FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1444) Zvuk ve vakuu?15. 03. 2002

Dotaz: Šíří se zvuk ve vakuu? Jestli ano, jakou rychlostí? Jestli ne, tak proč? (Hanicka Sojkova)

Odpověď:

Odpověď: Zvuk se šíří POUZE ve hmotném prostředí (to které obsahuje nějaké částice). Je to podélné vlnění (představte si to např. jako řadu lidí (částic prostředí) první člověk se začne kývat ve směru a proti směru řady, rozkývá tak dalšího, který stojí za ním, ten rozkývá dalšího atd. Tímto způsobem se šíří zvuk od zdroje zvuku do prostředí. Ve vakuu žádné částice nejsou, proto se zvuk ve vakuu nešíří. Není tam totiž nic, co by mohlo kmitat. Pěkný pokus na důkaz tohoto tvrzení - do vývěvy dát zvonící zvonek (viz. obrázek). S vyčerpáním vzduchu zmizí i zvuk zvonku, i když zvonek dál zvoní (vidíte, jak sebou zběsile škube, přesto nic neslyšíte).
O rychlosti zvuku v různých prostředích se můžete dočíst v dalších dotazech tohoto archivu.

(M. Urbanová)   >>>  

1445) Měření gravitační konstanty13. 03. 2002

Dotaz: Zajímalo by mne, jak jinak (a jestli vůbec), než pomocí rozměrných kyvadel, nebo olověných koulí na vlasci se dá změřit gravitační zrychlení v určitém bodě. Náš vyučující fyziky tvrdil, že existuje nějaký přístroj (zjednodušeně řečeno krabička s displejem), který položím kdekoliv a přímo vidím místní g. Nikdo jsme však o něm nedokázali nic bližšího zjistit. (Tomas Vokoun)

Odpověď: Krabičku, která by uměla měřit tíhove zrychlení, byste si určitě dokázal postavit sám - stačí do krabičky na gumičku pověsit třeba větší matici, k tomu si udělat stupnici (zkuste vymyslet, jak). Takovýhle GRAVIMETR je určitě schopný identifikovat změnu g za jízdy ve výtahu. Když současně stisknete stopky a stopky z definované výšky upustíte, máte na jejich rozbitém ciferníku po dopadu údaj o době letu, ze kterého také g zjistíte.
O mnoha dalších principech gravimetru se dozvíte na webu, klíčové slovo je "gravimetr" resp. "gravimeter", např. http://www.ifag.de/Geodaesie/earth_rotation/superconducting.htm
Článků na www jsou spousty (pozoruhodné je, že skutečně existují i gravimetry, ve kterých se nechá padat tělísko a měří se jeho doba letu), navíc člověk zjistí, k čemu všemu může taková gravimetrie být.

Tady je odpověď pana docenta Oldřicha Novotného.

(J. Dolejší,O. Novotný)   >>>  

1446) Ideální drát ?13. 03. 2002

Dotaz: Vážení, mám tento problém: 1) mám nabitý kondenzátoro určité kapacitě na určité napětí 2) spojím jeho vývody - proteče proud, náboj bude nulový Otázka zní: kam se poděla energie, když dráty jsou ideální, tedy odpor nulový? (Ondřej Červinka)

Odpověď: Nic na světě není ideální, a když něco za ideální považujete, objeví se skulina neideality. Když spojíte póly nabitého kondenzátoru reálným drátem, kondenzátor se vybije a jeho energie se utratí trochu na ohřátí drátu, trochu na ohřáti desek kondenzátoru a přívodů (jimi proud musel téci), trochu se utratí do výroby jiskry při spojování drátu, trochu se vyzáří v podobě elektromagnetického pole. Kdybyste si vzal (ALE NEDĚLEJTE TO!!!!) kondenzátor například z fotoblesku, který bývá na stovky voltů a uskladněná energie desítky J, a spojil drátem vývody, ozve se děsna řacha a konce drátu se odpaří a utaví. Jednou jsem to vcelku nevědomky zkusil a pořád si pamatuju, jak jsem se lekl.
(J. Dolejší)   >>>  

1447) Síla elektromagnetu13. 03. 2002

Dotaz: Chtěl bych se zeptat, jak velký proud s napětí elektromagnetem zvolit, aby magnet nešel odtrhnout např. rukou. Lze podle nějakého vzorečku vypočítat síla, závislá na použitém proudu, kterou bude magnet držet? (Ivo Krsek)

Odpověď: Tento problém je obvyklého druhu. Jde-li spočítat síla mezi dvěma zelektrovanými předměty, nejlépe malými kuličkami, musí jit snadno spočítat síla mezi zmagnetovanými předměty. Spočítat se dá síla působící na elementární magnetický dipól v nehomogenním poli. V okolí pólu elektromagnetu je právě silně prostorově proměnné magnetické pole, zmagnetovaný, např. železný, předmět však není dipól s konstatntním momentem, jeho moment je dán rozložením magnetizace a ta je zase funkcí působícího pole, podle hysterezní smyčky. Zřejmé je jedině to, že síla bude prudce klesat se vzdáleností od pólu elektromagnetu. Zmíněná síla se využívá k měření magnetizace feromagnetických vzorků Faradayovou metodou (Fradayovy váhy). Vytváří se dobře definovaný gradient pole přiložený k většímu poli homgennímu, jímž se vzorek magnetuje a měří se síla F=grad(Q.H), kde Q je magnetický moment Q(H), který závisí na poli H, Q i H jsou vektory.
(Doc. RNDr. Miloš Rotter, CSc.)   >>>  

1448) Segerovy jehlanky12. 03. 2002

Dotaz: 1/ Chtěl jsem se zeptat, jestli lze zjistit něco o segnerových jehlankách, měly by sloužit k měření teploty a popřípadě něco o chování slitin při změně teploty. 2/ Jak nejjednodušeji měřit teplotu vzdálených těles např. v astronomii pomocí Stefanovy rovnice, nebo je nejaká lepší metoda? (Josef Jan Horalek)

Odpověď: Článeček o žároměrkách neboli Segerových jehlankách je na adrese http://www.glazura.cz/navody/zaromerky.html,
článek o nich i jiných metodách měření teplot např. http://www.taosnet.com/ebear/metal/heattreat2.html#seger a na mnoha jiných místech, stačí hledat "Seger cones"
Chování slitin, jejich případné fázové přechody atd. je děsně bohatá oblast, mrkněte se např. do nějaké chemické knihy. Teplota vzdálených těles (trubky od kamen nebo hvězdy) se nejsnáze změří srovnáním měřeného spektra se spektrem absolutně černého tělesa, relativně jednoduše např. pohledem na žhavené vlákno na pozadí onoho měřeného tělesa, načež například z odporu zjistíte teplotu vlákna. Lze také měřit množství vyzářené energie (S-B zákon). Podiváte-li se na "temperature measurement", najdete mraky dalších odkazu.
(J. Dolejší)   >>>