FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1350) Máslo v mikrovlnce11. 07. 2002

Dotaz: Proč se máslo v mikrovlnné troubě ohřívá od středu? Kam uteklo teplo z Apolla13, když okolo je nejlepší izolant=vakum? (David Kir±ner)

Odpověď: Milý kolego, 1) mikrovlny se absorbují v objemu potravin v mikrovlnné troubě, nemám ale hned při ruce údaje o charakteristické hloubce vniku pro jednotlivé materiály, speciálně vaše máslo. V hrubém přiblížení, že se absorbují rovnoměrně, se pak opravdu ohřeje nejdřív střed, protože kraje jsou ochlazovány vzduchem.
2) Vyzářilo se. To funguje i ve vakuu, jinak by se totiž kosmonauti upekli a jiné kosmické objekty taky, protože by akorát pžijímali/y teplo slunečním zářením a neměli/y cestu, jak se tepla naopak zbavit. Mrkněte se na záření absolutně černého tělesa do nějaké knihy o fyzice, kvantitativně je to tam pod heslem Stefan-Boltzmannův zákon.
(J.Dolejší)   >>>  

1351) Kvantová teorie10. 07. 2002

Dotaz: Kvantová teorie říká, že se určitá částice v určitém stavu může nacházet jen s jistou pravděpodobností. Ale při rozpadu částice na dva fragmenty, kdy se jeden otáčí po směru hod. ručiček, druhý se musí pohybovat proti směru hod. ručiček. Existuje nějaká část kvantové teorie, která toto upravuje? (Tomáš Vaníček)

Odpověď: Pane kolego, máte asi na mysli stav, kdy se například částice beze spinu (vnitřního monetu hybnosti) rozpadá na dvě částice se spinem. To je situace, která je v přírodě běžná a je adekvátně pojednána v kvantové teorii. Moment hybnosti se zachovává, takže pokud je jeden z fragmentů "levotočivý", pak druhý bude "pravotočivý", který bude jaký je záležitost pravděpodobnosti (a někdy dalších vlastností interakce nebo zúčastněných částic, neboť například neutrína se vždycky "točí na jednu stranu"). Stačí se poučit o spinu v kvantové teorii ...
(J.Dolejší)   >>>  

1352) Jak oklamat radar...10. 07. 2002

Dotaz: Chtěl bych se zeptat, zda lze oklamat radar policistů houpajícím se CD uvnitř auta. Hádáme se s kolegou a já tvrdím, že by to CD muselo mít roh, aby se paprsek odrazem zpozdil. Dalo by se tedy sestrojit ze 3ks CD kompaktu jaká-si koule s vnitřními rohy o 90 stupních. Fungovalo by to? (Stepan Hlava)

Odpověď: Pane kolego, to je krajně zajímavý dotaz. Já ale přesně nevím, jak ony radary fungují, nejspíše využívají Dopplerova efektu, tj. změny frekvence vlnění odraženého od pohybujícího se předmětu. Když budete odrážet vlnění radaru houpajícím se CD uvnitř, bude asi převládat radarový odraz od karoserie, který bude ukazovat skutečnou rychlost a oscilující signál od odrazu na houpajícím se CD. Abyste mohl úspěšně předstírat pomalou jízdu, potřeboval byste potlačit odraz od karosérie (odkoukejte technologii stealth) a zvýraznit odraz od objektu, který se bude pořád pohybovat v autě dozadu, tj. vzhledem k silnici pomaleji. Na to by stačilo dát dovnitř auta "mlýnské kolo" s koutovými odrážeči (kout z plechu nebo vašich CD), jehož zvenku viditelná část by se točila dozadu a zvenku neviditelná část dopředu. Pak byste mohl úspěšně simulovat i couvání.
Jinou cestou je samozřejmě ten triviální způsob, že opět potlačíte odraz, přijmete signál radaru, zanalyzujete jeho frekvenci a zpátky vyšlete lehce posunutou, tak jak odpovídá dopplerovskému odrazu od předmětu pohybujícího se předstíranou rychlostí. Předpokládám ale, že klamání policie bude asi trestné, zeptejte se na nějaké právní odpovědně. Spousta informací je na stránce http://copradar.com/preview/content.html a jistě byste našel i další.
(J.Dolejší)   >>>  

