FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1362) Stupeň Fahrenheita19. 06. 2002

Dotaz: Zajímá mě poměr mezi stupněm Celsia a stupněm Fahrenheita. Např., kolik stupňů Celsia je 90 stupňů Fahrenheita? (Milada Honcová)

Odpověď: Milá Milado, stupeň Fahrenheita vypočítáte podle následujícího vzorečku:
T[F] = 1.8 . T[°C] + 32
Tedy například 1° C = 33.8 F ; 100°C = 212F ; 90F = 32.22°C
Převodní vztahy mezi dalšími jednotkami teploty můžete najít na stránce http://bures.hyperlink.cz/j_teplot.htm
A převodník dalších fyzikálních jednotek na stránce:
http://www.labo.cz/mft/konvertor.htm
(M.Urbanová)   >>>  

1363) Akce a reakce 112. 06. 2002

Dotaz: Zajímalo by mě, jak vysvětlit otáčení nádoby, z níž vystřikuje voda z postranních otvorů opatřených zaoblenými dutinami. Obecně se v knize píše, že je to příklad na akci a reakci, ale nějak to tam nevidím. Kde je působiště síly, která roztáčí tu nádobu? Kde je působiště té akce? (Stepan Svoboda)

Odpověď: Působiště síly bych asi zakreslil doprostřed díry, ze které ta voda vytéká a to pro obě síly, vytékající čůrek na nádobu s vodou i pro sílu, kterou voda v nádobě působí na vytékající element vodního čůrku. Nebylo by ale chybou posouvat libovolně oba vektory po nositelce.(
(M.Rojko)   >>>  

1364) Akce a reakce 112. 06. 2002

Dotaz: Prosim, jak je to s akcí a reakcí v případě pohybu nádoby díky tomu, že z ní vytéká např. voda, kde by se mělo zakreslit působiště té akční a reakční síly ? (Stepan)

Odpověď: Působiště síly bych asi zakreslil doprostřed díry, ze které ta voda vytéká a to pro obě síly, vytékající čůrek na nádobu s vodou i pro sílu, kterou voda v nádobě působí na vytékající element vodního čůrku. Nebylo by ale chybou posouvat libovolně oba vektory po nositelce.
(M. Rojko)   >>>  

1365) Otázka z astronomie07. 06. 2002

Dotaz: V jisté astronomické přednášce jsem zaslechl, že objekt, jehož jasnost (v libovolné části spektra elmag. záření) se mění v nějaké časové periodě (řekněme třeba 1 minuta), nemůže mít rozměr větší než je dráha, kterou za tuto dobu urazí světlo (elmag. záření). V tomto případě tedy musí být menší než jedna světelná minuta. A já pořád nechápu proč? (Radek Fojtík)

Odpověď: Nejsem astronom, ale předpokládám, že je to z následujícího důvodu: Mění-li se opravdu pravidelně jasnost, pak to může být jen tím, že objekt rotuje a jedna jeho část je jinak jasná než druhá: např. jde o dvojhvězdu, kde jedna (tmavá) hvězda zakrývá světlou, anebo např. o rotující hvězdu, vyzařující v jistém směru z vnitřních důvodů (např. má magnetické pole, které určuje převažující směr záření). Kdyby byl objekt kulový o obvodu X metrů, a měnil svou jasnost díky rotaci dejme tomu 10x za sekundu, pak povrch by se musel pohybovat rychlostí 10 X metrů za sekundu. Samozřejmě tato rychlost nesmí být větší než rychlost světla.
(J. Obdržálek)   >>>  

1366) 4. skupenství07. 06. 2002

Dotaz: Jak by teoreticky vypadal fázový diagram obecné látky se zakreslaným 4. skupenstvím(plazma). (Karel)

Odpověď: Jakkoliv se říká, že plasma je čtvrté skupenství hmoty, nedá se to brát až tak dogmaticky. Je samozřejmě rozdíl mezi tím, jsou-li nejmenší částečky plynu navenek elektricky neutrální a působí na sebe na dálku nanejvýš dipól-dipólovou interakcí (o dva mocninné řády slabší než náboje), anebo je-li tvořen zápornými elektrony a kladnými ionty (neřkuli jen samotnými jádry, jako u vodíku). Jenomže tomu chybí to, co je podstatné pro fázový přechod, totiž náhlá, skoková změna fyzikálních veličin (např. měrný objem) při nepatrné změně teploty. Takže to je spíše něco jako rozmazaný fázový přechod. To ostatní si jistě doplníte sám: v pV diagramu bude stabilní oblast plasmatu ve vysokých teplotách (daleko od počátku), spíše při nízkých tlacích. Ovšem zase to neextrapolujte moc daleko. Při opravdu hodně vysokých teplotách (a tlacích) se vám nastartují termonukleární reakce, když hustotu budete zvyšovat dále, můžete dojít do stavu, kdy se začnou uplatňovat obecně relativistické jevy a nakonec vám vše zkolabuje do černé díry. Naopak půjdete-li s hustotou k nule, je otázka, co dělat se "systémem", kde máte třeba 1 částici na kubický kilometr (nebo světelný rok ...)
(J. Obdržálek)   >>>