chemické stavby. Ovalbumin je glykoprotein, který má v přírodním stavu šroubovicové molekuly typu alfa-helix. Denaturací se poruší vodíkové můstky na šroubovici, ta se rozmotá, šroubovice se narovná na dlouhé peptidické řetězce, ale ty mají po sobě elektrostatické náboje. Náboje se náhodně přitahují, molekuly se sesíťují a tím vzniknou trojrozměrné "tuhé" struktury. (Některá denaturační činidla, jako třeba kyselina mravenčí, blokují volné náboje, takže se molekuly nesesíťují, a i denaturovaná bílkovina zůstane tekutá.) Neprůhlednost a neprůsvitnost je dána náhodným sesíťováním.
To, že na to neodpovíte na základě fyzikálního vzdělání sám, není žádná ostuda, ale zcela přirozená věc, tohle souvisí mnohem víc s chemií, a to s biochemií. Já jako fyzik jsem se na to zeptal odborníků z přírodovědecké fakulty.
(J.Obdržálek)   >>>  

1350) Máslo v mikrovlnce11. 07. 2002

Dotaz: Proč se máslo v mikrovlnné troubě ohřívá od středu? Kam uteklo teplo z Apolla13, když okolo je nejlepší izolant=vakum? (David Kir±ner)

Odpověď: Milý kolego, 1) mikrovlny se absorbují v objemu potravin v mikrovlnné troubě, nemám ale hned při ruce údaje o charakteristické hloubce vniku pro jednotlivé materiály, speciálně vaše máslo. V hrubém přiblížení, že se absorbují rovnoměrně, se pak opravdu ohřeje nejdřív střed, protože kraje jsou ochlazovány vzduchem.
2) Vyzářilo se. To funguje i ve vakuu, jinak by se totiž kosmonauti upekli a jiné kosmické objekty taky, protože by akorát pžijímali/y teplo slunečním zářením a neměli/y cestu, jak se tepla naopak zbavit. Mrkněte se na záření absolutně černého tělesa do nějaké knihy o fyzice, kvantitativně je to tam pod heslem Stefan-Boltzmannův zákon.
(J.Dolejší)   >>>  

1351) Kvantová teorie10. 07. 2002

Dotaz: Kvantová teorie říká, že se určitá částice v určitém stavu může nacházet jen s jistou pravděpodobností. Ale při rozpadu částice na dva fragmenty, kdy se jeden otáčí po směru hod. ručiček, druhý se musí pohybovat proti směru hod. ručiček. Existuje nějaká část kvantové teorie, která toto upravuje? (Tomáš Vaníček)

Odpověď: Pane kolego, máte asi na mysli stav, kdy se například částice beze spinu (vnitřního monetu hybnosti) rozpadá na dvě částice se spinem. To je situace, která je v přírodě běžná a je adekvátně pojednána v kvantové teorii. Moment hybnosti se zachovává, takže pokud je jeden z fragmentů "levotočivý", pak druhý bude "pravotočivý", který bude jaký je záležitost pravděpodobnosti (a někdy dalších vlastností interakce nebo zúčastněných částic, neboť například neutrína se vždycky "točí na jednu stranu"). Stačí se poučit o spinu v kvantové teorii ...
(J.Dolejší)   >>>  

1352) Jak oklamat radar...10. 07. 2002

Dotaz: Chtěl bych se zeptat, zda lze oklamat radar policistů houpajícím se CD uvnitř auta. Hádáme se s kolegou a já tvrdím, že by to CD muselo mít roh, aby se paprsek odrazem zpozdil. Dalo by se tedy sestrojit ze 3ks CD kompaktu jaká-si koule s vnitřními rohy o 90 stupních. Fungovalo by to? (Stepan Hlava)

Odpověď: Pane kolego, to je krajně zajímavý dotaz. Já ale přesně nevím, jak ony radary fungují, nejspíše využívají Dopplerova efektu, tj. změny frekvence vlnění odraženého od pohybujícího se předmětu. Když budete odrážet vlnění radaru houpajícím se CD uvnitř, bude asi převládat radarový odraz od karoserie, který bude ukazovat skutečnou rychlost a oscilující signál od odrazu na houpajícím se CD. Abyste mohl úspěšně předstírat pomalou jízdu, potřeboval byste potlačit odraz od karosérie (odkoukejte technologii stealth) a zvýraznit odraz od objektu, který se bude pořád pohybovat v autě dozadu, tj. vzhledem k silnici pomaleji. Na to by stačilo dát dovnitř auta "mlýnské kolo" s koutovými odrážeči (kout z plechu nebo vašich CD), jehož zvenku viditelná část by se točila dozadu a zvenku neviditelná část dopředu. Pak byste mohl úspěšně simulovat i couvání.
Jinou cestou je samozřejmě ten triviální způsob, že opět potlačíte odraz, přijmete signál radaru, zanalyzujete jeho frekvenci a zpátky vyšlete lehce posunutou, tak jak odpovídá dopplerovskému odrazu od předmětu pohybujícího se předstíranou rychlostí. Předpokládám ale, že klamání policie bude asi trestné, zeptejte se na nějaké právní odpovědně. Spousta informací je na stránce http://copradar.com/preview/content.html a jistě byste našel i další.
(J.Dolejší)   >>>  

1353) Virtuální částice10. 07. 2002

Dotaz: Mohli byste mně prosím nějakým srozumitelným způsobem vysvětlit, co jsou to "virtuální částice"? (kamil)

Odpověď: Milý kolego, o tom se dá povídat mnoha různými způsoby, ale pořádně to pochopíte, když se seznámíte s kvantovou teorií pole, už existuje dokonce česká kniha J. Formánek: Úvod do relativistické kvantové mechaniky a kvantové teorie pole, Karolinum 1998, 2000. V této teorii a speciálně v její diagramatické reprezentaci vystupují částice, které nesplňují "správný" vztah mezi energií, hybností a klidovou hmotou, tedy nemohou existovat jako volné částice a vystupují jako mezistavy ve všech možných alternativách vývoje daného systému (kvantová teorie se právě vyznačuje tím, že uvažuje všechny možné cesty vývoje a skládá jejich příspěvky). Například při popisu rozptylu dvou elektronů počítáme v kvantové elektrodynamice s tím, že si "vymění" foton (a skládáme to s příspěvky výměny více fotonů...), tento virtuální foton však nemusí splňovat relaci E = pc jako každý normalní reálný foton.
(J.Dolejší)   >>>