1353) Virtuální částice10. 07. 2002

Dotaz: Mohli byste mně prosím nějakým srozumitelným způsobem vysvětlit, co jsou to "virtuální částice"? (kamil)

Odpověď: Milý kolego, o tom se dá povídat mnoha různými způsoby, ale pořádně to pochopíte, když se seznámíte s kvantovou teorií pole, už existuje dokonce česká kniha J. Formánek: Úvod do relativistické kvantové mechaniky a kvantové teorie pole, Karolinum 1998, 2000. V této teorii a speciálně v její diagramatické reprezentaci vystupují částice, které nesplňují "správný" vztah mezi energií, hybností a klidovou hmotou, tedy nemohou existovat jako volné částice a vystupují jako mezistavy ve všech možných alternativách vývoje daného systému (kvantová teorie se právě vyznačuje tím, že uvažuje všechny možné cesty vývoje a skládá jejich příspěvky). Například při popisu rozptylu dvou elektronů počítáme v kvantové elektrodynamice s tím, že si "vymění" foton (a skládáme to s příspěvky výměny více fotonů...), tento virtuální foton však nemusí splňovat relaci E = pc jako každý normalní reálný foton.
(J.Dolejší)   >>>  

1354) Studená fúze09. 07. 2002

Dotaz: Včera byl na kanálu Spectrum odvysílán dokument o tzv. Studené fúzi. Pojednával o pokusu fyziků Pondse a Fleischmanna (snad jsem pochytil ta jména O.K.) z roku 1989, kdy se při reakci uvolnilo zajímavé množství "zbytkového" tepla. Při ověřování však nebylo dosaženo pokaždé stejného výsledku a na popud prezidenta Busche (staršího) byla ustavena vyšetřovací komise, která pokus vyvrátila. V průběhu 90. Let pak docházelo ke střetnutí mezi přívrženci a odpůrci této metody, přičemž vždy měli navrch odpůrci. Dokument však naznačuje, že odpůrci nikdy nejednali zcela nezaujatě. Můžete to prosím nějak nezávisle komentovat? (Jan Rechnovský)

Odpověď: Nevylučuji v principu, že by šla najít nějaká ta "studená fúze", tj. že by šlo nějakým trikem nechat k sobě přiblížit např. dvě jádra vodíku, tedy protony, aby z nich vzniklo jádro deuteria (p+n+e+neutrino). Toto splynutí se nazývá fúze. Je ale nutno dodat oběma jádrům velikou energii (420 keV, tedy urychlit je napětím 420 000 V a strefit se čelně), protože se na dálku odpuzují (tak, jak bychom taky čekali od elektricky stejně nabitých částic). Pravda je, že po překonání této energiové bariéry se nám všechna dodaná práce nejenom vrátí, ale ještě kus přibyde - ale kde si půjčit na ten začátek?
Klasická "horká fúze" spočívá prostě v tom, že vodík dostatečně zahřejeme. Spočítáte-li si ale teplotu, která odpovídá oné energiové bariéře, dostanete nesmírně vysokou teplotu, překračující podstatně teplotu ve Slunci (asi 15 milionů stupňů, což je jen 1,3 keV). Jeden trik je ale v tom, že má-li látka nějakou teplotu, pak odpovídající střední kinetická energie je opravdu jen STŘEDNÍ, tedy některé částečky (molekuly, atomy, ionty, podle toho, o co jde) budou v daném okamžiku mít energii menší, jiné větší. Nepatrná část může mít i energii podstatně větší, takže jí to stačí na fúzi - a to je případ Slunce, které taky spíše "doutná" než "hoří".
Další trik je v tom, najít nějaký šikovný mezistupeň, přes který by se dala bariéra přelézt třeba tím, že by se menší dávky energie složily dohromady - asi jako přelezete zeď, bude-li u ní žebřík. Nalezení takového žebříku by bylo právě onou studenou fúzí. Objektivně vzato se to zatím nepodařilo, i když takový jev není vyloučen. (Není také tak docela snadné poznat, zda na pár atomech k tomu došlo a zda by to v takovém případě mělo vůbec význam.) Ovšem to, že někdo bude zarputile hájit tézi, které věří, i když nebyla pokusem ověřena - to už je otázka spíše psychologická, ne-li psychiatrická.
(J.Obdržálek)   >>>