FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1418) Umělé družice06. 05. 2002

Dotaz: Nemůžu nikde najít základní informace o umělých družicích, mám z toho dělat referát... nevíte o nějakých webových stránkách na tuto tématiku? (Petra Janečková)

Odpověď: Milá Petro, základní informace o umělých družicích můžete najít například v těchto článcích:
http://www.ta3.sk/cgi-bin/toCP1250/kozmos/zne/indexXXXIII1998.html,
http://www.fortunecity.com/greenfield/dreams/102/vesmir/druzice/Druzic_C.htm, http://www.lib.cas.cz/knav/space.40/index.html
http://sky.web3.cz/,...
(M.Urbanová)   >>>  

1419) Zdroj elektrického napětí06. 05. 2002

Dotaz: Můžete mi, prosím, zaslat nějaké informace o "zdroji elektrického napětí". (Andrea)

Odpověď: Milá Andreo, pokud Vás zajímají zdroje elektrického napětí, můžete se podívat na následující stránky, ze kterých můžete získat spoustu zajímavých informací: http://www.sweb.cz/slaboproud/elt2/stranky1/elt031.htm,
http://lucy.troja.mff.cuni.cz/~tichy/kap1/12.html, http://mujweb.atlas.cz/veda/nemec_comp/se1/05_01.html
Další informace můžete najít v učebnicích fyziky pro základní i střední školy.
(M.Urbanová)   >>>  

1420) Setrvačník02. 05. 2002

Dotaz: Pravou i levou rukou uchopím přední zdemontované kolo jízdního kola za osku a prudce jím roztočím o zem. Jednou rukou ho pak klidně mohu pustit, držím ho pouze jednou rukou,a to dokonce takovým způsobem, že mi leží na prstu. Kolo nespadne a drží stejný směr. Proč je tomu tak, souvisí stabilita jedoucího cyklisty s tímto jevem? (K.Balvar)

Odpověď: Jev, který popisuješ souvisí s tím, že na osu ROZTOČENÉHO setrvačníku působí tíha tak, že stáčí osu rotace VE VODOROVNÉM směru. Na prstě nebude tedy kolo s osou mířící stálým směrem, ale bude osa rotovat ve vodorovné rovině. Ještě lépe to bude vidět, jestliže kolo místo podepření prstem pověsíš za provaz. Rovnováha na kole s tím úzce souvisí. Když se kolo nakloní např.doleva, způsobí zemská tíže pootočení osy kola doleva a kolo se bude nadzvedávat.
(M. Rojko)   >>>  

1421) Frekvence záření30. 04. 2002

Dotaz: Rád bych věděl proč u mikrovlnné trouby je frekvence záření 2,45 Ghz. Je zvláštní, že tuto hodnotu zná hodně lidí z mého okolí, ale nikdo mi nedokáže říci, proč je to tak.... (Tomáš Martinka)

Odpověď: Milý pane kolego, je to proto, že právě tyto frekvence jsou dobrým kompromisem pro to, aby byly tak akorát absorbovány vodou, tuky a dalšími organickými materiály - pronikají do hloubky několika centimetrů a tak zahřívají objemově to, co do trouby strčíte. Mechanismus absorbce je asi takový, že cloumáte molekulami, které jsou ale vázány k okolním. Tím se absorbovaná energie "chaotizuje" a pokrm se hřeje. Podívejte se na stránky http://www.howstuffworks.com/microwave.htm a zvláště na odkaz in-depth questions and answers. Podobných stránek je moc. Jinak je to dost podobné tomu, když si mobilním telefonem při hovoru hřejete mozek, jen ten výkon je tak zhruba tisíckrát menší...

Na frekvenci 2,45 GHz resonují molekuly vody H2O. Voda je ale obvykle ve tvaru "nadmolekul" typu (H2O)5 nebo (H2O)6, protože je to energiově výhodnější. Když molekula rezonuje a rozkmitá se, vytrhne se tím z nadmolekuly (na to je potřeba jistá energie E). Zpětnou tvorbou nadmolekul se tato energie zpětně uvolní, což se projeví tím, že se voda zahřeje. Proto se vám za 12 s rozpeče rohlík (díky vodě v něm), zatímco mikrotenový pytlík zůstane studený, a ohřívá se spíš kontaktem s teplým rohlíkem.

Podívejte se třeba do velké barevné učebnice FYZIKA (Halliday, Resnick, Walker), čes. překlad Prometheus,2001, do kap. 23.9 Mikrovlnné vaření..

(J. Dolejší, J. Obdržálek)   >>>  

1422) Ohřev vody15. 04. 2002

Dotaz: Je rozdíl mezi rychlostí ohřevu stejného množství vody o 1 stupeň (např. z 10 na 11 oproti z 20 na 21). Samozřejmě za předpokladu stejných podmínek v obou případech. (Tomáš Sedláček)

Odpověď: Ohřev se běžně děje stykem s nějakým teplejším tělesem, plotýnkou, ponorným vařičem, plamenem apod. Přitom přenos tepla je tím intenzivnější, čím větší je rozdí topného elementu a ohřívaného tělesa. Z toho plyne, že principielně bude ohřev z 10 stupňů na 11 za daných podmínek snadnější (rychlejší), než z 20 na 21. Je ovšem jasné, že pro relativně vysoké teploty ohřívače bude tento rozdíl zanedbatelně malý. Když ale budeme držet v ruce sklenici s nápojem, aby nebyl pro pití moc studený, bude rozdíl v toku tepla měřitelný, jak si můžete sám vyzkoušet.
(M. Rojko)   >>>