FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1414) Teplo potřebné na ohřátí vody09. 05. 2002

Dotaz: Potřeboval bych poradit, jak vypočítat množství tepla potřebné k ohřevu 1 m krychlového vody z teploty 12°C na 80°C. (Pavel Janík)

Odpověď: Řešení úvahou: K ohřátí1 kg vody o 1 stupeň Celsia je třeba 4 180 J (joulů) tepla (uvedeno v tabulkách). Krychlový metr vody má 1000 kg (krát 1000), z 12 stupňů na 80 stupňů je 68 krát víc (80-12 = 68). tj. 4180˙1000˙68 = 284 240 000 J
Řešení dosazením do kalorimetrické rovnice: Q = měrná tepelná kapacita vody ˙ hmotnost ˙ přírůstek teploty = 284 240 000 J
měrná tepelná kapacita vody (uvedeno v tabulkách) je 4 180 J/(kg˙stupeň)
(M. Rojko)   >>>  

1415) Jak padá kámen?07. 05. 2002

Dotaz: Padá kámen puštěný z věže podél svislice? Při čtení jedné knihy jsem nalezl zajímavou úvahu, že v důsledku zemské rotace se vrchol věže pohybuje rychleji než její pata. Rozdíl obou rychlostí určuje horizontální složku rychlosti kamene vzhledem k zemskému povrchu; kámen se pohybuje touto rychlostí směrem na východ po dobu svého pádu. Je tato úvaha správná? (Jiří Navrátil)

Odpověď: Ano, opravdu jak jsi četl spadne kámen nepatrně východněji, protože má trošičku větší východní rychlost než pata věže, která je blíž od osy rotace Země. Na Zemi se tomuto efektu říká působení Coriolisovy síly.
Úvaha je zcela správná. Je provedená z hlediska "nehybného vesmíru" (inerciálního systému), v němž se otáčí Země a na jejím povrchu se cosi děje. Popisujete-li totéž vůči Zemi (neinerciálnímu systému), musíte "vykompenzovat" jeho neinerciálnost tím, že doplníte setrvačné síly, jako je odstředivá a Coriolisova. Podrobnosti ve všech učebnicích mechaniky.
(M. Rojko, J. Obdržálek)   >>>  

1416) Kývající se čáp06. 05. 2002

Dotaz: "Kývající se čáp." Čáp je skleněná figurka naplněná zčásti éterem a zčásti vzduchem (snad, nebo se jedná o vakuum). Je hermeticky uzavřená. Figurka čápa má přibližně uprostřed horizontálně umístěnou skleněnou tyčinku - osu otáčení. Čáp stojí na stojánku tak, že baňka s kapalinou je nejníže a hlava se zobákem nejvýše. Stojánek umožňuje figurce kývavý pohyb dopředu a dozadu. Středem figurky prochází vertikálně trubička, kterou se, v důsledku kapilárních jevů (snad), éter pomalu dostává vzhůru. Přesáhne-li kapalina v trubičce úroveň osy otáčení, čáp se převáží a zobákem zamíří k zemi. Ve vodorovné pozici se na místě, kde by se čáp dotkl zobákem podložky se nachází sklenička s vodou do níž se zobák trochu ponoří. V tomto momentě se éter v trubičce přeleje zpět do baňky a čáp se vrací do rovnovážné polohy. Pokud čápa neznáte, těžko si jej asi z mého krátkého popisu představíte. Možná bude lepší zeptat se někoho, kdo jej zná a kdo vám ho popíše, popř. nakreslí. Zajímá mě jak se do tohoto systému dostává energie a zda by "čápa" nešlo využít k získávání energie. (Jan Bošota)

Odpověď: Čáp je skoro dokonale vyvážená houpačka se zadkem jen nepatrně těžším. V zadku je trochu kapalného éteru. V místnosti se teplým vzduchem pták ohřeje, éter se trochu vypaří a těžší hlava klesne do nádobky s vodou. Kdyby voda měa stejnou teplotu jako vzduch v místnosti, tak je konec představení a ptáček takhle zůstane pít. Když je ale voda studenější nežvzduch, éter zkapalní a těžší zadek zase zvedne hlavu ptáka z napajedla. Jde vlastně o tepelný stroj, vzduch v místnosti je ohřívač, voda v napajedle chladič.
(M. Rojko)   >>>  

1417) Dalekohled06. 05. 2002

Dotaz: Zajímalo by mě, jestli by se dal nějak jednoduše sestavit dalekohled na základní pozorování planet,hvězd a komet. Víte o nějakých webových stránkách, kde by se dalo něco takového najít? (Jan Sukup)

Odpověď: Milý Jane, informace o dalekohledech můžete najít na následujících stránkách:
http://hp02.troja.mff.cuni.cz/~urbanova/tel.htm, http://www.quido.cz/objevy/dalekohled.htm
http://mujweb.atlas.cz/www/item/astro3.htm, http://zcu.cz/~smid/stroje/stroje.htm
Stačí do vyhledávače napsat heslo "dalekohled" nebo "telescope" a můžete najít řadu dalších článků.
(M.Urbanová)   >>>  

1418) Umělé družice06. 05. 2002

Dotaz: Nemůžu nikde najít základní informace o umělých družicích, mám z toho dělat referát... nevíte o nějakých webových stránkách na tuto tématiku? (Petra Janečková)

Odpověď: Milá Petro, základní informace o umělých družicích můžete najít například v těchto článcích:
http://www.ta3.sk/cgi-bin/toCP1250/kozmos/zne/indexXXXIII1998.html,
http://www.fortunecity.com/greenfield/dreams/102/vesmir/druzice/Druzic_C.htm, http://www.lib.cas.cz/knav/space.40/index.html
http://sky.web3.cz/,...
(M.Urbanová)   >>>