FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1441) Hustota sytých vodních par20. 03. 2002

Dotaz: Chtěla bych vědět, proč v MFCHT je uvedena hustota sytých vodních par jen pro rozmezí teplot -50°C až 30°C a výše už ne. (Milada Otradovcová)

Odpověď: Milá kolegyně, vůbec netuším, asi by bylo nejlíp, zeptat se autorů. Jinak např. na adrese http://antoine.fsu.umd.edu/chem/senese/101/toolbox.shtml máte kalkulátor, který Vám tu hustotu spočítá pro libovolnou teplotu tentokráte do 100°C. Zatím jsme nanašli tabulky, kde by to bylo dále až do kritického bodu. Budeme ještě hledat ...
(M. Urbanová)   >>>  

1442) Transformátor20. 03. 2002

Dotaz: Chtěla bych Vás poprosit o nějaké informace o transformátorech a příslušných cívkách. (Lucie Slancová)

Odpověď: Docela zajímavý odkaz je http://www.hyperlink.cz/transformator/ dále http://www2.hyperlink.cz/raca/ Jinak výklad o transformátorech najdete ve většine knih o elektronice a elektrotechnice, samozřejmě na různé úrovni. Zkuste se sama podívat.
(J. Dolejší)   >>>  

1443) Rychlost zvuku 115. 03. 2002

Dotaz: Zajímalo by me, zda by se zvuk ve vzduchu (při dostatečně vysoké teplotě) mohl pohybovat rychlostí třeba 3x,5x, 100x větší než normálních 340 m/s. (pavel Šíma)

Odpověď: Zvuk jsou vlny v nějakém prostředí a rychlost zvuku je dána právě vlastnostmi tohoto prostředí. V tabulkách můžete najít hodnoty rychlosti zvuku pro různá prostředí (nejrychlejší je zvuk v pevných látkách, např. ve skle má rychlost 5200 m/s), i pro různé teploty vzduchu (např. největší udaná hodnota v = 557 m/s při 500° C).
Rychlost zvuku ve vzduchu závisí na složení vzduchu (nečistoty, vlhkost apod.), ale nejvíce na jeho teplotě. Ve vzduchu o teplotě t [°C] má zvuk rychlost : v = 331,82 + 0,61 t (odtud si můžete vypočítat, jak vysoká teplota odpovídá Vámi požadovanému zvýšení rychlosti). Rychlost zvuku není ovlivněna tlakem vzduchu a je stejná pro zvuková vlnění všech frekvencí. Na webu můžete najít spoustu zajímavých článků, stačí do vyhledávače napsat klíčové slovo "rychlost zvuku" resp. "speed of sound" např.http://otokar.troja.mff.cuni.cz/vyuka/sylaby/OFY016/F2001/MRKVA.DOC
Tato teplotní závislost ovšem platí jen v určitém intervalu teplot. Jaká bude rychlost zvuku při hodně vysokých teplotách, kdy místo plynu bude plasma? Tak na tuto otázku odpověď bohužel ještě nevím. Dodám ji co nejdříve!
(M. Urbanová)   >>>  

1444) Zvuk ve vakuu?15. 03. 2002

Dotaz: Šíří se zvuk ve vakuu? Jestli ano, jakou rychlostí? Jestli ne, tak proč? (Hanicka Sojkova)

Odpověď:

Odpověď: Zvuk se šíří POUZE ve hmotném prostředí (to které obsahuje nějaké částice). Je to podélné vlnění (představte si to např. jako řadu lidí (částic prostředí) první člověk se začne kývat ve směru a proti směru řady, rozkývá tak dalšího, který stojí za ním, ten rozkývá dalšího atd. Tímto způsobem se šíří zvuk od zdroje zvuku do prostředí. Ve vakuu žádné částice nejsou, proto se zvuk ve vakuu nešíří. Není tam totiž nic, co by mohlo kmitat. Pěkný pokus na důkaz tohoto tvrzení - do vývěvy dát zvonící zvonek (viz. obrázek). S vyčerpáním vzduchu zmizí i zvuk zvonku, i když zvonek dál zvoní (vidíte, jak sebou zběsile škube, přesto nic neslyšíte).
O rychlosti zvuku v různých prostředích se můžete dočíst v dalších dotazech tohoto archivu.

(M. Urbanová)   >>>  

1445) Měření gravitační konstanty13. 03. 2002

Dotaz: Zajímalo by mne, jak jinak (a jestli vůbec), než pomocí rozměrných kyvadel, nebo olověných koulí na vlasci se dá změřit gravitační zrychlení v určitém bodě. Náš vyučující fyziky tvrdil, že existuje nějaký přístroj (zjednodušeně řečeno krabička s displejem), který položím kdekoliv a přímo vidím místní g. Nikdo jsme však o něm nedokázali nic bližšího zjistit. (Tomas Vokoun)

Odpověď: Krabičku, která by uměla měřit tíhove zrychlení, byste si určitě dokázal postavit sám - stačí do krabičky na gumičku pověsit třeba větší matici, k tomu si udělat stupnici (zkuste vymyslet, jak). Takovýhle GRAVIMETR je určitě schopný identifikovat změnu g za jízdy ve výtahu. Když současně stisknete stopky a stopky z definované výšky upustíte, máte na jejich rozbitém ciferníku po dopadu údaj o době letu, ze kterého také g zjistíte.
O mnoha dalších principech gravimetru se dozvíte na webu, klíčové slovo je "gravimetr" resp. "gravimeter", např. http://www.ifag.de/Geodaesie/earth_rotation/superconducting.htm
Článků na www jsou spousty (pozoruhodné je, že skutečně existují i gravimetry, ve kterých se nechá padat tělísko a měří se jeho doba letu), navíc člověk zjistí, k čemu všemu může taková gravimetrie být.

Tady je odpověď pana docenta Oldřicha Novotného.

(J. Dolejší,O. Novotný)   >>>