FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1447) Síla elektromagnetu13. 03. 2002

Dotaz: Chtěl bych se zeptat, jak velký proud s napětí elektromagnetem zvolit, aby magnet nešel odtrhnout např. rukou. Lze podle nějakého vzorečku vypočítat síla, závislá na použitém proudu, kterou bude magnet držet? (Ivo Krsek)

Odpověď: Tento problém je obvyklého druhu. Jde-li spočítat síla mezi dvěma zelektrovanými předměty, nejlépe malými kuličkami, musí jit snadno spočítat síla mezi zmagnetovanými předměty. Spočítat se dá síla působící na elementární magnetický dipól v nehomogenním poli. V okolí pólu elektromagnetu je právě silně prostorově proměnné magnetické pole, zmagnetovaný, např. železný, předmět však není dipól s konstatntním momentem, jeho moment je dán rozložením magnetizace a ta je zase funkcí působícího pole, podle hysterezní smyčky. Zřejmé je jedině to, že síla bude prudce klesat se vzdáleností od pólu elektromagnetu. Zmíněná síla se využívá k měření magnetizace feromagnetických vzorků Faradayovou metodou (Fradayovy váhy). Vytváří se dobře definovaný gradient pole přiložený k většímu poli homgennímu, jímž se vzorek magnetuje a měří se síla F=grad(Q.H), kde Q je magnetický moment Q(H), který závisí na poli H, Q i H jsou vektory.
(Doc. RNDr. Miloš Rotter, CSc.)   >>>  

1448) Segerovy jehlanky12. 03. 2002

Dotaz: 1/ Chtěl jsem se zeptat, jestli lze zjistit něco o segnerových jehlankách, měly by sloužit k měření teploty a popřípadě něco o chování slitin při změně teploty. 2/ Jak nejjednodušeji měřit teplotu vzdálených těles např. v astronomii pomocí Stefanovy rovnice, nebo je nejaká lepší metoda? (Josef Jan Horalek)

Odpověď: Článeček o žároměrkách neboli Segerových jehlankách je na adrese http://www.glazura.cz/navody/zaromerky.html,
článek o nich i jiných metodách měření teplot např. http://www.taosnet.com/ebear/metal/heattreat2.html#seger a na mnoha jiných místech, stačí hledat "Seger cones"
Chování slitin, jejich případné fázové přechody atd. je děsně bohatá oblast, mrkněte se např. do nějaké chemické knihy. Teplota vzdálených těles (trubky od kamen nebo hvězdy) se nejsnáze změří srovnáním měřeného spektra se spektrem absolutně černého tělesa, relativně jednoduše např. pohledem na žhavené vlákno na pozadí onoho měřeného tělesa, načež například z odporu zjistíte teplotu vlákna. Lze také měřit množství vyzářené energie (S-B zákon). Podiváte-li se na "temperature measurement", najdete mraky dalších odkazu.
(J. Dolejší)   >>>  

1449) Černá díra11. 03. 2002

Dotaz: Zajímalo by mě, jak je možné, že černá díra se může "odpařit", když je známo, že z ní není úniku ani pro světlo. Z literatury jsem se dozvěděl, že pokud pár částice-antičátice anihiluje u horizontu událostí černé díry, pak jedna z nich "odfrnkne" zpět do prostoru, ale druhá do ní spadne,a to přece, pokud tomu dobře rozumím, znamená přírustek hmoty. (Petr Giesl)

Odpověď: Jádro pudla je v tom, že pár částice-antičástice na chvilku vznikly ve vakuu nebo například z fotonu je virtualní. Tohle divné slovo zde znamená "skoro jako normální" (podobné virtualní realita je SKORO jako realita), pro pár částice-antičástice to ale speciálně znamená, že částice a antičástice nemusejí mít správnou hmotnost (takovou hmotnost, která je vidět v experimentech). Když ovšem černá díra sežere jednoho člena páru a druhému tedy nezbude než zůstat v tomhle našem světě, zůstává jako REÁLNÁ částice se správnou hmotností, jakou máte třeba v tabulkách. Na černou díru nezbude než vyrovnat zákon zachování energie a hybnosti, jinak řečeno vlastně zaplatit za produkci reálné částice a tím hubnout.
(J. Dolejší)   >>>  

1450) Sněhové vločky11. 03. 2002

Dotaz: Proč mají všechny sněhové vločky šesterečnou symetrii? Tj. proč mají vůbec nějakou symetrii a proč zrovna šesterečnou? (Tomáš Buchta)

Odpověď: Molekuly mají různé tvary a když si molekuly k sobě sedají, v jistých konfiguracích jim to lépe pasuje, dokonce způsoby, jak k sobě pasují, mohou záviset na vnějších podmínkách, např. teplotě. Asi víte, jak vypadá molekula vody. Předpokládejte, že když si k sobě chtějí sednout molekuly vody, raději se přiblíží H k O, a za tohoto předpokladu zkuste vymyslet nějakou pravidelnou strukturu (pravidelná struktura bude asi mít menší energii a bude stabilnější než chaotická). Možná, že dojdete k šesterečné soustavě jako matka příroda.
Mrkněte se ještě na pár pěkných stránek ("snow flake" v hledači) http://www.its.caltech.edu/~atomic/snowcrystals/primer/primer.htm
fotografie vloček - http://snowcover.gsfc.nasa.gov/crystals.html
jak se dělá sníh - http://www.howstuffworks.com/snow-maker1.htm .
(M. Urbanová, J. Dolejší)   >>>  

1451) Dynamika atmosféry06. 03. 2002

Dotaz: Prosím Vás o pomoc při hledání elektronické formy informací o dynamice atmosféry (zejména z hlediska monitorování imisí), či atmosféře obecně. (Vladimír Petr)

Odpověď: Zajímavosti nejen o složení, struktuře a dynamice atmosféry se dočtete na stránce: http://meteo.zde.cz/
(M. Urbanová)   >>>