FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1471) Příliv a odliv01. 02. 2002

Dotaz: Jaké jsou nejnovější názory na vznik mořského přílivu a odlivu? Proč příliv nastává na přivráceném (k Měsíci) bodu Země, ale i na jeho protějšku? (Standa Valenta)

Odpověď: Pane kolego, zkusil jsem do hledače napsat příliv, odliv, slapové síly .. Tak najdete snadno stránky např. http://pes.eunet.cz/veda/clanky/2617_0_0_0.html, http://pes.eunet.cz/veda/clanky/3193_0_0_0.html, http://moon.astronomy.cz/librace.htm a samozřejmě hromady dalších. Lépe bych Vám neodpověděl.
(J.Dolejší)   >>>  

1472) Kvarky01. 02. 2002

Dotaz: Mají všechny elektrony stejný počet kvarků, jestli ano, tak jestli ty kvarky jsou vždy stejné nebo se liší jejich specifikace (up,down...) podle druhu atomu. (Jiří Voldán)

Odpověď: Na to je naštěstí odpověď velmi jednoduchá: elektrony nemají žádné kvarky. V současném pohledu na částice mikrosvěta jsou "opravdu elementárními" částicemi leptony (elektrony, miony a tau-leptony se svými neutriny), kvarky a kvanta poli odpovídajících za interakce (fotony, gluony a intermediální bosony slabých interakci), podívejte se na materiály na stránce http://www-hep.fzu.cz/~rames/outreach/castice.html
Na Vaší případnou (a zcela logickou otázku), že za chvíli budeme považovat za elementární částice něco jiného, odpověď zní, že se substruktura oněch dnes "opravdu elementárních" částic dále zkoumá, zatím však signály o tom, že by bylo něco elementárnějšího, nejsou.
(J.Dolejší)   >>>  

1473) Einsteinova teorie relativity31. 01. 2002

Dotaz: Zajimá mě, co vysvětluje Einsteinova teorie relativity a jeho rovnice E=mc2. (Lukáš Valenta)

Odpověď: To je na celé knihy, velmi stručně a povrchně řečeno, předpovídá a vysvětluje spoustu jevů souvisejících s tím, že se objekty pohybují rychlostmi blízkými rychlosti světla (tzv. speciální teorie relativity), resp. předpovídá a vysvětluje gravitaci a její souvislost s geometrií prostoru (tzv. obecná teorie relativity).
Speciálně rovnice E=mc2 říká, jak celková energie objektů souvisí s jeho hmotností. Je to například jasně vidět na současných urychlovačích částic, kde např. urychlené protony mohou mít energii a hmotnost tisíckrát větší než protony v klidu a pozná se to na jejich ochotě nechat se zahnout magnetickým polem. Zrovna o tomhle je v současnosti výstava v NTM, viz. http://fyzweb.mff.cuni.cz/zajimavosti/cern_ntm/
(J.Dolejší)   >>>  

1474) Duha31. 01. 2002

Dotaz: Proč je duha kulatá? Proč je barevná? Proč nemá začátek ani konec? (Michaela Šindelářová)

Odpověď: Alespoň zhruba:
Když vidíme duhu, vidíme vlastně světlo, které jde do našeho oka poté, co procestovalo kapkou (trošku se tam vevnitř od stěn kapky podráželo než uteklo ven). Z kapky jde ovšem vějíř světel různých barev, ale my danou kapku vidíme jen v té barvě, která se nám strefuje do oka. Červené vidíme všechny kapky od kterých jde světlo v určitém uhlovém rozmezí, měřeno od osy oka, kterým na duhu koukáme. Kdyby nám nepřekážela Země, viděli bychom tedy červený kruh. Protože kruh nemá konec, nemá duha konec.
Z jiných kapek k nám jde světlo pod jiným úhlem a má ve vějíři jinou barvu, žluté světlo jde k oku od kapek které jsou blíž k ose pohledu, zelené ještě blíž a fialové nejbliz. Ještě jednou říkám, že ze všech kapek jde kompletní vějíř barev, ale vidíme jen tu, která se do nás trefí. Vbíhání původně bílého paprsků (v něm jsou všechny barvy smíchaný) od Slunce ve stejném úhlu, ale potom vybíhání barevného vějíře paprsků je způsobeno tím, že v kapce světlo různých barev necestuje stejnou rychlostí a to způsobuje, že světla různých barev opouští kapku v různých směrech.
(M.Rojko)   >>>  

1475) Tvar kapky vody31. 01. 2002

Dotaz: Jsem učitel na ZŠ a dnes mi přestali žáci věřit. Důvod: Pokusil jsem se jim zbourat jejich dětské "fyzikální" představy o světě. Tvrdil jsem, že padající kapka vody má tvar koule. Tzn., že nevypadá, jako na obrázcích Ondřeje Sekory. Žádám Vás o pomoc při hledání fotografie, na které by bylo vidět, že "Sekorovský" tvar má kapka vody jen těsně před utrhnutím, a pak když padá je to kulička. (Mgr.Dalibor Blecha)

Odpověď:

http://courses.ncssm.edu/hsi/class2000/splashes/pictures2.htm totéž s podrobnějším komentářem http://courses.ncssm.edu/hsi/class2000/splashes/splashes.pdf trochu o deformaci sférického tvaru http://newton.dep.anl.gov/askasci/wea00/wea00102.htm kapky, šplouchy atd. http://www.hiviz.com/....
Další krásné fotky kapek najdete na adrese http://nc25.troja.mff.cuni.cz/~kvita/kapky/kapky.htm

Jinak pro Vaše žáky by možná bylo nejlepší udělat nějaké fotky sami - navrhuju vzít kelímek od jogurtu, špendlíkem do dna udělat několik dírek tak, aby nalitá voda hustě kapala ale necrčela, v šeru s tmavým pozadím zaostřit foťák s bleskem na rovinu, ve které lze očekávat dost kapek (jak nejblíž foťák dovolí) párkrát vyfotit, aby byla značná pravděpodobnost, že na obrázku pár kapek bude. Blesk se postará o velmi kratkou expoziční dobu. Tvary kapek těsne po utrhnutí budou asi komplikované (i oscilující), po delší době letu by se měly stabilizovat.

(J.Dolejší,M.Urbanová)   >>>