FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1437) Magnetické póly Země25. 03. 2002

Dotaz: Co je nepřesné: Učebnice fyziky nebo zeměpisné atlasy? (Aneb opět mi žáci nevěří.) Fyzika - učebnice: Pól, kterým se volně zavěšený magnet natáčí k severu, nazýváme severní pól magnetu. Země je obrovský kulový magnet, který má dva póly. Severní magnetický pól Země se nachází v blízkosti jižního magnetického pólu Země. Zeměpisné atlasy:(ty novější raději magnetické póly neuvádějí) Na mapách se severní magnetický pól nachází v blízkosti severního zeměpisného pólu... (Mgr. Dalibor Blecha)

Odpověď: Milý pane kolego, já bych danou situaci hodnotil jako výsledek pedagogického blbnutí, kdy to "odborníci" chtějí mít přesně a do svých definicí se lehce zamotají. Navrhuji Vám (i vašim žákům) následující řešení - pokuste se shodnout na odpovědích na následující otázky a komentáře.
1. Shodněte se před Vaší školou, kde je sever? (na opačnou stranu, než v poledne Slunce, tam, kde v dáli tušit Švédsko a ješte o kousek dál Špicberky...)
2. Který konec magnetky kompasu tam míří? U konvenčniho kompasu bez rušivého vlivu nějakého magnetu v okolí to bude asi ten červeně nebo jinak označený. Když už míří na sever, co mu říkat severní? Je to ale konvence, mohli bychom klidně říkat červený.
3. Hraním s více kompasy nebo magnety si člověk ověří, že dvě magnetky daleko od sebe obě ukazují správně na sever červeným koncem, ale blízko sebe převládne jejich vzájemné působení, kdy se červené konce navzájem odpuzují a červené a nečervené přitahují. Kdyby Země byla magnetka, tak by ten červený konec měl být na jihu. Ale Země není tak úplně jednoduchá magnetka, Země má při bližším pohledu pole různě zdeformované, navíc se to pole s časem mění, někdy se prý dokonce přepóluje a červený konec pak u nás ukazuje do Afriky. To se ale naštěstí neděje často, takže teď se dá na mapu nakreslit puntík s nápisem magnetický pól. Dokážete popsat duševní pochody autora, když k tomuto puntíku (speciálně třeba k tomu, co je na ostrovech za Grónskem) připsal severní magnetický pól? Dokážete si představit jeho motivaci, proč tam napsal jižní magnetický pól? Ať tam napsal cokoli, který konec vaší střelky tam bude ukazovat?
4. A pak finální otázka pro žáky: Má smysl dělat z tohodle vědu? Když už z toho někdo dělá vědu, víte, co chce slyšet váš fyzikář? Víte, co chce slyšet váš zeměpisář? Tak jim řekněte, co chtějí slyšet a k tomu se raději naučte pořádně, jak pomocí kompasu někam trefit. Mohu doporučit, že například malý kompas na nástupištích metra v Japonsku báječne řešil problém, kterým směrem jet, když z oněch nápisů připomínajících mým nevzdělaným očím rozsypaný čaj to nebylo jasné.
(J. Dolejší)   >>>  

1438) Náhodný fyzikální děj21. 03. 2002

Dotaz: Existuje ještě nějaký zcela náhodný fyzikální děj kromě radioaktivního rozpadu? (Tomáš Buchta)

