FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1431) Balónek v brzdícím autobusu29. 03. 2002

Dotaz: Proč se balónek naplněný heliem při zabrždění autobusu odkloní dozadu? Je důležité, aby prostor, v kterém se balónek vznáší, byl uzavřen? (R. Habermann)

Odpověď: V brzdícím (zpomalujícím, zatáčejícím) autobusu má výsledné zrychlení jiný směr než g - nejsnáz to uvidíte na kyvadélku - olovnici. Závažíčko bude při brzdění asi vpředu pod bodem závěsu (setrvačná síla ho tlačí dopředu). Podobně jako kyvadélko se chová vzduch v autobusu - při brzdění bude nejhustší dole vepředu. Pak se balónek přirozeně chová jako antizávaží - táhne na opačnou stranu než závaží. Musím ale současne říci, že jsem to reálně v autobusu, a zvláště např. v autobusu s otevřenými okénky nezkoušel a nejsem si úplně jistý, zda tento efekt za všech podmínek přežije.
(J. Dolejší)   >>>  

1432) "Já na bráchu, brácha na mně"28. 03. 2002

Dotaz: Nemůžu nikde najít akci a reakci. Prosím o pomoc. (Katarina Dorociakova)

Odpověď: Milá zvídavá Kateřino, máte-li na mysli Newtonův zákon akce a reakce (my jsme ho v naší učebnici nazvali "Já na bráchu, brácha na mně") jde o to, že když já, (jako pachatel) odstrčím od sebe židli (svým žákům řeknu že je to oběť) pak platí, že současně je židle pachatelem, který odstrkuje mně (oběť) na druhou stranu ale stejně velkou silou. A tak je to úplně vždycky.
Trochu učeněji řečeno: Když působí těleso A na těleso B, pak současně těleso B působí na A stejně velkou silou opačně namířenou. Přitom si můžu vybrat, kterou z těch sil nazvu akcí a kterou reakcí
Když mě spadne jablko na hlavu (jablko pachatel, já oběť) můžu to považovat za akci jablka, jejímž výsledkem může být boule na hlavě. Reakcí je pak silové působení moje, resp. mé hlavy na jablko - to je moje reakce, výsledkem je naťuknuté nebo rozbité jablko. Můžu ale klidně považovat za akci mé odhlavičkování jablka a za reakci vzít "odvetu" jabka na mé hlavě jejímž výsledkem je boule. A tak je to vždycky. "Já na bráchu, brácha na mně."
(M. Rojko)   >>>  

1433) 1. Zvětšení hmotnosti = zvětšení gravitace?26. 03. 2002

Dotaz: Podle speciální teorie relativity se s vzrůstající rychlostí zvyšuje hmotnost pohybujícího se objektu (vůči pozorovateli, který je v klidu). Mění se tedy i gravitační síla, kterou působí těleso (resp. platí Newtonův gravitační zákon, nebo to nějak postihuje obecná relativita)? (Zdeněk)

Odpověď: Máte-li obecně nějaký složitý systém, ve kterém jsou různé hmoty a libovolně rychle se vůči sobě pohybují, je potřeba aplikovat obecnou teorii relativity. V některých případech je to ale jednodušší. Když budete mít (skoro) plochý prostor, tj. např. daleko od Slunce, pak stačí uvažovat Newtonův zákon a testovací tělísko uvažovat s hmotnosti, která odpovídá jeho rychlosti. Když se však například ke Slunci přiblížíte (plochý prostor přestane být ideální aproximace), máte šanci vidět odchylky od newtonovské gravitace - fotony se například v poli ohnou dvakrát více, než by odpovídalo newtonovskému přitahování fotonů s hmotností odpovídající jejich energii. Tento faktor 2 je specifický pro Einsteinovu OTR a je jiný pro některé další alternativní teorie (různé teorie různě pojednávají geometrii prostoru).
(J. Dolejší)   >>>  

1434) Nabíjení článků NiCd26. 03. 2002

Dotaz: Potřeboval bych vědět, jak zjistit čas pro nabití NiCd článku zapojených do serie - 6x1,2 V 100mA při různých nabíjecích proudech, a pro Pb autobaterii při kapacitě 75 Ah a nabíječce 600 mA, 12 V. (michal)

Odpověď: Pane kolego, když máte články zapojené v sérii, znamená to, že všemi protéká stejný proud. Potřebný čas zjistíte, když kapacitu článku vydělíte proudem: 100 mAh/10 mA = 10 hodin. Protože ale účinnost není stoprocentní, doporučuje se nabíjet tak 1.4 násobek času, tj. v daném případě 14 hodin. Tradičně se doporučoval vhodný nabíjecí proud 1/10 kapacity. Dnešní moderní články snesou daleko rychlejší nabíjení (např. za 1-2 hodiny), při tom je ale vhodné kontrolovat jejich teplotu. O nabíjení najdete komentáře na webu i celé knížky o nabíjení a konstrukci nabíječek...
(J. Dolejší)   >>>  

1435) Siréna25. 03. 2002

Dotaz: Prosím o zaslání informací o tom, na jakém principu funguje siréna.apod. (Veronika)

Odpověď: Milá Veroniko, hodně zajímavých věcí nejen o sirénách, ale celkově o akustice se můžete dočíst na stránce
http://kekule.science.upjs.sk/fyzika/experimenty/demonstracne/akustika/05.htm - Savartova siréna
http://kekule.science.upjs.sk/fyzika/experimenty/demonstracne/akustika/06.htm - Seebeckova siréna
nebo http://www.hyperlink.cz/greaty/akustika/pokussy.html
Pokud do vyhledávače napíšete heslo "siréna", můžete si vybrat ze spousty dalších zajimavých článků..
(M. Urbanová)   >>>