FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1365) Otázka z astronomie07. 06. 2002

Dotaz: V jisté astronomické přednášce jsem zaslechl, že objekt, jehož jasnost (v libovolné části spektra elmag. záření) se mění v nějaké časové periodě (řekněme třeba 1 minuta), nemůže mít rozměr větší než je dráha, kterou za tuto dobu urazí světlo (elmag. záření). V tomto případě tedy musí být menší než jedna světelná minuta. A já pořád nechápu proč? (Radek Fojtík)

Odpověď: Nejsem astronom, ale předpokládám, že je to z následujícího důvodu: Mění-li se opravdu pravidelně jasnost, pak to může být jen tím, že objekt rotuje a jedna jeho část je jinak jasná než druhá: např. jde o dvojhvězdu, kde jedna (tmavá) hvězda zakrývá světlou, anebo např. o rotující hvězdu, vyzařující v jistém směru z vnitřních důvodů (např. má magnetické pole, které určuje převažující směr záření). Kdyby byl objekt kulový o obvodu X metrů, a měnil svou jasnost díky rotaci dejme tomu 10x za sekundu, pak povrch by se musel pohybovat rychlostí 10 X metrů za sekundu. Samozřejmě tato rychlost nesmí být větší než rychlost světla.
(J. Obdržálek)   >>>  

1366) 4. skupenství07. 06. 2002

Dotaz: Jak by teoreticky vypadal fázový diagram obecné látky se zakreslaným 4. skupenstvím(plazma). (Karel)

Odpověď: Jakkoliv se říká, že plasma je čtvrté skupenství hmoty, nedá se to brát až tak dogmaticky. Je samozřejmě rozdíl mezi tím, jsou-li nejmenší částečky plynu navenek elektricky neutrální a působí na sebe na dálku nanejvýš dipól-dipólovou interakcí (o dva mocninné řády slabší než náboje), anebo je-li tvořen zápornými elektrony a kladnými ionty (neřkuli jen samotnými jádry, jako u vodíku). Jenomže tomu chybí to, co je podstatné pro fázový přechod, totiž náhlá, skoková změna fyzikálních veličin (např. měrný objem) při nepatrné změně teploty. Takže to je spíše něco jako rozmazaný fázový přechod. To ostatní si jistě doplníte sám: v pV diagramu bude stabilní oblast plasmatu ve vysokých teplotách (daleko od počátku), spíše při nízkých tlacích. Ovšem zase to neextrapolujte moc daleko. Při opravdu hodně vysokých teplotách (a tlacích) se vám nastartují termonukleární reakce, když hustotu budete zvyšovat dále, můžete dojít do stavu, kdy se začnou uplatňovat obecně relativistické jevy a nakonec vám vše zkolabuje do černé díry. Naopak půjdete-li s hustotou k nule, je otázka, co dělat se "systémem", kde máte třeba 1 částici na kubický kilometr (nebo světelný rok ...)
(J. Obdržálek)   >>>  

1367) Člověk ve vesmíru07. 06. 2002

Dotaz: Se známým jsme se bavili o tom, co by se stalo dřívw, kdybyste náhle vystavily člověka vesmírnému prostoru. Jestli by ho to dříve roztrhlo, nebo by dříve zmrzl. Domnívám se, že by ho to dříve rotrhlo, ale nejsem si zcela jistý. (Ondra Tkáč)

Odpověď: Tak akutní problém z intelektuální debaty chce rychlou odpověď, byť neúplnou (an nejsme vševědové, dalši informace se musí najít): Člověk snad neexploduje, ale odplyní se. (Piloti s kyslíkovou maskou přežijí bez větších problémů dehermatizaci kabiny ve velkých výškách, kde je tlak hodně malý (25% v 10 km, 5% ve 20 km), na dlouhý pobyt to ale asi není (detaily určitě vědí experti právě přes výbavu vojenských pilotů resp. kosmonautů). Bez dodávky vzduchu se asi člověk rychle udusí, zmrzl by taky (leda že by to bylo u nás ve sluneční soustavě v rozumné vzdálenosti a hřál se od Slunce), ale pomaleji. (JD - 7.6.2002)

