FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1383) Teorie relativity27. 05. 2002

Dotaz: Něje mi jasna táto vec: Čo vlastně zistil Einstein, a) ze zakryvenie časopriestoru spôsobuje gravitáciu, alebo b) že gravitácia spôsobuje zakryvenie? (Marek K.)

Odpověď: Ve "speciální teorii relativity" (zabývající se inerciálními systémy) je jeho hlavním přínosem to, že Lorentzovy transformační rovnice nejsou jen nějakou zajímavostí elektromagnetického pole (světla), ale že vyjadřují nejobecnější vztah - vzájemné propojení prostoru a času, tedy prostoročas.
"Obecnou teorii relativity" budoval celou od začátku; pochopitelně, že poté ji začali rozvíjet i dotvářet další. Einstein v ní ukázal, že to, co se nám jeví jako gravitace a co popisujeme jako gravitační půsopení, lze popsat vnitřními metrickými vlastnostmi prostoročasu, totiž tak, že je prostoročas zakřivený (metrika v něm není eukleidovská). Podrobnosti v každé učebnici obecné teorie relativity, např. Kuchař K.: Základy obecné teorie relativity. Academia Praha, 1968
(J. Odbržálek)   >>>  

1384) Antigravitace24. 05. 2002

Dotaz: Velice jsem přemýšlel o antigravitaci, žel bez nějakých podkladů. Logickou úvahou jsem si vydedukoval, že gravitace je způsobena množstvím hmoty, která mě obklopuje.Čím blíže jsem tělesu, tím větší g na mě působí. Ale co se stane, když půjdu hlouběji a hlouběji pod povrch tělesa (Země) (předpokládejme, že je to ideální homogení koule).Já se domnívám, že na mě bude působit menší a menší g až do chvíle,kdy se dostanu do matematického (přesného) středu tělesa. Za předpokladu symetrické dutiny, pak v této dutině na mě bude působit ze všech stran stejná síla, protože mě bude obklopovat stejná hmota a tyto síly se vynulují a tím pádem nastane stav beztíže. Pokud mě ovšem neroztrhají slapové síly. Je to možné, nebo se mýlím, či je něco na tom pravdy? (Radek)

Odpověď: Vaše úvaha je zhruba správná, jen bych tomu neříkal "antigravitace". Jde o toto: gravitace je vždy přitažlivá; to ale znamená, že když jsem uvnitř slupky, tak že mne přitahují jednotlivé části slupky různou silou v různých směrech, takže výslednice může být podivuhodná - konkrétně, je-li slupka kulová a homogenní, je výslednice přesně nulová - tzv. slupkový teorém. (Proto se ani nemusíte bát slapových sil.)
(J.Obdržálek)   >>>  

1385) Faradayova klec23. 05. 2002

Dotaz: Co přesně znamená pojem Faradayova klec a na základě jakých fyzikálních principů to funguje? (Maxwellovy rovnice?) (Michal Zavisek)

Odpověď: Chceš-li něco uchránit od vlivu (statické) elektřiny, můžeš to dát do plechové krabice. Plech je vodič a vnější náboje na něm naindukují právě takové rozložení povrchového náboje, že povrch plechu bude mít konstantní potenciál (= napětí vůči zemi); je-li krabice uzemněna, bude to ovšem nula, není-li bude to něco jiného, ale všude stejné. Protože je to všude na povrchu krabice stejné a uvnitř krabice nejsou náboje, bude to stejné i uvnitř krabice. Tím pádem tak ovšem nebude žádné elektrické pole, které je dáno ZMĚNAMI potenciálu.
No a ukazuje se, že když ta krabice je tak trošičku děravá, anebo i jako řešeto, ba dokonce jako síto s ne moc velkými oky, že to funguje skoro stejně. Tedy: ten potenciál tam je konstantní na drátu ok, uvnitř oka je trošku jiný, ale ne zase až tak moc - rozhodně to stačí k tomu, aby elektrické pole uvnitř té sítě prakticky vymizelo. Krabice to tedy není, ale říká se tomu Faradayova klec.
(J. Obdržálek)   >>>  

1386) Kde se usadí čajové lístky?22. 05. 2002

Dotaz: Proč se při míchání čaje nakonec čajové lístky usadí okolo středu na dně šálku? (Milan Hofman)

Odpověď: To je velmi zajímavá věc, a do detailů jsem to nikdy nepromýšlel. Zkusme tedy: Odstředivá síla by lístky (těžší než voda) hnala na obvod hrnku. Lístky jsou na jednu stranu strhovány vodou, ale na druhou stranu se třou o dno, které je zpomaluje. (Třecí síla na  čajový lístek působící je větší u jeho kraje vzdálenějšího od středu. Lístek se proto začne otáčet kolem své vlastní svislé osy, tedy souhlasně s obíháním kolem osy hrnku. Stejným mechanismem vznikají slapové síly. ) Nejlepší "souhlas" mezi dnem a proudícím čajem je ve středu (obojí jev klidu), největší nesouhlas je u krajů. Proto zůstávají sedět ty lístky, které se dostanou ke středu hrnku, ostatní se k nim "nabalují".
(J. Obdržálek)   >>>  

1387) Částice se spinem22. 05. 2002

Dotaz:

Docela by mě zajímalo, jak si mám představit částici se spinem takovým, že je třeba ji otočit více než jednou, aby dostala původní vzhled?


Odpověď:

Těžko říct. Co to znamená "představit si něco"? Asi "najít mezi mně známými věcmi něco, co se tomu podobá" (na co to můžu převést nebo tak). Jenže při dostatečně hluboké a dlouhé práci na něčem si člověk vytváří představy nové a ani už nepotřebuje mít to moc názorně podloženo. Když jsi prvně slušela o vektorech, tak bezpochyby jako o úsečkách se šipkou na konci: jak se k sobě skládají, že mají velikost, ale i že svírají spolu nějaký úhel a tak dále. Během času si člověk tak vžije operace s vektory, že už rozumí tomu, proč je jedno, v jakém pořadí se sčítají (stejně jako čísla), ale že nejde při jejich sčítání napřed sečíst jejich velikosti a pak jaksi sčítat nějaké úhly.
Takže: jestli Ti to pomůže, tak si představ něco jako by ta částečka měla uvnitř nějaké svědomí, které se otáčí spolu s ní, ale váhavěji - dvakrát pomaleji. A tak až když se částečka otočí dvakrát kolem dokola, tak se opět smíří se svým svědomím. Stačí?

(J. Obdržálek)   >>>