FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1421) Frekvence záření30. 04. 2002

Dotaz: Rád bych věděl proč u mikrovlnné trouby je frekvence záření 2,45 Ghz. Je zvláštní, že tuto hodnotu zná hodně lidí z mého okolí, ale nikdo mi nedokáže říci, proč je to tak.... (Tomáš Martinka)

Odpověď: Milý pane kolego, je to proto, že právě tyto frekvence jsou dobrým kompromisem pro to, aby byly tak akorát absorbovány vodou, tuky a dalšími organickými materiály - pronikají do hloubky několika centimetrů a tak zahřívají objemově to, co do trouby strčíte. Mechanismus absorbce je asi takový, že cloumáte molekulami, které jsou ale vázány k okolním. Tím se absorbovaná energie "chaotizuje" a pokrm se hřeje. Podívejte se na stránky http://www.howstuffworks.com/microwave.htm a zvláště na odkaz in-depth questions and answers. Podobných stránek je moc. Jinak je to dost podobné tomu, když si mobilním telefonem při hovoru hřejete mozek, jen ten výkon je tak zhruba tisíckrát menší...

Na frekvenci 2,45 GHz resonují molekuly vody H2O. Voda je ale obvykle ve tvaru "nadmolekul" typu (H2O)5 nebo (H2O)6, protože je to energiově výhodnější. Když molekula rezonuje a rozkmitá se, vytrhne se tím z nadmolekuly (na to je potřeba jistá energie E). Zpětnou tvorbou nadmolekul se tato energie zpětně uvolní, což se projeví tím, že se voda zahřeje. Proto se vám za 12 s rozpeče rohlík (díky vodě v něm), zatímco mikrotenový pytlík zůstane studený, a ohřívá se spíš kontaktem s teplým rohlíkem.

Podívejte se třeba do velké barevné učebnice FYZIKA (Halliday, Resnick, Walker), čes. překlad Prometheus,2001, do kap. 23.9 Mikrovlnné vaření..

(J. Dolejší, J. Obdržálek)   >>>  

1422) Ohřev vody15. 04. 2002

Dotaz: Je rozdíl mezi rychlostí ohřevu stejného množství vody o 1 stupeň (např. z 10 na 11 oproti z 20 na 21). Samozřejmě za předpokladu stejných podmínek v obou případech. (Tomáš Sedláček)

Odpověď: Ohřev se běžně děje stykem s nějakým teplejším tělesem, plotýnkou, ponorným vařičem, plamenem apod. Přitom přenos tepla je tím intenzivnější, čím větší je rozdí topného elementu a ohřívaného tělesa. Z toho plyne, že principielně bude ohřev z 10 stupňů na 11 za daných podmínek snadnější (rychlejší), než z 20 na 21. Je ovšem jasné, že pro relativně vysoké teploty ohřívače bude tento rozdíl zanedbatelně malý. Když ale budeme držet v ruce sklenici s nápojem, aby nebyl pro pití moc studený, bude rozdíl v toku tepla měřitelný, jak si můžete sám vyzkoušet.
(M. Rojko)   >>>  

1423) Přenos zpráv mobilními telefony10. 04. 2002

Dotaz: Vysvětlete, prosím, zjednodušeně princip přenosu /vysílání i příjmu/ hlasových a textových zpráv mobilními telefony a internetem. Jak se odlišují signály pro jednotlivé přístroje? (Jiří)

Odpověď: Milý kolego, velmi jednoduše řečeno, po internetu se posílají malé balíčky dat, které jednotlivé počítače v uzlech sítě přeposílají podle adresy na balíčku. Balíček může obsahovat jakákoli data, tedy vedle textu zdigitalizované povídání i jiné věci. Mobilní telefony posílaji také balíčky zdigitalizované řeči nebo SMS, ovšem komunikují v přesně definovaných okamžicích s nejbližší stanicí mobilní sítě. Hromadu článků o technických aspektech mobilní komunikace najdete na
http://www.mobil.cz/mobilni_komunikace/mobilni_technologie/GSM/,
mimo jiné i popis fungování SMS (je tam několik článků o nich, včetně detailního popisu komunikačního protokolu).
(J. Dolejší)   >>>  

1424) Pohyb tunelem skrz Zemi09. 04. 2002

Dotaz: Jaká je potenciální energie tělesa o hmotnosti m, které leží na povrchu Země(Ep=0). Kdybychom teoreticky provrtali Zemi od jižního pólu k jížnímu, jak by se spočítala rychlost tohoto tělesa, které by prolétalo tímto otvorem? (Jiri Zendulka,student)

