FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1451) Dynamika atmosféry06. 03. 2002

Dotaz: Prosím Vás o pomoc při hledání elektronické formy informací o dynamice atmosféry (zejména z hlediska monitorování imisí), či atmosféře obecně. (Vladimír Petr)

Odpověď: Zajímavosti nejen o složení, struktuře a dynamice atmosféry se dočtete na stránce: http://meteo.zde.cz/
(M. Urbanová)   >>>  

1452) Rychlost světla06. 03. 2002

Dotaz: Jak byla odvozena rychlost světla? (Stěpán Kvapil)

Odpověď: Rychlost světla byla ZMĚŘENA a nikoli odvozena!!! V současnosti je rychlost světla v soustavě SI přesné číslo, což je důsledek toho, že se umí lépe měřit čas než vzdálenost. Proto je základní jednotka sekunda, která je definována pomocí frekvence jistého záření a metr odvozen právě pomocí rychlosti světla.
Na webu můžete pomocí vyhledavače najít zajímavé články o měření rychlosti světla. Olav Romer určil rychlost světla (i když ne zcela přesně) ze zatmění měsíčků Jupitera:
http://kdf-ls.karlov.mff.cuni.cz/krouzky/jednotky/Romer.htm
Další články: http://martin184.hyperlink.cz/svetlo.htm, http://martin184.hyperlink.cz/pokusy1.htm
Důkaz neexistence éteru: Michelsonův-Morleův pokus:
http://otokar.troja.mff.cuni.cz/vyuka/sylaby/OFY016/F2001/CermakP.htm
http://moon.felk.cvut.cz/~bloch/Jak/_phys/f493/start.html
Existuje i spousta článku v angličtině, stačí napsat do vyhledávače heslo "speed of light":
http://www.what-is-the-speed-of-light.com/, http://www.phys.virginia.edu/classes/109N/lectures/spedlite.html,...
(M. Urbanová)   >>>  

1453) Statistiké zpracování dat06. 03. 2002

Dotaz: Při statistickém zpracování dat (nejen fyzikálních), vyhodnocujeme statistický soubor také pomocí variačního koeficientu nebo směrodatné odchylky . Jakých maximálních hodnot ( např. v procentech ) smí variační koeficient nabývat, abych mohla říci, že aritmětický průměr správně popisuje uvedený statistický soubor nebo že měřená data jsou dostatečně přesná. (Milada Otradovcová)

Odpověď: Milá kolegyně, za prvé musím říct, že nejsme statističtí experti. Na druhé straně také různé statistické metody používáme, což mne vede k jisté nedokonalé odpovědi: Skoro vždycky je to na nás, jakou hranici si sami stanovíme pro výroky typu, že výsledek je "správný", je "v mezích chyb" atd. Ono stanovení hranice znamená rozhodnutí, s jakou pravděpodobností si chceme být jisti, resp. jakou pravděpodobost mýlky připouštíme, tj. my si musíme zvolit nějakou "hladinu významnosti" (například 95%) a k ní najdeme oblast přijatelných hodnot dané veličiny. Když si vezmete aritmetický průměr a, spočítáte jeho sígma, řeknete si těch 95%, pak s pravděpodobností 95% "správná hodnota" leží uvnitř a +- (2*sígma), kdybyste si zvolila hladinu významnosti 99.9%, byl by "přijatelný interval" a +- (3.29 sígma). Má neumělá odpověď nemůže nahradit pohled od statistických knih do kapitoly testování hypotéz.
(J. Dolejší)   >>>  

1454) Přechody elektronů mezi slupkami06. 03. 2002

Dotaz: Přechází-li elektron v atomovém obalu mezi slupkami, vyzařuje/pohlcuje fotony. Dochazí ke stejnému procesu vyzařování/pohlcování, pokud přechází elektrony mezi jednotlivými podslupkami v rámci jedné slupky? (Vlasta)

Odpověď: V principu ano. Přechody uvnitř slupek jsou relativně méně pravděpodobné než přechody mezi slupkami (což souvisí s malou energií přechodu uvnitř slupky), takže elektron zpravidla "dá přednost" přechodu na nižší slupku, je-li tam pro něj místo.
(P.Cejnar)   >>>  

1455) Energetické ztráty částic06. 03. 2002

Dotaz: V "Atomy, jádra, částice" je pro energetické ztráty těžkých nabitých částic při průchodu hmotou uvedena Bethe-Blochova formule, platící pro oblast energií (1MeV, 105 MeV). Jaké jsou energetické ztráty v oblasti keVů? (Vlasta)

Odpověď: Se snižující se energií částice energetické ztráty (tj. -dE/dx) nejprve vzrůstají (podle Bethe-Blochovy formule), ale v oblasti řádově keV dosahují maxima a při dalším snižování energie částice rychle klesají k nule. Teoreticky popis brždění částice v této oblasti je velmi obtížný (rozhodně se nedá použít Bethe-Blochova formule), protože do hry vstupují komplikované korelace s vnitřním pohybem elektronů v atomech atd. S maximem energetických ztrát při malých energiích souvisí pozorované ostře maximum ionizace na konci dráhy částice, kterého se využívá např. v moderních metodách nádorové terapie pomoci svazku urychlených částic (vhodnou volbou energie lze maximální účinky svazku částic "zaostřit" do oblasti nádorů, čímž se minimalizuje poškození okolní zdravé tkáně).
(P.Cejnar)   >>>