Odpověď: Striktně vzato, skutečnou náhodu vnáší do fyziky pouze kvantová mechanika, respektive ta její část, která souvisí s procesem, kterému říkáme kvantové měření. Není to jen radioaktivní rozpad, ale mnoho dalších procesů, kdy se sledovaný kvantový systém chová statisticky - vykazuje cosi, čemu říkáme kvantové fluktuace. Teorie je schopna předvídat všechny možné statistické charakteristiky těchto procesů, např. střední hodnoty, středni kvadratické odchylky od těchto hodnot atd., jen ne to, která konkrétní hodnota bude v danou chvíli skutečně naměřena. To je podle kvantové teorie fundamentálně náhodné (v mezích daných předpovězeným rozdělením pravděpodobnosti). Einstein to kdysi lapidárně vyjádřil tak, že podle kvantové mechaniky "Bůh hraje v kostky."
Vzniká ovšem otázka, zda se i teoreticky zcela deterministické procesy nemohou někdy jevit jako procesy víceméně náhodné. To, jaké bude počasí v Praze letos o Velikonocích, by mohlo posloužit jako dobrá ilustrace. Pohyby vzdušných mas se dozajista řídí krásnými a deterministickými rovnicemi fluidní mechaniky, jenže při neúplné znalosti momentálního stavu ovzduší není možné počasí s takovou přesností na tak dlouho dopředu předvídat. I velmi malá změna momentálních podmínek (která je pod hranicí přesnosti prováděných měření) totiž může způsobit zcela zásadní změny v dlouhodobé předpovědi. Říká se tomu efekt motýlích křídel. Existuje celá disciplína zabývající se podobně "patologickými" systémy klasické mechaniky - mluví se zde o tzv.deterministickém chaosu - a je to velmi krasná disciplína...

Na závěr bych ještě chtěl poznamenat, že někdy je náhodu opravdu těžké rozeznat od nenáhody. Když třeba vezmete jednotlivé cifry čísla pí a budete se snažit zjistit, jestli se chovají "statisticky" nebo "pravidelně", zjistíte - pravděpodobně ke svému značnému údivu -, že neexistuje prakticky nic, co by naznačovalo, jak jednoduchým algoritmem bylo toto číslo vygenerováno (zkuste na to napsat počítačový program - bude kratký!). Na první pohled se zdá, že i to staré dobré pí je úplně náhodné číslo...

(P. Cejnar)   >>>  

1439) Gravitace!?21. 03. 2002

Dotaz: Gravitace prý není nic jiného, než deformace prostoru (a času) vlivem hmotnosti tělesa. Často bývá vysvětlována na příkladu plátka a kulečníkové koule. Všichni víme, co se stane, když se plátno ve všech směrech napne - velký důlek se zmenšuje až skoro zmizí. Má tedy i rozpínání vesmíru (prostoru) nějaký vliv na gravitaci těles? Nebo je nesmyslná otázka? (Marek Voltner)

Odpověď: Ona ilustrace "plátna a koule" je jen názorným přiblížením poněkud složitější situace: podle Einsteinovy obecné relativity (podle níž lze gravitační působení vysvětlit deformací prostoročasu) je zdeformován příslušným způsobem třírozměrný prostor spolu s jednorozměrným časem. Zakřivení je tedy složitější co do struktury a ona analogiie se zdeformovanou dvojrozměrnou plochou představuje jen jeden z několika možných "řezů" tímto zakřiveným čtyřrozměrným kontinuem. Nicméně, ve Vašem dotazu uvádíte, že při "natahování plátna" se bude důlek zmenšovat a tedy křivost zanikat. Podle analogie by se měla zmenšovat gravitace. V podstatě lze říci, že máte pravdu a analogie v jistém smyslu opravdu platí: při rozpínání vesmíru se galaxie od sebe vzdalují, jejich vzájemné gravitační působení se zmenšuje a odpovídající zakřivení prostoročasu mezi nimi klesá.
(J. Podolský)   >>>  

