FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1453) Statistiké zpracování dat06. 03. 2002

Dotaz: Při statistickém zpracování dat (nejen fyzikálních), vyhodnocujeme statistický soubor také pomocí variačního koeficientu nebo směrodatné odchylky . Jakých maximálních hodnot ( např. v procentech ) smí variační koeficient nabývat, abych mohla říci, že aritmětický průměr správně popisuje uvedený statistický soubor nebo že měřená data jsou dostatečně přesná. (Milada Otradovcová)

Odpověď: Milá kolegyně, za prvé musím říct, že nejsme statističtí experti. Na druhé straně také různé statistické metody používáme, což mne vede k jisté nedokonalé odpovědi: Skoro vždycky je to na nás, jakou hranici si sami stanovíme pro výroky typu, že výsledek je "správný", je "v mezích chyb" atd. Ono stanovení hranice znamená rozhodnutí, s jakou pravděpodobností si chceme být jisti, resp. jakou pravděpodobost mýlky připouštíme, tj. my si musíme zvolit nějakou "hladinu významnosti" (například 95%) a k ní najdeme oblast přijatelných hodnot dané veličiny. Když si vezmete aritmetický průměr a, spočítáte jeho sígma, řeknete si těch 95%, pak s pravděpodobností 95% "správná hodnota" leží uvnitř a +- (2*sígma), kdybyste si zvolila hladinu významnosti 99.9%, byl by "přijatelný interval" a +- (3.29 sígma). Má neumělá odpověď nemůže nahradit pohled od statistických knih do kapitoly testování hypotéz.
(J. Dolejší)   >>>  

1454) Přechody elektronů mezi slupkami06. 03. 2002

Dotaz: Přechází-li elektron v atomovém obalu mezi slupkami, vyzařuje/pohlcuje fotony. Dochazí ke stejnému procesu vyzařování/pohlcování, pokud přechází elektrony mezi jednotlivými podslupkami v rámci jedné slupky? (Vlasta)

Odpověď: V principu ano. Přechody uvnitř slupek jsou relativně méně pravděpodobné než přechody mezi slupkami (což souvisí s malou energií přechodu uvnitř slupky), takže elektron zpravidla "dá přednost" přechodu na nižší slupku, je-li tam pro něj místo.
(P.Cejnar)   >>>  

1455) Energetické ztráty částic06. 03. 2002

Dotaz: V "Atomy, jádra, částice" je pro energetické ztráty těžkých nabitých částic při průchodu hmotou uvedena Bethe-Blochova formule, platící pro oblast energií (1MeV, 105 MeV). Jaké jsou energetické ztráty v oblasti keVů? (Vlasta)

Odpověď: Se snižující se energií částice energetické ztráty (tj. -dE/dx) nejprve vzrůstají (podle Bethe-Blochovy formule), ale v oblasti řádově keV dosahují maxima a při dalším snižování energie částice rychle klesají k nule. Teoreticky popis brždění částice v této oblasti je velmi obtížný (rozhodně se nedá použít Bethe-Blochova formule), protože do hry vstupují komplikované korelace s vnitřním pohybem elektronů v atomech atd. S maximem energetických ztrát při malých energiích souvisí pozorované ostře maximum ionizace na konci dráhy částice, kterého se využívá např. v moderních metodách nádorové terapie pomoci svazku urychlených částic (vhodnou volbou energie lze maximální účinky svazku částic "zaostřit" do oblasti nádorů, čímž se minimalizuje poškození okolní zdravé tkáně).
(P.Cejnar)   >>>  

1456) Kdy dopadne koule?06. 03. 2002

Dotaz: Koule o stejném průměru 1 m, budou puštěny ze stejné výšky, 1.koule má hmotnost 100 kg a 2.koule má hmotnost 10 kg,která dopadne na zem dříve? Neuvažujeme-li homogenní prostředí. (Pavel Dvořák)

Odpověď: Pokud nebudeme uvažovat odpor vzduchu, pak obě koule dopadnou na zem současně. Doba letu při volném pádu nezávisí na hmotnosti tělesa, které padá.
Když ale vezmeme v úvahu odpor prostředí (vzduchu), pak jako první dopadne na zem těžší koule, protože na ni působí větší výsledná síla, která ji urychluje. Pro pohyb koule můžeme napsat pohybovou rovnici
mg - F = ma => g - F/m = a , kde ale F závisí na rychlosti, takže pro spočtení doby pádu je třeba integrovat tuto rovnici. I bez integrace je ale jasné, že těžší koulí odpor "méně vadí" a dopadne dříve. Vyzkoušejte si to.

Komentář k dotazu (21.10.2003): V dotazu na dobu volného pádu dvou stejných těles různých hmotností uvádíte, že na těleso působí síla způsobená odporem vzduchu. Můžete mi poradit, jaký je vzorec pro tuto sílu nebo kde jej mohu najít? Děkuji. (Jiří Vašica)
Odpověď:
Ve středoškolských učebnicích najdete Newtonův vzorec pro velikost odporové síly ve tvaru F = 1/2.C.ρ.S.v 2. C je zde tzv. součinitel odporu, který závisí na tvaru tělesa a jeho hodnota byla změřena experimentálně pro jednotlivé tvary téles (hodnota se pohybuje v rozmezí 0,03 - 1,33, pro kouli je jeho velikost rovna číslu 0,48), ρ je hustota prostředí, které těleso obklopuje, S obsah průřezu tělesa kolmého na směr pohybu a v rychlost relativní rychlosti (je tedy jedno, zda se pohybuje těleso nebo kolem něj proudí tekutina).
Tento vzorec platí pro běžné rychlosti, kterými se tělesa v tekutinách pohybují nebo kterými tekutiny kolem těles proudí. Pokud by relativní rychlost tělesa vůči tekutině vzrostla nad rychlost zvuku v daném prostředí, bude odporová síla úměrná ne druhé, ale třetí mocnině rychlosti. Naopak při velmi malých rychlostech bude síla úměrná pouze první mocnině rychlosti.
(M.Urbanová, J.Burešová)   >>>  

1457) Kalorie01. 03. 2002

Dotaz: Kolik joulů je jedna kalorie? (Jana Černá)

Odpověď: 1 cal = 4.1868 J, kdybyste potřebovala další konverze, mrkněte se na http://bures.hyperlink.cz/jednotky.htm
(J. Dolejší)   >>>