FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1374) Stáří vesmíru28. 05. 2002

Dotaz: 1) Zajímaloby mě, jestli je stáří vesmíru podle oficiálního stanoviska astronomie jasně (nesporně) dokazatelné. Setkal jsem se totiž s názorem, že je vesmír (tedy i Země) starý několik desítek tisíc let (je to možné z hlediska dnešních znalostí z fyziky) . Na mou argumentaci, že stáří vesmíru je dokazatelné kvantovou mechanikou a dnešním matematickým aparátem, mi bylo řečeno, že když Galiieo oznámil, že se Země otáčí kolem Slunce, tak také tehdy nebylo dokazatelné tehdejšími znalostmi. Dále, že může být za několik let objeven matematický aparát, který by odsoudil dnešní vědou reprezentované stáří vesmíru. 2) Jak je přesně určováno stáří hornin či jiných věcí pomocí poločasu rozpadu prvku? Prý sice známe poločas rozpadu, ale neznáme množství původní látky a tak nemůžeme přesné stáří zjistit. Je to pravda? (Jiri Zendulka)

Odpověď: 1/ Záleží na tom, co je "nesporně dokazatelné". Soubor fakt, která známe, uspokojivě souhlasí s teoriemi, které známe, a z nich plyne to, co bylo řečeno. Odhad doby od velkého třesku závisí např. na odhadu tmavé hmoty ve Vesmíru, a to jsou opravdu jen odhady. Není mi tedy vůbec divné, že původně byl odhad 30 miliard let, teď je asi 18 miliard let. (A nemám to nikomu za zlé.) Pro mně je podstatné, že se nemění řád (desítky miliard let).

Setkal jsem se totiž s názorem, že je vesmír (tedy i Země) starý několik desík tisíc let (je to možné z hlediska dnešních znalostí z fyziky) .
Chce-li se s Vámi někdo hádat, tak vždycky může něco namítat. Např., že celý Vesmír byl stvořen včera, i my všichni, hotoví, s hlavou a s pamětí, do které je vložena falešná "historie" předvčerejška apod. Zkuste to vyvrátit! Vyvrátit to nelze. Ale určitě tomu věřit nemíním.

Stáří vesmíru je dokazatelné kvantovou mechanikou...
??? To tedy dotyčný neví, o čem mluví. "Důkaz" spočívá právě v tom, že popis všeho, co na obloze vidíme ze sluneční soustavy, plyne mnohem jednodušeji z předpokladu, že (zjednodušeně řečeno) planety včetně Země se točí kolem Slunce, než z předpokladu, že planety včetně Slunce se točí kolem Země. Důvod, proč mnozí zkušení astronomové byli PROTI heliocentrické soustavě, je jiný: nevěřili, že by hvězdy byly tak neuvěřitelně daleko (oproti vzdálenosti Země - Slunce), že by se na jejich zdánlivé poloze prakticky neprojevil roční pohyb (to souvisí s tzv. aberací stálic). Déle, že může být za několik let objeven matematický aparát, který by odsoudil dnešní vědou reprezentované stáří vesmíru.To by nebyla záležitost matematického aparátu, ale zcela nových fyzikálních faktů, které by se musely vyjevit. Je to asi jako na úrovni, že by se objevil zcela nový matematický aparát, který by odsoudil dnešní vědou reprezentovanou představu, že kameny padají dolů a balónek s vodíkem letí nahoru. (Opět, samozřejmě se můžete dočíst, že ve Vesmíru neexistuje "nahoru" a "dolů", takže to vlastně není pravda. Ale stejně samozřejmě ten, kdo svého syna poučuje o tom, že upuštěná váza spadne na zem, ví dobře, že jeho výroky jsou smysluplné a pravdivé v daném kontextu, tj. že jeho syn i váza jsou poblíž Země.)

2/ Jde o poměr množství různě radioaktivních prvků. Např. radiokarbonovou metodou zjistíte, že poměr C12 (stálý) a C14 (nestálý) je jiný u současného živého organismu (který si vyměňuje svůj uhlík s okolím, v němž C14 stále vzniká nový) a u mrtvého (kde od okamžiku, kdy zemřel a přestal si vyměňovat uhlík s okolím, se dosavadní zásoba C14 jen rozpadá a neobnovuje se).

