FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1427) Schrödingerova kočka03. 04. 2002

Dotaz: Zajimalo by mě vše o Schrödingerovich kočkách. (Jakub Hruška)

Odpověď: V roce 1935 Erwin Schrödinger publikoval článek, ve kterém problém chápání principu neurčitosti demonstroval myšlenkovým pokusem zvaným Schrödingerova kočka... Kočka je zavřena v krabici se zařízením, které obsahuje radioaktivní materiál a ampulku s jedem. Proces rozpadu radioaktivního materiálu je procesem, který se řídí kvantovou mechanikou. Známe jen poločas rozpadu (dobu, za kterou se rozpadne polovina z radioaktivního materiálu), ale nevíme, kdy se rozpadne jeden atom. Přístroj v krabici pracuje tak, že když se rozpadne atom z radioaktivního materiálu, rozbije se ampulka s jedem a kočka zemře.Podle běžných měřítek je kočka buď živá nebo mrtvá. Podle zastánců kvantové teorie se však až do okamžiku pozorování atom nachází někde mezi stavy "rozpadlý" a "nerozpadlý". Kočka tedy není ani živá ani mrtvá, až do té doby, dokud se do krabice nepodíváme. Schrödinger tímto napadl neurčitost kvantové mechaniky (dané vlnovou funkcí) tak, že přešel na popis objektů makrosvěta.
Na webu můžete najít spoustu zajimavých článků na toto téma: z česky psaných např. http://natura.eridan.cz/natura/1997/3/9703-7.html
a anglických :
http://www.phobe.com/s_cat/s_cat.html , http://physicsweb.org/article/news/4/7/2
http://www.mtnmath.com/faq/meas-qm-3.html , http://www.sciencenet.org.uk/database/Physics/Original/p00262d.html...
(M. Urbanová)   >>>  

1428) Elektromagnetické vlny02. 04. 2002

Dotaz: Můj dotaz se týká vlnových délek zvuku a světla. Je pravda, že postupným zvětšováním vlnové délky el.-mag. energie projdu od světla plynule ke zvuku? A ještě, zda už jsou někde oficiálí, původní výsledky z pokusu se dvěma USA loďmi, které se Amer. snažili zneviditelnit, pod vedením Einsteina, ale došlo k chybě. Nevíte k jaké? (Jan Ouda)

Odpověď: Prodlužováním vlnové délky elektromagnetického záření (elmag. vln) se NEDOSTANETE do oblasti akustických vln. Jde o dva procesy podstatně odlišné povahy. Světelné vlny, rozhlasové a TV vlny, radar, rentgenové záření (vlny), jaderné gama záření.... je šíření rozruchu eletromagnetického pole, které může existovat i ve vakuu a které se šíří ve vakuu rychlostí světla, bez ohledu na vlnovou délku. Zvuk je šíření mechanického rozruchu v látce, tedy předávání mechanické energie mezi částicemi látky (vzduchu, vody nebo tuhé látky), které se děje buď prostřednictvím pout, kterými jsou částice v pevných a kapalných látkách vzájemně svázány, nebo v plynech tím že do sebe částice narážejí. Tohle je jednak předávání energie zcela jiného druhu (zde jde o mechanickou energii) a také rychlost předávání je moc a moc menší a samozrejmě závisí na tom, jak pevně se částice drží za ručičky, nebo v plynech jak rychle poletují. Proto je rychlost šíření závislá na látce a její teplotě. Ve vakuu, kde nic není, si nemá to nic, co předávat a zvuková vlna nemůže existovat.
(M. Rojko)   >>>  

1429) Studená fúze02. 04. 2002

Dotaz: Zabývá se v současné době nějaká instituce seriozním výzkumem "studené" jaderné fúze? A v jaké fázi se případný výzkum nachází? (Věra)

Odpověď: Oficiální zpráva hodnotící komise pro DoE z roku 1989 http://www.ncas.org/erab/ je skeptická a podobně asi většina fyzikální komunity, idea ale má své příznivce. Podívejte se na články http://www.its.caltech.edu/~dg/fusion.html, , http://www.wired.com/wired/archive/6.11/coldfusion.htm, odkazy na http://www.amasci.com/weird/wcf.html ,...
(M.Urbanová)   >>>  

1430) 2. Zvětšení hmotnosti = zvětšení gravitace?29. 03. 2002

Dotaz: Jestliže se nějaké těleso pohybuje vysokými rychlostmi, řekněme > 50000 km/h, pak jsou na něm jasně pozorovatelné relativistické efekty jako je zpomalení času, nárůst hmotnosti apod. To z hlediska vnějšího pozorovatele, jenž je v relativním klidu vůči pohybujícímu se tělesu. Otázka zní "je následující úvaha správná?" - Při zvyšování rychlosti se zvyšuje i hmota tělesa, při zvyšování hmoty se rovněž ale musí také zvyšovat gravitační síla touto hmotou "generovaná" (vzhledem k vnějšímu pozorovateli). Jestli je tedy nárůst hmoty pozorovaná "realita" pro vnějšího pozorovatele, zjistí při těsném průletu takto se pohybujícího se tělesa i jeho zvýšenou gravitaci? Tzn. naměří ji? Zacloumá to s ním silově při průletu? Pokud ano, budou se hmotné objekty pohybující se rychostmi blízkými světlu jevit díky silné gravitaci, generované relativistickou hmotou tělesa, jako kandidáti na kolapsar (černou díru) díky silnému zakřivení časoprostoru plynoucího z již zmíněné gravitace? (Zelinka Ivan / http://www.ft.u)

Odpověď: *ANO, pro další úvahy je ale asi vhodné se na tutéž situaci podívat vždy také z hlediska soustavy toho letícího objektu.

Kdybyste je dostatečně urychlil, tak asi ano, až na to, že bych v takové situaci nevěřil newtonovské gravitaci a interakci dvou třeba supertěžkých objektů počítal pomocí adekvátní teorie, tj. OTR. Výsledek neznám. Kdybyste chtěl uvažovat o konkrétních důsledcích, měl byste se taky ptát na otázku, na jaké energie jste schopen jaké objekty urychlit. Na podobné otázky se můžete podívat do profesionální literatury.

(J. Dolejší)   >>>  

1431) Balónek v brzdícím autobusu29. 03. 2002

Dotaz: Proč se balónek naplněný heliem při zabrždění autobusu odkloní dozadu? Je důležité, aby prostor, v kterém se balónek vznáší, byl uzavřen? (R. Habermann)

Odpověď: V brzdícím (zpomalujícím, zatáčejícím) autobusu má výsledné zrychlení jiný směr než g - nejsnáz to uvidíte na kyvadélku - olovnici. Závažíčko bude při brzdění asi vpředu pod bodem závěsu (setrvačná síla ho tlačí dopředu). Podobně jako kyvadélko se chová vzduch v autobusu - při brzdění bude nejhustší dole vepředu. Pak se balónek přirozeně chová jako antizávaží - táhne na opačnou stranu než závaží. Musím ale současne říci, že jsem to reálně v autobusu, a zvláště např. v autobusu s otevřenými okénky nezkoušel a nejsem si úplně jistý, zda tento efekt za všech podmínek přežije.
(J. Dolejší)   >>>