FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1409) Kolik energie ztrácí Slunce vyzařováním?10. 05. 2002

Dotaz: Kolik asi energie ztrácí Slunce za jednotku času vyzařování? Kolik tedy ztratí Slunce energie za 10 milionů let? Změní se dráha Země? (Petr Konopásek)

Odpověď: Solární konstanta udává tok energie se Slunce plochou 1 m21 kolmo na směr záření ve vzdálenosti Země. Tu lze docela dobře měřit, odkorigujeme-li pohlcování v atmosféře. Z toho vychází výkon Slunce cca 4.1026 W, a to po dobu několika miliard let. Příslušná změna hmotnosti každou sekundu je tedy 4.1026 J/s . 1 s / (3.108 m/s )2, tedy asi tak pět miliard kilogramů. Zdá se to dost, ale je to 5.109, tedy při hmotnosti Slunce 2.1030 kg se nemusíte moc bát. Rok má cca 3.107 s, čili Slunce za těch 5 miliard let, co tu je, zhublo o 5.109 kg. 3.107 . 5.109 = 8.1027 -- ani ne setinu své hmotnosti. (Počítám to z hlavy do počítače, doufám, že jsem se moc nespletl.) Chcete-li podrobnosti, podívejte se třeba do velké barevné učebnice FYZIKA (Halliday, Resnick, Walker), čes. překlad Prometheus,2001, do kap. 44.7 Termojaderná fúze ve Slunci a dalších hvězdách.
(J. Obdržálek)   >>>  

1410) Radar10. 05. 2002

Dotaz: Co je to radar a k čemu slouží? (Dalibor)

Odpověď: Radar slouží k radiolokaci. Zkratka RADAR (RAdio Detection And Ranging) už trochu napovídá, co to radiolokace je: Vysíláme úzký svazek radiových vln. Dopadne-li na kovový povrch, odrazí se a tu část, která letí k nám, můžeme detegovat. Podle doby, za jakou se paprsek vrátil od svého vyslání, zjistíme vzdálenost, v jaké odrážející předmět je. (Rychlost radiových vln je stejná jako rychlost světla.)
(J. Obdržálek)   >>>  

1411) Spotřeba el. energie v mikrovlnce09. 05. 2002

Dotaz: Jak je to se spotřebou elektřiny v mikrovlné troubě. Jestliže mám vnitřním objemem malou a velkou mikrovlnou toubu a dám do obou ohřát na stejnou dobu stejný druh ( objemem a složením) pokrmu. Bude se lišit spotřeba el. energie a pokud ano, na čem bude závislá? (Stastny)

Odpověď: Spotřeba energie bude dána jen VÝKONEM TROUBY, tj. maximum výkonu vnitřním zdrojem, provoz stupněm nastavení výkonu voličem a dobou provozu. U menší trouby se dosáhne upečení holouběte tedy levněji, než když ho strčíte do maxitrouby, která samozřejmě vyzařuje i do prostoru, kde nic není. Můžete ale do ní vepchat případně krocana a spotřeba bude stejná, jako u holouběte (když natočíte stejně výkon i čas). Spotřeba energie nezávisí na tom, co v troubě je.
(M. Rojko)   >>>  

1412) Energie pružiny09. 05. 2002

Dotaz: 1. Vezmu hodinové pero a natáhnu ho (dodám energii). Pero zajistím a položím do nádoby s kyselinou tak, aby bylo kyselinou rovnoměrně rozrušováno dokud se úplně nerozpustí. Kam se poděje natažením dodaná energie? 2. Jedu vozidlem a vystřelím na chodce před ním. Zasáhneho kulka chodce rychlostí "rychlost kulky + rychlost vozidla" ? Pokud ano, když na něj místo výstřelu posvítím - dopadne na něj světlo "rychlostí světla + rychlost vozidla" ? (větší rychlostí než rychlost světla?) (Pavel Šubík)

Odpověď: 1. Při "rozpouštění" pera v kyselině jde o chemickou reakci, při které se kyselina zahřeje uvolněným teplem. Pokud pero bude zmáčknuté, bude uvolněno NEPATRNĚ více tepla, právě o tolik, kolik práce vykonáme na jeho zmáčknutí. Bude to ovšem tak maličko, že efekt bude běžnými pomůckami neměřitelný.
2. V případě kulky je to PRAKTICKY jak píšete, v případě světla to bude PŘESNĚ rychlostí světla. Vzorec pro sčítání rychlostí stejného směru, který platí OBECNĚ je podle speciální teorie relativity: výsledná rychlost = (rychlost první + rychlost druhá)/{ 1 + rychlost první krát rychlost druhá děleno rychlost světla na druhou}. Když tam dosadíte rozumné hodnoty rychlosti vozidla i střely bude ta závorka { } PRAKTICKY (ne na 100%) jednička a výjde ten součet rychlostí. Například pro auto (40 m/s) a střelu ( 250 m/s) vyjde 289,999999999968 m/s. Když tam dosadíte za druhou rychlost rychlost světla výjde Vám PŘESNĚ rychlost světla.
(M. Rojko)   >>>  

1413) Předpovědi slunečních pozic09. 05. 2002

Dotaz: Jak vysoko bude slunce v astronomické poledne 21. června.(nad ČR, případně nad Brnem). (Lucie Slancová)

Odpověď: Předpovědi slunečních pozic lze získat v tištěné podobě (a česky) ve Hvězdářské ročence, nebo v elektronické podobě pomocí volně dostupného software (např. www.xephem.com) anebo také přímo přes www formulář z adresy http://arthemis.na.astro.it:6563/themis/owa/solar.coordinates pro datum 21.června.
(M. Rojko)   >>>