(J. Obdržálek)   >>>  

1375) Světlo27. 05. 2002

Dotaz: Kde na internetových stránkách najdu informaci o SVĚTLE (jeho působení, vznik, jak se měří) (Jana Petlakova)

Odpověď: Milá kolegyně, na webu můžete najít spoustu zajímavých článků na téma světlo, lom a odraz světla, rychlost světla v různých prostředích apod. Stačí do vyhledávače napsat heslo "světlo". Pokud chcete článek v angličtině napište do vyhledávače "light" a pak už stačí si jen vybírat. např. http://www.pef.zcu.cz/pef/kof/diplomky/diplomka/html/obsah.htm
http://www.ped.muni.cz/wphy/stranka/optika/optika.htm , http://sweb.cz/brchanovajana/ukazka3.htm
http://www.gjr.cz/~pisarp/vyuka/vlneni/index.htm , http://www.maxko.sk/DOWNLOAD/tutorials/ior/ior.html,
http://www.studentskeprace.cz/soubory/fyz22.doc atd.
(M.Urbanová)   >>>  

1376) "Neviditelná" látka27. 05. 2002

Dotaz: Existuje nějaká látka nebo barva, kterou je možno vidět pouze přes nějaký optický filtr (např. speciální brýle, lupa atd.) (Zbyšek Filip)

Odpověď: Milý pane, to, že něco vidím, zmamená, že do mého oka dopadá světlo ve spektrálním oboru, který jsem schopen vnímat. Filtr v obvyklém slova smyslu něco ze spektra ubírá, takže když něco nevidím s filtrem, nevidím to o to více bez filtru. Pokud ale připustíte, že ono zařízení může konvertovat pro oko normálně neviditelné záření na viditelné, tak to jde - příkladem je třeba termovizní kamera, která dovoluje vidět teplé předměty. Jsou také například barviva, která září ve viditelném oboru, když jsou ozářena UV zářením. Nevím ale, je-li to odpověď přesně na Vaši otázku.
(J. Dolejší)   >>>  

1377) Polarizace světla27. 05. 2002

Dotaz: V nedávné době se na billboardech objevily reklamy na zdroj polarizovaného světla Bioptron. Zajímalo by mě, zda se světlo dá polarizovat odrazem pomocí obyčejného zrcadla a pod jakým úhlem.Nebo zda je zapotřebí "zázračné" zrcadlo jak uvádí výrobce tohoto přístroje ve svém manuálu, kde se píše: Dále by mne zajímalo, zda by se dalo světlo polarizovat pomocí elektrického pole, nebo zda jde o nesmysl. (Lukáš Loukota)

Odpověď: Původně nepolarizované světlo se odrazem a lomem vždy částečně polarizuje; dopadne-li pod Brewsterovým úhlem (kdy je odražené světlo kolmé k lomenému), má odražené světlo jen složku kmitající rovnoběžně s rozhraním (je tedy úplně polarizováno). Jenom nechápu, k čemu je pro člověka polarizované světlo "lepší" než nepolarizované (kromně reklamního efektu, že to přírodní nepolarizované je cosi jako nepořádné). Touž pochybnost mám vůči kruhové polarizaci. Elektrickým polem lze např. vybudit dvojlom (Kerrův článek) a tím pak polarizovat světlo.

Další zajímavosti nejen o polarizaci světla se můžete dočíst na webu na adrese: http://www.gjr.cz/~pisarp/vyuka/vlneni/index.htm

(J. Obdržálek)   >>>  

1378) Škodlivé účinky zvuku27. 05. 2002

Dotaz: Jaké škodlivé učinky má zvuk a jak se před nimi můžeme chránit? (L Martinek)

Odpověď: O hluku a jeho škodlivém působení na lidský organismus, o jeho měření a protihlukových opatřeních se můžete dočíst na velmi zajímavé stránce: http://doprava.odpady.cz/prace/krato/hluk.htm

(M. Urbanová)   >>>