FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1429) Studená fúze02. 04. 2002

Dotaz: Zabývá se v současné době nějaká instituce seriozním výzkumem "studené" jaderné fúze? A v jaké fázi se případný výzkum nachází? (Věra)

Odpověď: Oficiální zpráva hodnotící komise pro DoE z roku 1989 http://www.ncas.org/erab/ je skeptická a podobně asi většina fyzikální komunity, idea ale má své příznivce. Podívejte se na články http://www.its.caltech.edu/~dg/fusion.html, , http://www.wired.com/wired/archive/6.11/coldfusion.htm, odkazy na http://www.amasci.com/weird/wcf.html ,...
(M.Urbanová)   >>>  

1430) 2. Zvětšení hmotnosti = zvětšení gravitace?29. 03. 2002

Dotaz: Jestliže se nějaké těleso pohybuje vysokými rychlostmi, řekněme > 50000 km/h, pak jsou na něm jasně pozorovatelné relativistické efekty jako je zpomalení času, nárůst hmotnosti apod. To z hlediska vnějšího pozorovatele, jenž je v relativním klidu vůči pohybujícímu se tělesu. Otázka zní "je následující úvaha správná?" - Při zvyšování rychlosti se zvyšuje i hmota tělesa, při zvyšování hmoty se rovněž ale musí také zvyšovat gravitační síla touto hmotou "generovaná" (vzhledem k vnějšímu pozorovateli). Jestli je tedy nárůst hmoty pozorovaná "realita" pro vnějšího pozorovatele, zjistí při těsném průletu takto se pohybujícího se tělesa i jeho zvýšenou gravitaci? Tzn. naměří ji? Zacloumá to s ním silově při průletu? Pokud ano, budou se hmotné objekty pohybující se rychostmi blízkými světlu jevit díky silné gravitaci, generované relativistickou hmotou tělesa, jako kandidáti na kolapsar (černou díru) díky silnému zakřivení časoprostoru plynoucího z již zmíněné gravitace? (Zelinka Ivan / http://www.ft.u)

Odpověď: *ANO, pro další úvahy je ale asi vhodné se na tutéž situaci podívat vždy také z hlediska soustavy toho letícího objektu.

Kdybyste je dostatečně urychlil, tak asi ano, až na to, že bych v takové situaci nevěřil newtonovské gravitaci a interakci dvou třeba supertěžkých objektů počítal pomocí adekvátní teorie, tj. OTR. Výsledek neznám. Kdybyste chtěl uvažovat o konkrétních důsledcích, měl byste se taky ptát na otázku, na jaké energie jste schopen jaké objekty urychlit. Na podobné otázky se můžete podívat do profesionální literatury.

(J. Dolejší)   >>>  

1431) Balónek v brzdícím autobusu29. 03. 2002

Dotaz: Proč se balónek naplněný heliem při zabrždění autobusu odkloní dozadu? Je důležité, aby prostor, v kterém se balónek vznáší, byl uzavřen? (R. Habermann)

Odpověď: V brzdícím (zpomalujícím, zatáčejícím) autobusu má výsledné zrychlení jiný směr než g - nejsnáz to uvidíte na kyvadélku - olovnici. Závažíčko bude při brzdění asi vpředu pod bodem závěsu (setrvačná síla ho tlačí dopředu). Podobně jako kyvadélko se chová vzduch v autobusu - při brzdění bude nejhustší dole vepředu. Pak se balónek přirozeně chová jako antizávaží - táhne na opačnou stranu než závaží. Musím ale současne říci, že jsem to reálně v autobusu, a zvláště např. v autobusu s otevřenými okénky nezkoušel a nejsem si úplně jistý, zda tento efekt za všech podmínek přežije.
(J. Dolejší)   >>>  

1432) "Já na bráchu, brácha na mně"28. 03. 2002

Dotaz: Nemůžu nikde najít akci a reakci. Prosím o pomoc. (Katarina Dorociakova)

Odpověď: Milá zvídavá Kateřino, máte-li na mysli Newtonův zákon akce a reakce (my jsme ho v naší učebnici nazvali "Já na bráchu, brácha na mně") jde o to, že když já, (jako pachatel) odstrčím od sebe židli (svým žákům řeknu že je to oběť) pak platí, že současně je židle pachatelem, který odstrkuje mně (oběť) na druhou stranu ale stejně velkou silou. A tak je to úplně vždycky.
Trochu učeněji řečeno: Když působí těleso A na těleso B, pak současně těleso B působí na A stejně velkou silou opačně namířenou. Přitom si můžu vybrat, kterou z těch sil nazvu akcí a kterou reakcí
Když mě spadne jablko na hlavu (jablko pachatel, já oběť) můžu to považovat za akci jablka, jejímž výsledkem může být boule na hlavě. Reakcí je pak silové působení moje, resp. mé hlavy na jablko - to je moje reakce, výsledkem je naťuknuté nebo rozbité jablko. Můžu ale klidně považovat za akci mé odhlavičkování jablka a za reakci vzít "odvetu" jabka na mé hlavě jejímž výsledkem je boule. A tak je to vždycky. "Já na bráchu, brácha na mně."
(M. Rojko)   >>>  

1433) 1. Zvětšení hmotnosti = zvětšení gravitace?26. 03. 2002

Dotaz: Podle speciální teorie relativity se s vzrůstající rychlostí zvyšuje hmotnost pohybujícího se objektu (vůči pozorovateli, který je v klidu). Mění se tedy i gravitační síla, kterou působí těleso (resp. platí Newtonův gravitační zákon, nebo to nějak postihuje obecná relativita)? (Zdeněk)

Odpověď: Máte-li obecně nějaký složitý systém, ve kterém jsou různé hmoty a libovolně rychle se vůči sobě pohybují, je potřeba aplikovat obecnou teorii relativity. V některých případech je to ale jednodušší. Když budete mít (skoro) plochý prostor, tj. např. daleko od Slunce, pak stačí uvažovat Newtonův zákon a testovací tělísko uvažovat s hmotnosti, která odpovídá jeho rychlosti. Když se však například ke Slunci přiblížíte (plochý prostor přestane být ideální aproximace), máte šanci vidět odchylky od newtonovské gravitace - fotony se například v poli ohnou dvakrát více, než by odpovídalo newtonovskému přitahování fotonů s hmotností odpovídající jejich energii. Tento faktor 2 je specifický pro Einsteinovu OTR a je jiný pro některé další alternativní teorie (různé teorie různě pojednávají geometrii prostoru).
(J. Dolejší)   >>>