FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1464) Napětí na elektrodách ponořených do elektrolytu19. 02. 2002

Dotaz: Jsem vyučující, který zase v něčem šťoural... Otázka: Vložíme-li elektrodu do elektrolytu, má nenulový potenciál. Tvrzení: Znamená to, že mezi ní a např. zemí (topením) má být nějaké napětí (rozdíl potenciálu). Naměřili jsme voltmetrem vždy nulu při kombinaci různých kovů s roztokem kys. sírove. Kde je chyba? Konzultoval jsem s oběma kolegyněmi i s chemikáři a nic moc jsme nevymysleli. Takže platí "Tvrzení"? (Petr Koritina)

Odpověď: Pokud jste strčil elektrodu do kys. sírové v kádince na stole a měřil napětí mezi ní a topením, mohl jste naměřit skoro cokoli (elektrolyt v kádince není totiž vodivě spojen se zemí, topením a čímkoli jiným a tedy nemá žádný důvod, aby měl definovaný potenciálový rozdíl. Konkretní výsledek závisí samozřejmě na vlastnostech voltmetru, moderní multimetr s obrovským vnitřním odporem funguje jako anténa). Když ale strčíte do elektrolytu elektrodu z jednoho kovu a vedle ní elektrodu třeba z uhlíku z baterky, určitě nějaké napětí naměříte. My jsme to s Míšou zkoušeli s různými "elektrolyty", výsledky viz. http://hp02.troja.mff.cuni.cz/~urbanova/lemon.htm
(M. Urbanová, J. Dolejší)   >>>  

1465) Hustota kávy15. 02. 2002

Dotaz: Potřebovala bych vědět, jakou hustotu má káva. (Lenka Ryšavá)

Odpověď: Milá Lenko, to já nevím, a hlavně nevím, jakou kávu máte na mysli, jestli mletou nebo zrnkovou nebo nějakou rozpustnou. Ale v každém případě je naprosto triviální vzít pytlík té, co vás zajímá, přečíst si na tom pytlíku, kolik kávy tam je, nasypat ji do odměrného válce nebo nějaké skleničky nebo kuchyňské odměrky a tak zjistit její objem. Hustota je hmotnost/objem.
(M.Urbanová)   >>>  

1466) Hemžení atomů13. 02. 2002

Dotaz: Prečo sa sa atomy a molekuly v pevných látkach pohybujú? Veď sú predsa pevne viazané, narozdiel od plynného a tekutého skupenstva. Čo, alebo aká sila ich núti vybrovať okolo svojich rovnovážnych polôch? (Marek Krakovský)

Odpověď: Z vašeho dotazu čiší zkušenost z normálního života, podpořená Newtonovými zákony, že kde není síla, není zrychlení, a je klid nebo rovnoměrný pohyb. Když je síla, která působí proti vychýlení z rovnovážné polohy, nastanou kmity, které v makrosvětě jsou vždy tlumené a po čase se utlumí. V mikrosvětě je ale normalní nikoli mrtvolný klid, ale hemžení, neboť například základní stav jakéhokoli oscilátoru (třeba atomu v potenciálu atomů ostatních) odpovídá jednak nenulové energii, jednak tomu, že daná částice nesedí na jednom přesném místě, ale vyskytuje se s jistou pravděpodobností okolo rovnovážné polohy. Má-li částice, např. atom, větší energii (například vyšší teplotu), může se od rovnovážné polohy dostat dále, má větší rozptyl hybnosti, prostě hemží se více. Představujte si to tak, že "pevná vazba" jsou pružinky k okolním atomům a zkuste se trochu seznámit s kvantovou mechanikou.
(J. Dolejší)   >>>  

1467) Hustota benzínu11. 02. 2002

Dotaz: Kolik váží 1 litr benzínu Natural 95? (radka)

Odpověď: Tak podrobné tabulky, ve kterých by byly uvedeny hustoty jednotlivých druhů benzínu bohužel nemáme. Není ale důvod, aby se hodnota hustoty benzínu Natural 95 příliš lišila od hodnot 700 - 750 kg/m3 uvedených pro benzín v běžných tabulkách. Pokud to z nějakého důvodu potřebujete znát přesně, zkuste zavolat do nějaké rafinérie. Ostýcháte-li se, můžeme tam zavolat my.
(M.Urbanová)   >>>  

1468) Jiskry 211. 02. 2002

Dotaz: Při čtení odpovědi na otázku o odlétajících jiskrách mě napadla možná související otázka. Všiml jsem si, že pokud přejíždí pantograf tramvaje přes nějaký spoj na napájecím drátě, vzniká intenzívní jiskra (záblesk) jasně zelené barvy? Jak k tomu dochází? Hraje tu roli ionizace plynu? Proč je záblesk právě zelený - závisí to na protékajícím proudu? (Tomáš Nový)

Odpověď: Při přejezdu pantografu přes nějakou nerovnost na troleji vznikne zřejmě chvilkový oblouk, který znamená výboj ve vzduchu a odpařuje a ionizuje materiály troleje a pantografu. Světlo onoho elektrického oblouku (ionizovaného plynu) může být zabarveno ionty těchto materiálu podobně jako se barví plamen (důvodem jsou spektra prvků a intenzity jednotlivých čar). Pantograf má sběrači listu grafitovou, z toho zelená nebude, zato trolej je měděná (ověřeno u Dopravních podniků) a to by mohlo být důvodem té zelené barvy (jinak se oblouk zdá bílomodrý a není moc zdravé do něj zírat). Ověřit to lze spektrometrem, kterým byste sledoval místo na troleji, kde to často jiskří.
(J.Dolejší)   >>>