FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1398) Vlhkoměry a hygrometry15. 05. 2002

Dotaz: Prosím o objasnění pomů vlhkoměry nebo hygromery. Zajímalo by mě, jaké jsou druhy, jaké jsou nejvíce rozšířené a popřípadě, v jakém období byly vynalezeny a kým. (Lucie Píšová)

Odpověď: Známý a jednoduchý je vlasový hygrometr. Odmaštěný lidský vlas přijímá vlhkost z okolního ovzduší a prodlužuje se; když naopak je kolem sušší ovzduší, zkracuje se. Prodloužení se měří např. tím, že je vlas na jednom konci pevně uchycen, druhý je mírně natahován pružinkou a vlas se těsně dotýká malého otáčivého kolečka s dlouhou ručičkou; tím se nepatrné prodloužení dobře zviditelní. Stupnice se cejchuje pokusně.
Přesnější je měřit teplotu vzduchu dvěma teploměry, jeden z nich má baničku volnou, druhý pokrytou gázou stále navlhčenou vodou pokojové teploty. Voda se vypařuje rychlostí, která závisí na relativní vlhkosti vzduchu, a tím ochlazuje teploměr. Z rozdílu teplot se určuje podle tabulek vlhkost.
Novější metody využívají např. tenkých potézkých vrstev Al2O3, které vratně pohlcují vzdušnou vlhkost; snímá se pak např. jejich vodivost, permitivita nebo jiná elektrická veličina závislá na obsahu vody.
(J. Obdržálek)   >>>  

1399) Předpovědi slunečních pozic13. 05. 2002

Dotaz: Jak vysoko bude slunce v astronomické poledne 21.června? (Lucie Slancová)

Odpověď: Předpovědi slunečních pozic lze získat v tištěné podobě (a česky) ve Hvězdářské ročence, nebo v elektronické podobě pomocí volně dostupného software (např. www.xephem.com) anebo také přímo přes www formulář z adresy http://arthemis.na.astro.it:6563/themis/owa/solar.coordinates pro datum 21.června.
(M.Rojko)   >>>  

1400) Funkce několika fyzikálních zařízení13. 05. 2002

Dotaz: Velmi by mě zajímalo, jak funguje několik fyzikálních zařízení. A to: SIXIUV MINIMOMAXIMALNÍ TEPLOMĚR, SEGNEROVY JEHLÁNKY, TERMISTOR A OPTICÝ PYROMETR. (Petr Stohwasser)

Odpověď: 1) Sixtův maximo-minimální teploměr měl teploměrnou látku toluen a v kapiláře, zahnuté do charakteristického S na boku, navíc samostatný rtuťový sloupeček (toluenem tlačený). Před ním i za ním byl vždy jeden železný jezdec. Rtuť je mohla tlačit, ale nikoli táhnout; kolem něj prošel toluen, ale rtuť ne. První -- na rozhraní toluenu a rtuti -- proto byl (během noci) odtlačen na polohu odpovídající nejnižší teplotě, druhý -- na konci rtuťového sloupečku -- naopak do polohy odpovídající zatím nastavší nejvyšší teplotě. Zaznamenával tedy automaticky extrémy. Železo se hodilo proto, že jednak netvoří se rtutí amalgam (např. měď by se ve rtuti prostě rozpustila), jednak šlo po odečtení výsledků zvnějška magnetem přisunout jezdce zpáítky na doraz ke rtuťovému sloupečku.

2) Segnerovy jehlánky byly jehlánky z vhodných keramických materiálů, které se dávaly do rozehřívané pece. Při jisté teplotě v nich docházelo ke slinutí materiálu, takže jehlánek se začal hroutit špičkou dolů. Když se špička prvně dotkla podložky, byla v peci teplota daná typem jehlánku. (Teploměr je ale přesnější...)

3) Termistor (THERmal resISTOR) je homogenní součástka z materiálu, jehož vodivost výrazně závisí na teplotě. Měřením odporu součástky tedy můžeme určovat její teplotu.

4) Optickým pyrometrem se porovnával žár pece (pozadí) s vláknem žárovky žhavené nastavitelným proudem (aby se mohla nastavit teplota vlákna). Když vlákno na pozadí "zmizelo", vyzařovalo zřejmě totéž co pozadí a mělo taky stejnou teplotu. Posuvný nebo otočný rezistor, kterým se nastavoval proud, byl cejchován přímo teplotou.

1, 2, 4 jsou spíše archaická zařízení. Hledejte je např. v technických slovnících.

(J. Obdržálek)   >>>  

1401) Měření teploty v astronomii13. 05. 2002

Dotaz: Moc by mě zajímalo, jak by se dala v astronomii měřit teplota vzdáleného tělesa.... (Petr Stohwasser)

Odpověď: Každé těleso se skládá z nabitých částic (protony, elektrony, ...). Ty kolem sebe budí elektromagnetické pole. Pohybují-li se částice, mění se jejich pole, a obecně řečeno, čím rychleji se pohybují, tím více elmg. pole "vyrábějí" (přesněji: tím více změn...) Tyto změny vnímáme jako elektromagnetické vlny všech možných vlnových délek; světlo jsou vlny s délkou mezi 0,4 až 0,7 mikrometru. (Naopak, nacházejí-li se nabité částice tvořící látku v elmg. poli, pohybují se a přebírají tedy od pole část energie a zahřívají se). Rozložení vln různých vlnových délek ve spektru (teplem) vyzařující látky je příznačné jednak pro složení látky (tím víme, z čeho hvězdy jsou), jednak spolu s amplitudami pro teplotu látky (tím víme, jakou mají teplotu). "Prázdný prostor" ve Vesmíru má teplotu cca 3 K (tedy cca --270 stupňů Celsia), fotosféra Slunce asi 6000 K, jádra hvězd pak teploty stamilionů K.
(J. Obdržálek)   >>>  

1402) Kolik je ve vesmíru hvězd?13. 05. 2002

Dotaz: Je nějaký odhad počtu galaxií a celkového počtu hvězd ve vesmíru? (Stanislav Švarc)

Odpověď: Odhady jsou jednak na základě pozorovatelné části Vesmíru a jeho struktury, dále pak doplněné teoretickými výpočty resp. omezeními, kolik hmoty může být ve Vesmíru (např. aby jeho časový vývoj odpovídal zhruba tomu, co můžeme pozorováními potvrdit).Hranice pozorovatelného Vesmíru jsou cca 1026 m; zhruba lze odhadnout, že je 1011 galaxií, v každé je zhruba 1011 hvězd. Naše Slunce (jako typická hvězda) má hmotnost 2.1030 kg.
(J. Obdržálek)   >>>