Odpověď: Potenciální energie tělesa o hmotnosti m závisí na tom, kde zvolíme hladinu nulové potenciální energie. Když se tato hladina volí na povrchu Země, to je případ kdy Ep=0. Častěji se volí v podobné úvaze hladina nulové potenciální energie v nekonečnu. V tomto druhém případě je potenciální energie na povrchu Země záporná (těleso padá k Zemi) a má hodnotu - G˙(m˙Mzemě)/R , kda G je gravitační konstantaa R poloměr Země. Pokud zanedbáme změny hustoty Země s hloubkou, působí na těleso ve vzdálenosti r od středu Země gravitační síla koule, která je pod ním. Síly od části Země v kulové vrstvě nad jeho úrovní se ruší. Platí tedy pro urychlováni tělesa podle Newtonova zákona
a = - G˙(4/3˙p˙r3˙rZemě)/r 2
a= - konstanta˙r , kde konstanta = G˙4/3˙
p˙rZemě
hmotnost tělesa se vykrátila, r 2 jsme taky vykrátili. Výjde nám tedy a = - konstanta˙r. To je typická rovnice pro harmonický (sinusový) pohyb. Těleso by tedy kmitalo, jako na pružině, rovnovážná poloha by byla ve středu Země. Úhlová frekvence tohoto pohybu
w = druhá odmocnina z konstanty
Středem Země to profrčí maximální rychlostí R˙
w a pak se to zase zpomaluje až k nule na protější straně. To vše by ovšem platilo při homogenní hustotě Země a tunelu vzduchoprázdném. Reálnější pohled by vyžadoval znát, jak se hustota Země mění s hloubkou. Do středu Země se zavrtat neumíme a tak závislost hustoty na hloubce neznáme. Jestli se to dá nějak nepřímo odhadovat nevím. Pro jistotu to ještě posílám k poznámkám na katedru geofyziky.
Dodatek:
Z hmotnosti Země 5,97˙1024 kg a R = 6 378 000 m lze vypočítat, že T = 2p/w = 84.5 min (tj, těleso se na druhé straně objeví za méně než tričtvrtě hodiny!). Maximální rychlost ve středu Země bude asi 2200 km/h. (MR - 10.4.2002)
(M. Rojko)   >>>  

1425) Pohyb Země okolo Slunce08. 04. 2002

Dotaz: Prečo sa Zem otáča okolo Slnka? Spomaluje sa jej pohyb okolo Slnka? Prečo je dráha pohybu Zeme okolo Slnka elipsa? (Mongi)

Odpověď: Země obíhá kolem Slunce díky tomu, že byla uvedena do pohybu již v okamžiku svého vzniku. Protože každá změna rychlosti musí mít svého pachatele, a tím je jen Slunce samotné, působení ostatních planet na Zemi je zanedbatelně malé, mění rychlost Země jen Slunce. Od podzimu do jara, kdy je dráha Země trošičku blíže ke Slunci se rychlost díky směru síly Slunce vůči směru rychlosti zvětšuje. V opačném pololetí, kdy se Země pohybuje po vzdálenější části elipsy (Slunce je v tom "zimním" ohnisku), rychlost Země trošičku klesá, protože Slunce ji kromě zakřivováni dráhy trošku brzdí. Referuje o tom Keplerův zákon ploch. Ploška určena úsečkami Země -Slunce- Země a obloučkem dráhy (výseč elipsy) je pro daný časový úsek, například za 1 den, stále stejná. V naší zimě, kdy jsme blíž u Slunce je ta výseč trošku tlustší, v létě, kdy jsou úsečky Země-Slunce delší, jsou úseky dráhy kratší. Na rozdíl od bližších družic Země, které ještě malilinko brzdí zbytky atmosféry, Zemi nic permanentně nezpomaluje.Tvar dráhy závisí na tom, jakým směrem a jakou rychlostí byla Země na svou oběžnou dráhu vykopnuta. Jistě víte, že družice mohou být zavěšeny na téměř přesně kruhovou dráhu kolem Země. Stejně mohl tvůrce naštelovat počáteční velikost a směr rychlosti, aby Země obíhala kolem Slunce přesně po kružnici. Proč to neudělal ví jen Stvořitel sám. Můžu jen hádat že proto, že to přináší společně se sklonem osy Země vůči rovině její dráhy příznivé podmínky pro existenci života na Zemi.
(M. Rojko)   >>>