FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1391) Hydraulika20. 05. 2002

Dotaz: Zajímavosti o hydraulice, hydraulickém zařízení i všeobecně. Potřeboval bych vysvětlit, jak se vypočítá daný příklad. (Pavel Dvořák)

Odpověď: Hydraulická zařízení jsou založena na přenosu síly kapalinou, přičemž lze vhodnou volbou S1, S2 změnit velikost tlakové síly. Pokud potřebujete spočítat nějaký příklad použijte jednoduchý vzorec F2/F1 = S2/S1, ale F1h1 = F2h2. Viz. obrázek. V praxi se používají hydraulické brzdy, hydraulicky lis, kovací lis, tlakový spínač i zubařské křeslo je založeno na stejném principu. Nebo se můžete podívat na web a vybrat si některý ze zajímavých článků, stačí do webovského vyhledávače napsat příslušné heslo, které vás zajímá.
(M.Urbanová)   >>>  

1392) Povrchové napětí20. 05. 2002

Dotaz: Mám do školy velice důležitý referát a nemohu ho o něm nikde nic najít .Spoléhám na vás. Chtěl bych vědět něco o molekulové stavbě kapalin a něco o povrchovém napětí. (Michal Janek)

Odpověď: O tom by mohlo být na odpovídající úrovni dost ve standardní učebnici Svoboda E., Bakule R., : Molekulová fyzika, Academia, Praha, 1992. Nebudete-li tam něčemu rozumět, napište.

Můžete se podívat i na webovskou stránku http://studuj.jinak.cz/referaty/fyz/11_Struktura_a_vlastnosti_kapalin.doc

(J. Obdržálek, M. Urbanová)   >>>  

1393) Tesla 0A520. 05. 2002

Dotaz: Nenašel jsem nikde parametry soušástky: TESLA 0A5. Je to vysokofrekvenční hrotová dioda. (Jiří Vinter)

Odpověď: Jestli se nemýlím, je to germaniová dioda se zlatým hrotem, a proto s malým úbytkem napětí v dopředném směru. Data se najdou ve starších katalozích TESLA. Doporučuji obrátit se přímo na elektrotechniky, spíš než na obecně fyzikální problematiku.
(J. Obdržálek)   >>>  

1394) PraSe - matematická soutěž20. 05. 2002

Dotaz: Studenti se na mě obrátili s dotazem, že někde slyšeli o soutěži, která se jmenuje Prase. Opravdu taková soutěž existuje? (Holoušková Alexandra)

Odpověď: PraSe je opravdu matematická soutěž, probíhá korespondenční formou a pořádá jí matematicko-fyzikální fakulta Karlovy univerzity. Tato soutěž je určena pro studenty středních škol nejen z České republiky. Probíhá od září do května. Podrobné informace i se zadáním najdete na adrese: http://mks.mff.cuni.cz/ .
(M.Urbanová)   >>>  

1395) Uvolnění energie u výbušniny16. 05. 2002

Dotaz: Rád bych se od Vás dověděl, v jakém časovém okamžiku řádově proběhne uvolnění energie u klasické chemické výbušniny a to samé u jaderné zbraně. (Milan Hofman)

Odpověď: Jelikož jsem v mládí míchal černý střelný prach, ale neobohacoval jisté těžké kovy změnou jejich izotopického složení, odpovím hlavně na první půlku otázky: Především zřejmě NEJDE o to, jak rychle se rozpadne dejme tomu jedna molekula trinitrotoluenu (to je čas velice krátký, jako vše, co je  kolem molekul), ale spíše o to, jak dlouho trvá uvnitř granátu (který se plní roztaveným TNT), než rozklad v bezprostředním okolí roznětky se dostane ke všem ostatním molekulám tvořícím nálož. Je to rychlost cca deset km za s, tedy vyšší než rychlost zvuku, ale ne zas o několik řádů. Tuhým TNT tak projde tzv. detonační vlna, rychlejší než zvuková. Nápadné je to např. u klasického "černého střelného prachu" (síla, ledek, dřevné uhlí), který může buď prostě shořet (rychle, ale bez výbuchu, např. je-li zapálen na otevřeném prostranství) anebo klasicky vybuchnout (mnohem rychleji, např. je-li dobře utěsněn a co možná kompaktní - lisovaná zrna, nikoli sypaný prášek).
O atomové resp. vodíkové bombě přenechám detaily odborníkům, ale něco společného to ovšem má: samotný rozštěp jádra (resp. fúze) je přirozeně ještě mnohem rychlejší a radikálnější, než rozštěp (mnohem slaběji vázaných částí) molekuly. Pokud vím, tak jeden z umných kousků nutných pro výrobu atomové bomby je, kterak udržet "reagující" materiál pohromadě po co nejdelší dobu, resp. jak zajistit, aby rozpad (u atomové) či slučování jader (u vodíkové) proběhly co možná najednou v celém objemu.
(J. Obdržálek)   >>>