FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1425) Pohyb Země okolo Slunce08. 04. 2002

Dotaz: Prečo sa Zem otáča okolo Slnka? Spomaluje sa jej pohyb okolo Slnka? Prečo je dráha pohybu Zeme okolo Slnka elipsa? (Mongi)

Odpověď: Země obíhá kolem Slunce díky tomu, že byla uvedena do pohybu již v okamžiku svého vzniku. Protože každá změna rychlosti musí mít svého pachatele, a tím je jen Slunce samotné, působení ostatních planet na Zemi je zanedbatelně malé, mění rychlost Země jen Slunce. Od podzimu do jara, kdy je dráha Země trošičku blíže ke Slunci se rychlost díky směru síly Slunce vůči směru rychlosti zvětšuje. V opačném pololetí, kdy se Země pohybuje po vzdálenější části elipsy (Slunce je v tom "zimním" ohnisku), rychlost Země trošičku klesá, protože Slunce ji kromě zakřivováni dráhy trošku brzdí. Referuje o tom Keplerův zákon ploch. Ploška určena úsečkami Země -Slunce- Země a obloučkem dráhy (výseč elipsy) je pro daný časový úsek, například za 1 den, stále stejná. V naší zimě, kdy jsme blíž u Slunce je ta výseč trošku tlustší, v létě, kdy jsou úsečky Země-Slunce delší, jsou úseky dráhy kratší. Na rozdíl od bližších družic Země, které ještě malilinko brzdí zbytky atmosféry, Zemi nic permanentně nezpomaluje.Tvar dráhy závisí na tom, jakým směrem a jakou rychlostí byla Země na svou oběžnou dráhu vykopnuta. Jistě víte, že družice mohou být zavěšeny na téměř přesně kruhovou dráhu kolem Země. Stejně mohl tvůrce naštelovat počáteční velikost a směr rychlosti, aby Země obíhala kolem Slunce přesně po kružnici. Proč to neudělal ví jen Stvořitel sám. Můžu jen hádat že proto, že to přináší společně se sklonem osy Země vůči rovině její dráhy příznivé podmínky pro existenci života na Zemi.
(M. Rojko)   >>>  

1426) Světlo04. 04. 2002

Dotaz: Chtěla jsem Vás poprosit o nějaké informace z oblasti fyziky: Odraz a lom světla. (Lucie Slancová)

Odpověď: Milá kolegyně, na webu můžete najít spoustu zajímavých článků na téma světlo, lom a odraz světla, rychlost světla v různých prostředích apod. Stačí do vyhledávače napsat heslo "světlo". Pokud chcete článek v angličtině napište do vyhledávače "light" a pak už stačí si jen vybírat. např. http://www.pef.zcu.cz/pef/kof/diplomky/diplomka/html/obsah.htm
http://www.ped.muni.cz/wphy/stranka/optika/optika.htm , http://sweb.cz/brchanovajana/ukazka3.htm
http://www.gjr.cz/~pisarp/vyuka/vlneni/index.htm , http://www.maxko.sk/DOWNLOAD/tutorials/ior/ior.html,
http://www.studentskeprace.cz/soubory/fyz22.doc atd.
(M. Urbanová)   >>>  

1427) Schrödingerova kočka03. 04. 2002

Dotaz: Zajimalo by mě vše o Schrödingerovich kočkách. (Jakub Hruška)

Odpověď: V roce 1935 Erwin Schrödinger publikoval článek, ve kterém problém chápání principu neurčitosti demonstroval myšlenkovým pokusem zvaným Schrödingerova kočka... Kočka je zavřena v krabici se zařízením, které obsahuje radioaktivní materiál a ampulku s jedem. Proces rozpadu radioaktivního materiálu je procesem, který se řídí kvantovou mechanikou. Známe jen poločas rozpadu (dobu, za kterou se rozpadne polovina z radioaktivního materiálu), ale nevíme, kdy se rozpadne jeden atom. Přístroj v krabici pracuje tak, že když se rozpadne atom z radioaktivního materiálu, rozbije se ampulka s jedem a kočka zemře.Podle běžných měřítek je kočka buď živá nebo mrtvá. Podle zastánců kvantové teorie se však až do okamžiku pozorování atom nachází někde mezi stavy "rozpadlý" a "nerozpadlý". Kočka tedy není ani živá ani mrtvá, až do té doby, dokud se do krabice nepodíváme. Schrödinger tímto napadl neurčitost kvantové mechaniky (dané vlnovou funkcí) tak, že přešel na popis objektů makrosvěta.
Na webu můžete najít spoustu zajimavých článků na toto téma: z česky psaných např. http://natura.eridan.cz/natura/1997/3/9703-7.html
a anglických :
http://www.phobe.com/s_cat/s_cat.html , http://physicsweb.org/article/news/4/7/2
http://www.mtnmath.com/faq/meas-qm-3.html , http://www.sciencenet.org.uk/database/Physics/Original/p00262d.html...
(M. Urbanová)   >>>  

1428) Elektromagnetické vlny02. 04. 2002

Dotaz: Můj dotaz se týká vlnových délek zvuku a světla. Je pravda, že postupným zvětšováním vlnové délky el.-mag. energie projdu od světla plynule ke zvuku? A ještě, zda už jsou někde oficiálí, původní výsledky z pokusu se dvěma USA loďmi, které se Amer. snažili zneviditelnit, pod vedením Einsteina, ale došlo k chybě. Nevíte k jaké? (Jan Ouda)

Odpověď: Prodlužováním vlnové délky elektromagnetického záření (elmag. vln) se NEDOSTANETE do oblasti akustických vln. Jde o dva procesy podstatně odlišné povahy. Světelné vlny, rozhlasové a TV vlny, radar, rentgenové záření (vlny), jaderné gama záření.... je šíření rozruchu eletromagnetického pole, které může existovat i ve vakuu a které se šíří ve vakuu rychlostí světla, bez ohledu na vlnovou délku. Zvuk je šíření mechanického rozruchu v látce, tedy předávání mechanické energie mezi částicemi látky (vzduchu, vody nebo tuhé látky), které se děje buď prostřednictvím pout, kterými jsou částice v pevných a kapalných látkách vzájemně svázány, nebo v plynech tím že do sebe částice narážejí. Tohle je jednak předávání energie zcela jiného druhu (zde jde o mechanickou energii) a také rychlost předávání je moc a moc menší a samozrejmě závisí na tom, jak pevně se částice drží za ručičky, nebo v plynech jak rychle poletují. Proto je rychlost šíření závislá na látce a její teplotě. Ve vakuu, kde nic není, si nemá to nic, co předávat a zvuková vlna nemůže existovat.
(M. Rojko)   >>>  

1429) Studená fúze02. 04. 2002

Dotaz: Zabývá se v současné době nějaká instituce seriozním výzkumem "studené" jaderné fúze? A v jaké fázi se případný výzkum nachází? (Věra)

Odpověď: Oficiální zpráva hodnotící komise pro DoE z roku 1989 http://www.ncas.org/erab/ je skeptická a podobně asi většina fyzikální komunity, idea ale má své příznivce. Podívejte se na články http://www.its.caltech.edu/~dg/fusion.html, , http://www.wired.com/wired/archive/6.11/coldfusion.htm, odkazy na http://www.amasci.com/weird/wcf.html ,...
(M.Urbanová)   >>>