Nechráněný člověk při výstupu do vesmíru skoro okamžitě umře. Aby mohl vystoupit do vesmíru, musí mít celotělový přetlakový oděv a dostatečnou zásobu kyslíku ( krev se okysličuje v plicích pouze pod určitým parciálním tlakem kyslíku, proto přetlakový oděv).
Další odpověď souvisí s otázkou, jaké nebezpečí hrozí lidem v letadle letícím ve výšce asi 10 km, při defektu trupu letadla.
V 10 km v atmosféře (něco okolo 30 000 ft, což bývá normální cestovní výšková hladina letu) ohrožují cestujícího 3 základní věci:
a)
hypoxie (nedostatek kyslíku) - řešeno automatickou prezentací kyslíkových masek a po přitažení aktivací produkce kyslíku po dobu několika minut /než letadlo klesne na výšku, která nepřesáhne 15 000 ft/.
b)
dekompresní nemoc (vznik bublinek dusíku ve tkáních, obdobně jako při rychlém vynoření potápěče, riziko poškození CNS) Ale k tomu, aby se dekom. nemoc vyvinula je třeba setrvat alespoň 10 - 15 minut na této výšce, samozřejmě pro dopr. letadlo v takové situaci platí okamžitý sestup na bezpečnou výšku
c)
chlad ( - 55 °C ) - podchlazení, omrzliny apod.
Jako doprovodný fenomén je srážení vodních par, víření prachu a nasávací efekt /záleží na velikosti defektu/. Při standardním postupu nehrozí lidem žádné velké nebezpečí, pokud defekt trupu není tak velký, že je nasaje a "vyhodí" z letadla - proto je lépe být celou dobu, kdy sedím v sedačce, připoutaný. (O. Truska z Ústavu leteckého zdravotnictví - 7.6.2002)

(J. Dolejší, O. Truska)   >>>  

1368) Sůl a led06. 06. 2002

Dotaz: Jak fyzikálně vysvětlím: Co se stane, když na led nasypu sůl?? (Simona Nedvědová)

Odpověď: Je-li led naprosto suchý, tak (skoro) nic. Ale ono se na něm najde vždycky trochu kapalné vody (např. dopadem soli z výšky se v místě prvního styku nárazem vyvine lokálně dostatek tepla, aby...), takže v té vodě se bude sůl rozpouštět. Přitom 1) voda + sůl má nižší bod tání = tuhnutí, než čistá voda 2) sůl - podle toho, o kterou jde - se při rozpouštění zahřívá nebo ochlazuje (tj. adiabatický systém sůl a voda po smíchání z rozpuštění bude mít jinou teplotu) 3) na to, aby tuhý led se stal kapalnou vodou, je potřeba dodat teplo fázového přechodu; to se dodá na úkor toho, že teplota systému klesne. Celkem všecko dohromady povede k tomu, že vznikne slaná břečka s teplotou nižší, než měly komponenty před smícháním.
(J. Obdržálek)   >>>  

1369) Zakřivení časoprostoru06. 06. 2002

Dotaz: Pokud hmota může vyvolat zakřivení časoprostoru, tak aby další hmotu přitahovala, nemůže nastat zakřivení časoprostoru, které by vše odpuzovalo, vlastně takový kopec v protikladu k díře, kterou vytváří hmotná tělesa? A jaká by v takto zakřiveném časoprostoru byla rychlost emg. záření ? (Jan Sova)

Odpověď: Dvě různé, ale spojené věci: 1) odpověď na konkrétní otázku, 2) celkový pohled.
1) Nemůže, a to v tomto smyslu: gravitace je jediná ze známých interakcí (tj. vzájemných působení, v klasické mechanice bychom řekli "sil"), která je jen a jenom přitažlivá. Proto taky v kosmických rozměrech "přehlasuje" všechno ostatní, třebaže je v rozměrech atomového jádra o čtyřicet ŘÁDŮ - tj. 1040 krát - slabší. Každou teorii tvoříme koneckonců proto, aby byla v souladu s tím, co pozorujeme. (Další požadavky či přání jsou např. vnitřní logičnost, jednoduchost, možnost předvídat i nové věci apod.) Pokud tedy nebylo nikde pozorováno odpuzování, tak si sice můžeme hrát "jak by to vypadalo, kdyby..", ale spíš je cennější vymyslet teorii, z níž naopak plyne, proč dochází jen k přitahování.
2) Úvahy tohoto typu založené jen na popularizující literatuře jsou vždycky dosti vágní, a u tak hlubokých problémů jistě sám uznáte, že je těžko představitelné, že by odborníky podobná otázka taky nenapadla. Máte-li hlubší zájem o věc, pak Vám doporučuji nebát se učebnic (proto se taky učebnice píší) a napřed si v nich přečíst, porozumět a naučit se, co je vlastně o tom (seriozně) známo. Jinak je riziko, že se hlubokomyslné otázky a odpovědi zvrtnou v povídání značně plytké. Vynikající učebnice je např. Kuchař K.: Základy obecné teorie relativity. Academia Praha, 1968.
(J. Obdržálek)   >>>