FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1369) Zakřivení časoprostoru06. 06. 2002

Dotaz: Pokud hmota může vyvolat zakřivení časoprostoru, tak aby další hmotu přitahovala, nemůže nastat zakřivení časoprostoru, které by vše odpuzovalo, vlastně takový kopec v protikladu k díře, kterou vytváří hmotná tělesa? A jaká by v takto zakřiveném časoprostoru byla rychlost emg. záření ? (Jan Sova)

Odpověď: Dvě různé, ale spojené věci: 1) odpověď na konkrétní otázku, 2) celkový pohled.
1) Nemůže, a to v tomto smyslu: gravitace je jediná ze známých interakcí (tj. vzájemných působení, v klasické mechanice bychom řekli "sil"), která je jen a jenom přitažlivá. Proto taky v kosmických rozměrech "přehlasuje" všechno ostatní, třebaže je v rozměrech atomového jádra o čtyřicet ŘÁDŮ - tj. 1040 krát - slabší. Každou teorii tvoříme koneckonců proto, aby byla v souladu s tím, co pozorujeme. (Další požadavky či přání jsou např. vnitřní logičnost, jednoduchost, možnost předvídat i nové věci apod.) Pokud tedy nebylo nikde pozorováno odpuzování, tak si sice můžeme hrát "jak by to vypadalo, kdyby..", ale spíš je cennější vymyslet teorii, z níž naopak plyne, proč dochází jen k přitahování.
2) Úvahy tohoto typu založené jen na popularizující literatuře jsou vždycky dosti vágní, a u tak hlubokých problémů jistě sám uznáte, že je těžko představitelné, že by odborníky podobná otázka taky nenapadla. Máte-li hlubší zájem o věc, pak Vám doporučuji nebát se učebnic (proto se taky učebnice píší) a napřed si v nich přečíst, porozumět a naučit se, co je vlastně o tom (seriozně) známo. Jinak je riziko, že se hlubokomyslné otázky a odpovědi zvrtnou v povídání značně plytké. Vynikající učebnice je např. Kuchař K.: Základy obecné teorie relativity. Academia Praha, 1968.
(J. Obdržálek)   >>>  

1370) Dopplerův jev05. 06. 2002

Dotaz: Předpokládejme rovinu a na ní dva body 1 a 2 vzdálené např.100 m. V bodě 1 umístíme reproduktor, který bude vysílat tón např.1kHz. Bod 2 bude měřící bod (mikrofon a osciloskop). Jak se tento model bude chovat: 1.- za bezvětří 2.- povane-li vítr o rychlosti např.10m/s ze směru bodu 1 k 2 a naopak. Vím, že vítr by měl mít vliv na rychlost šíření zvuku, ale změní se tím pádem i frekvence? Komorní A na koncertu za větru nebude komorní A? Anebo to je zcela jinak? (Henryk Drobisz)

Odpověď: Za bezvětří se nic pozoruhodného neděje, přijímáte zvuk o stejné frekvenci s jakou je vysílán. Pokud vane vítr od mikrofonu k reproduktoru, pak moucha nesená větrem o rychlosti v se pohybuje k reproduktoru a slyší vyšší tón (vlnoplochy se z jejího pohledu nahustí) faktorem 1/(1-v/c) (pro vašich 10 m/s se frekvence zvasi asi o 3%). K mikrofonu v místě 2 se ale zvuk prodírá proti větru rychlostí c - v a tak tento mikrofon slyší nižší frekvenci než moucha (která se od něj vzdaluje) faktorem (1-v/c). Frekvence, kterou mikrofon zaznamenává, je tak ale stejná jako frekvence vysílaná - záleží jen na relativním pohybu reproduktoru a mikrofonu. Můžete to sám prozkoumat na vodní hladině, když budete pohybovat zdrojem a dívat se na frekvenci vln, které přijímáte. Další efekt je v intenzitě zvuku - když se dere proti větru, musí v pohybujícím se vzduchu urazit delší dráhu a více zeslábne (v přiblížení izotropního zdroje a bez tlumení klesá intenzita kvadraticky).
(J. Dolejší)   >>>  

1371) Účinnost reproduktoru03. 06. 2002

Dotaz: Mohu se vás zeptat, jaká je účinnost klasického dynamického reproduktoru? (Poměr mezi vyzařovaným akustickým výkonem a dodávaným elektrickým příkonem) Snažil jsem se to najít ve všemožných tabulkách, ale nikde jsem neuspěl. (Pavel Koška)

Odpověď: Účinnost převodu z elektrického příkonu na akustický vyzářený výkon se v optimálním případě pohybuje okolo 1%, ale může být i daleko míň a jen zřídka je vyšší. Je to pochopitelně také závislé na frekvenci a předpokladu malého zkreslení (příkon se nedá hnát do krajnosti). Pokud má reproduktor uvedenu nějakou nominální hodnotu příkonu, pak tento příkon vydrží obvykle jen velmi krátkou dobu, pak se uvaří. Naštěstí hudba je plná pauz a tohle moc nehrozí. Výrobci totiž dost blafují a chtěji vypadat co nejlepší.
(J.Obdržálek)   >>>  