1440) Využití laserů20. 03. 2002

Dotaz: Zajímalo by mě, proč se nevyužije radioaktivní záření např. v laserové technice. Vždyť radioaktivní záření má velkou intenzitu a vysokou frekvenci emitujících kvant.Proč se tento zdroj nevyužije a jeho vysoká energie záření se neprožene přes nějaký modulátor,či scintalační zařízení, které přetransformuje např. rent. či gama záření na záření s menší frekvncí, s delší vlnovou délkou. Kdyby se enerie např.gama záření (jeden foton) přetransformovala na tři fotony s menší energií, ale součet těchto kvant by zase dal enerii gama záření.Takže by se zvětsila hustota, počet fotonů.Tohoto by se mohlo právě využít u laseru a docílit dostatečně velké energie buzení laserového systému. Vždyť by tímto způsobem odpadly veliké požadavky a nároky na příkon buzení, čerpání a vytváření populace hladin.To my není jasné, protože jestli jsem někde neudělal chybu v mých "úvahách", tak mi célý problém, který jsem zde nastíníl, příjde celkem logický, pokud se nemýlím. (Michal Tomáš)

Odpověď: Lasery v rentgenové oblasti se používají a vyvíjejí, ovšem s většími potížemi než lasery ve viditelné spektrální oblasti. Při laserové generaci způsobem obvyklým ve viditelné spektrální oblasti, tj. stimulovanými přechody mezi energetickými hladinami atomů, je nutné dosáhnout přechodů mezi energeticky hodně vzdálenými hladinami (velká hodnota energie vyzářeného fotonu), tj. mezi vnitřní a vnější atomární hladinou. Ke vzniku stimulované emise je nezbytné vytvoření inverze obsazení hladin (na vyšší hladině je více atomů než na hladině spodní). Inverze obsazení zmíněných energetických stavů má však velmi krátkou relaxační dobu a proto je obtížné zajistit dostatečně silné čerpání (dodání vnější energie), které by umožnilo vznik dostatečně velkého inverzního obsazení. Používá se například jaderný výbuch. Lasery v rentgenové oblasti mohou ovšem pracovat i na jiném principu, například stimulovanou emisí záření, které vzniká při relaxaci látek, které byly ionizovány průchodem velmi intenzivního femtosekundového světelného pulsu. Rentgenové lasery jsou pro vysokou hodnotu energie fotonu vhodné v "silových aplikacích", tedy pro vojenské účely, ale vhledem k malé vlnové délce dovolují také účinnou kompresi pulsů v čase a fokusaci svazků do velmi malých rozměrů.

Navrhovaný postup, tedy rozložení energeticky velkého fotonu na fotony menší může probíhat pouze ve vhodném nelineárním optickém prostředí. Optické parametrické procesy, k nimž navrhovaný proces patří, probíhají s určitou účinností, která klesá s rostoucím řádem procesu (s počtem fotonů, na který se původní foton rozpadá). V daném případě by proto účinnost celého procesu byla velmi malá. Výhodnější by byl kaskádový proces, tj. například následné půlení fotonů. Ovšem světlo ve viditelné oblasti by bylo získáno s mimořádně malou účinností. Opačný proces, tedy sčítání "malých" fotonů pro vznik velkého fotonu se dá využít naopak k převodu záření do oblasti velmi krátkých vlnových délek. Tak například kaskádovou generací násobných frekvencí bylo převedeno záření neodymového laseru (1064 nm) na vlnovou délku 38 nm (28 - krát původní frekvence).

(P. Malý)   >>>  

1441) Hustota sytých vodních par20. 03. 2002

Dotaz: Chtěla bych vědět, proč v MFCHT je uvedena hustota sytých vodních par jen pro rozmezí teplot -50°C až 30°C a výše už ne. (Milada Otradovcová)

Odpověď: Milá kolegyně, vůbec netuším, asi by bylo nejlíp, zeptat se autorů. Jinak např. na adrese http://antoine.fsu.umd.edu/chem/senese/101/toolbox.shtml máte kalkulátor, který Vám tu hustotu spočítá pro libovolnou teplotu tentokráte do 100°C. Zatím jsme nanašli tabulky, kde by to bylo dále až do kritického bodu. Budeme ještě hledat ...
(M. Urbanová)   >>>