FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1468) Jiskry 211. 02. 2002

Dotaz: Při čtení odpovědi na otázku o odlétajících jiskrách mě napadla možná související otázka. Všiml jsem si, že pokud přejíždí pantograf tramvaje přes nějaký spoj na napájecím drátě, vzniká intenzívní jiskra (záblesk) jasně zelené barvy? Jak k tomu dochází? Hraje tu roli ionizace plynu? Proč je záblesk právě zelený - závisí to na protékajícím proudu? (Tomáš Nový)

Odpověď: Při přejezdu pantografu přes nějakou nerovnost na troleji vznikne zřejmě chvilkový oblouk, který znamená výboj ve vzduchu a odpařuje a ionizuje materiály troleje a pantografu. Světlo onoho elektrického oblouku (ionizovaného plynu) může být zabarveno ionty těchto materiálu podobně jako se barví plamen (důvodem jsou spektra prvků a intenzity jednotlivých čar). Pantograf má sběrači listu grafitovou, z toho zelená nebude, zato trolej je měděná (ověřeno u Dopravních podniků) a to by mohlo být důvodem té zelené barvy (jinak se oblouk zdá bílomodrý a není moc zdravé do něj zírat). Ověřit to lze spektrometrem, kterým byste sledoval místo na troleji, kde to často jiskří.
(J.Dolejší)   >>>  

1469) Kvarky05. 02. 2002

Dotaz: Mají všechny elektrony stejný počet KVARKů, jestli ano, tak jestli ty KVARKy jsou vždy stejné nebo se liší jejich specifikace (up,down...) podle druhu ATOMU. (Jiří Voldán)

Odpověď: Elektrony nemají žádné kvarky. V současném pohledu na částice mikrosvěta jsou "opravdu elementárními" částicemi leptony (elektrony, miony a tau-leptony se svými neutríny), kvarky a kvanta polí odpovídajících za interakce (fotony, gluony a intermediální bosony slabých interakcí), podívejte se na materiály na stránce http://www-hep.fzu.cz/~rames/outreach/castice.html. Na Vaši případnou (a zcela logickou otázku), že za chvíli budeme považovat za elementární částice něco jiného, odpověď zní, že se substruktura oněch dnes "opravdu elementárních" částic dále zkoumá, zatím však signály o tom, že by bylo něco elementárnějšího, nejsou.
(J. Dolejší)   >>>  

1470) Světelnost okuláru04. 02. 2002

Dotaz: Mám problém s Newtonovým dalekohledem. Nedaří se mi najít rovnici světelnosti okuláru. (Jirka)

Odpověď: Světelnost optického systému je hodnota, charakterizující světlost obrazu, tvořeného tímto systémem. Pro zvětšení světelnosti se používají antireflexní vrstvy nanesené na povrch čoček objektivu a okuláru.
F = ohnisková vzdálenost objektivu x zvětšení dalekohledu
Světelnost = F/průměr objektivu dalekohledu
(M.Urbanová)   >>>  

1471) Příliv a odliv01. 02. 2002

Dotaz: Jaké jsou nejnovější názory na vznik mořského přílivu a odlivu? Proč příliv nastává na přivráceném (k Měsíci) bodu Země, ale i na jeho protějšku? (Standa Valenta)

Odpověď: Pane kolego, zkusil jsem do hledače napsat příliv, odliv, slapové síly .. Tak najdete snadno stránky např. http://pes.eunet.cz/veda/clanky/2617_0_0_0.html, http://pes.eunet.cz/veda/clanky/3193_0_0_0.html, http://moon.astronomy.cz/librace.htm a samozřejmě hromady dalších. Lépe bych Vám neodpověděl.
(J.Dolejší)   >>>  

1472) Kvarky01. 02. 2002

Dotaz: Mají všechny elektrony stejný počet kvarků, jestli ano, tak jestli ty kvarky jsou vždy stejné nebo se liší jejich specifikace (up,down...) podle druhu atomu. (Jiří Voldán)

Odpověď: Na to je naštěstí odpověď velmi jednoduchá: elektrony nemají žádné kvarky. V současném pohledu na částice mikrosvěta jsou "opravdu elementárními" částicemi leptony (elektrony, miony a tau-leptony se svými neutriny), kvarky a kvanta poli odpovídajících za interakce (fotony, gluony a intermediální bosony slabých interakci), podívejte se na materiály na stránce http://www-hep.fzu.cz/~rames/outreach/castice.html
Na Vaší případnou (a zcela logickou otázku), že za chvíli budeme považovat za elementární částice něco jiného, odpověď zní, že se substruktura oněch dnes "opravdu elementárních" částic dále zkoumá, zatím však signály o tom, že by bylo něco elementárnějšího, nejsou.
(J.Dolejší)   >>>