1372) Kyvadla28. 05. 2002

Dotaz: Prosím, objasněte mi pojem kyvadla. Jaká známe a kdo je jejich objevitem. (Barbora Kvasničková)

Odpověď: Já bych to nebral tak formálně. Kyvadlo - jak název napovídá - je cokoliv, co se kýve, tedy pohybuje tam a zpátky. Nejjednodušší je mít v poli zemské tíže malé tělísko (které pak můžu pokládat za hmotný bod o hmotnosti m) na provázku (tedy: nehmotné niti délky L), aby bylo pořád stejně daleko od bodu závěsu. Tomu se říká MATEMATICKÉ kyvadlo. Jeho energie je složena z potenciální energie (mgz) a kinetické (1/2 m v2). Pokud je to tělísko tak velké, že ho nemůžu s klidným svědomím pokládat za bod (anebo to je například připevnění na tyči, a její hmotnost už nemůžu zanedbat), tak se tomu říká FYZIKÁLNÍ kyvadlo. Tam je potenciální energie stejná - beru-li za z souřadnici těžiště -  ale ke kinetické energii posuvného pohybu přibývá kinetická energie pohybu rotačního, kde se uplatní moment setrvačnosti kývajícího se tělesa. Pro malé výchylky je doba kyvu (polovina doby kmitu) úměrná odmocnině z podílu L/g, kde g je tíhové zrychlení a je nezávislá na hmotnosti m. (Tak se dá taky měřit g.) Na fyzikálním kyvadlu záleží pochopitelně na poloze osy, kolem které těleso kýve. REVERZNÍ kyvadlo (fyzikální) má dvě osy tak nalezené, že doby kyvu podle obou jsou stejné, a pak se dá snadno převést na kyvadlo matematické. Tahle kyvadla zatím všechna kývala v rovině. FOUCALTOVO kyvadlo kýve taky "v rovině", ale ta sestáčí s časem tak, jak se otáčí Země, a jak tedy tomu kyvadlu "ujíždí pod nohama"; tohle ujíždění by bylo jasné tomu, kdo by to pozoroval nikoli ze Země, ale z nějaké inerciální, neotáčející se soustavy. Ten, kdo to pozoruje ze soustavy spjaté se Zemí (a tedy neinerciální), si musí doplnit k působícím silám ještě tzv. síly setrvačné, které nejsou povahy fyzikální, ale geometrické - mají za účel vyrovnat to, že pohyb popisuji ze systému neinerciálního. Z nich se zde uplatní právě Coriolisova síla, kterou si (vůči Zemi) vysvětlíme stáčení roviny.
Vsuvka: představte si kyvadlo na severním pólu. Kmitá chudák pořád v jedné rovině, ale Země se pod ním podtáčí, jednou za 24 hodin, proti směru hod.ruč.. Když ho tedy pozorujeme ze Země,  tak se nám jeho rovina kmitů naopak stáčí, vůči Zemi po směru ruč.hod., celou obrátku za 24 hod. Pochopíte-li tohle, pochopili jste právě "Coriolisovu sílu".
Taky se říká KÓNICKÉ kyvadlo takovému, které nekmitá v rovině, ale v prostoru, takže vlastně šňůrka vytváří kužel (konus). Průmět jeho pohybu do libovolné roviny obsahující svislici dálá obyčejné kmitání. A ještě si vzpomínám na TORZNÍ kyvadlo, což je např. visící čtvercový stůl přivázaný za každý roh ke stropu. Když ho trošku zkroutíte, tak ty šňůry jsou sice pořád rovné, ale směr mají šikmý a snaží se dostat zpět do svislice. Takováhle kyvadla mívají sloupkové hodiny. Víc už mne nenapadá.
(J. Obdržálek)   >>>  

1373) Interference elmag. vln28. 05. 2002

Dotaz: Dvě elektromagnetické vlny se při interferenci ve vakuu zruší.Co se stane s energií vln ? (Jezek Vlastimil)

Odpověď: Ono to "zrušení" není tak docela pravda. Za prvé: elektromagnetická vlna má nejen elektrickou, ale i magnetickou složku. Obě nesou STEJNĚ VELKOU energii. Za druhé: Dvě vlny jdoucí proti sobě (a každá z nich přenášející energii) dají vzniknout stojaté vlně - tedy stojatým kmitům, které energii nepřenášejí, jenom si ji přelévají na místě z elektrické složky do magnetické.
Představte si to na provázku, který kmitá nahoru a dolů tak, že zprvu jde jedna vlna napravo a druhá nalevo; když se (šikovně) sejdou, tak vznikne "stojatá vlna", v níž se přelévá kinetická energie rychle letícího kousku provázku (blízko rovnovážné polohy) do potenciální energie "našponovaného" kousku provázku daleko od rovnovážné polohy.
(J. Obdržálek)   >>>