FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1416) Kývající se čáp06. 05. 2002

Dotaz: "Kývající se čáp." Čáp je skleněná figurka naplněná zčásti éterem a zčásti vzduchem (snad, nebo se jedná o vakuum). Je hermeticky uzavřená. Figurka čápa má přibližně uprostřed horizontálně umístěnou skleněnou tyčinku - osu otáčení. Čáp stojí na stojánku tak, že baňka s kapalinou je nejníže a hlava se zobákem nejvýše. Stojánek umožňuje figurce kývavý pohyb dopředu a dozadu. Středem figurky prochází vertikálně trubička, kterou se, v důsledku kapilárních jevů (snad), éter pomalu dostává vzhůru. Přesáhne-li kapalina v trubičce úroveň osy otáčení, čáp se převáží a zobákem zamíří k zemi. Ve vodorovné pozici se na místě, kde by se čáp dotkl zobákem podložky se nachází sklenička s vodou do níž se zobák trochu ponoří. V tomto momentě se éter v trubičce přeleje zpět do baňky a čáp se vrací do rovnovážné polohy. Pokud čápa neznáte, těžko si jej asi z mého krátkého popisu představíte. Možná bude lepší zeptat se někoho, kdo jej zná a kdo vám ho popíše, popř. nakreslí. Zajímá mě jak se do tohoto systému dostává energie a zda by "čápa" nešlo využít k získávání energie. (Jan Bošota)

Odpověď: Čáp je skoro dokonale vyvážená houpačka se zadkem jen nepatrně těžším. V zadku je trochu kapalného éteru. V místnosti se teplým vzduchem pták ohřeje, éter se trochu vypaří a těžší hlava klesne do nádobky s vodou. Kdyby voda měa stejnou teplotu jako vzduch v místnosti, tak je konec představení a ptáček takhle zůstane pít. Když je ale voda studenější nežvzduch, éter zkapalní a těžší zadek zase zvedne hlavu ptáka z napajedla. Jde vlastně o tepelný stroj, vzduch v místnosti je ohřívač, voda v napajedle chladič.
(M. Rojko)   >>>  

1417) Dalekohled06. 05. 2002

Dotaz: Zajímalo by mě, jestli by se dal nějak jednoduše sestavit dalekohled na základní pozorování planet,hvězd a komet. Víte o nějakých webových stránkách, kde by se dalo něco takového najít? (Jan Sukup)

Odpověď: Milý Jane, informace o dalekohledech můžete najít na následujících stránkách:
http://hp02.troja.mff.cuni.cz/~urbanova/tel.htm, http://www.quido.cz/objevy/dalekohled.htm
http://mujweb.atlas.cz/www/item/astro3.htm, http://zcu.cz/~smid/stroje/stroje.htm
Stačí do vyhledávače napsat heslo "dalekohled" nebo "telescope" a můžete najít řadu dalších článků.
(M.Urbanová)   >>>  

1418) Umělé družice06. 05. 2002

Dotaz: Nemůžu nikde najít základní informace o umělých družicích, mám z toho dělat referát... nevíte o nějakých webových stránkách na tuto tématiku? (Petra Janečková)

Odpověď: Milá Petro, základní informace o umělých družicích můžete najít například v těchto článcích:
http://www.ta3.sk/cgi-bin/toCP1250/kozmos/zne/indexXXXIII1998.html,
http://www.fortunecity.com/greenfield/dreams/102/vesmir/druzice/Druzic_C.htm, http://www.lib.cas.cz/knav/space.40/index.html
http://sky.web3.cz/,...
(M.Urbanová)   >>>  

1419) Zdroj elektrického napětí06. 05. 2002

Dotaz: Můžete mi, prosím, zaslat nějaké informace o "zdroji elektrického napětí". (Andrea)

Odpověď: Milá Andreo, pokud Vás zajímají zdroje elektrického napětí, můžete se podívat na následující stránky, ze kterých můžete získat spoustu zajímavých informací: http://www.sweb.cz/slaboproud/elt2/stranky1/elt031.htm,
http://lucy.troja.mff.cuni.cz/~tichy/kap1/12.html, http://mujweb.atlas.cz/veda/nemec_comp/se1/05_01.html
Další informace můžete najít v učebnicích fyziky pro základní i střední školy.
(M.Urbanová)   >>>  

1420) Setrvačník02. 05. 2002

Dotaz: Pravou i levou rukou uchopím přední zdemontované kolo jízdního kola za osku a prudce jím roztočím o zem. Jednou rukou ho pak klidně mohu pustit, držím ho pouze jednou rukou,a to dokonce takovým způsobem, že mi leží na prstu. Kolo nespadne a drží stejný směr. Proč je tomu tak, souvisí stabilita jedoucího cyklisty s tímto jevem? (K.Balvar)

Odpověď: Jev, který popisuješ souvisí s tím, že na osu ROZTOČENÉHO setrvačníku působí tíha tak, že stáčí osu rotace VE VODOROVNÉM směru. Na prstě nebude tedy kolo s osou mířící stálým směrem, ale bude osa rotovat ve vodorovné rovině. Ještě lépe to bude vidět, jestliže kolo místo podepření prstem pověsíš za provaz. Rovnováha na kole s tím úzce souvisí. Když se kolo nakloní např.doleva, způsobí zemská tíže pootočení osy kola doleva a kolo se bude nadzvedávat.
(M. Rojko)   >>>