FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1474) Duha31. 01. 2002

Dotaz: Proč je duha kulatá? Proč je barevná? Proč nemá začátek ani konec? (Michaela Šindelářová)

Odpověď: Alespoň zhruba:
Když vidíme duhu, vidíme vlastně světlo, které jde do našeho oka poté, co procestovalo kapkou (trošku se tam vevnitř od stěn kapky podráželo než uteklo ven). Z kapky jde ovšem vějíř světel různých barev, ale my danou kapku vidíme jen v té barvě, která se nám strefuje do oka. Červené vidíme všechny kapky od kterých jde světlo v určitém uhlovém rozmezí, měřeno od osy oka, kterým na duhu koukáme. Kdyby nám nepřekážela Země, viděli bychom tedy červený kruh. Protože kruh nemá konec, nemá duha konec.
Z jiných kapek k nám jde světlo pod jiným úhlem a má ve vějíři jinou barvu, žluté světlo jde k oku od kapek které jsou blíž k ose pohledu, zelené ještě blíž a fialové nejbliz. Ještě jednou říkám, že ze všech kapek jde kompletní vějíř barev, ale vidíme jen tu, která se do nás trefí. Vbíhání původně bílého paprsků (v něm jsou všechny barvy smíchaný) od Slunce ve stejném úhlu, ale potom vybíhání barevného vějíře paprsků je způsobeno tím, že v kapce světlo různých barev necestuje stejnou rychlostí a to způsobuje, že světla různých barev opouští kapku v různých směrech.
(M.Rojko)   >>>  

1475) Tvar kapky vody31. 01. 2002

Dotaz: Jsem učitel na ZŠ a dnes mi přestali žáci věřit. Důvod: Pokusil jsem se jim zbourat jejich dětské "fyzikální" představy o světě. Tvrdil jsem, že padající kapka vody má tvar koule. Tzn., že nevypadá, jako na obrázcích Ondřeje Sekory. Žádám Vás o pomoc při hledání fotografie, na které by bylo vidět, že "Sekorovský" tvar má kapka vody jen těsně před utrhnutím, a pak když padá je to kulička. (Mgr.Dalibor Blecha)

Odpověď:

http://courses.ncssm.edu/hsi/class2000/splashes/pictures2.htm totéž s podrobnějším komentářem http://courses.ncssm.edu/hsi/class2000/splashes/splashes.pdf trochu o deformaci sférického tvaru http://newton.dep.anl.gov/askasci/wea00/wea00102.htm kapky, šplouchy atd. http://www.hiviz.com/....
Další krásné fotky kapek najdete na adrese http://nc25.troja.mff.cuni.cz/~kvita/kapky/kapky.htm

Jinak pro Vaše žáky by možná bylo nejlepší udělat nějaké fotky sami - navrhuju vzít kelímek od jogurtu, špendlíkem do dna udělat několik dírek tak, aby nalitá voda hustě kapala ale necrčela, v šeru s tmavým pozadím zaostřit foťák s bleskem na rovinu, ve které lze očekávat dost kapek (jak nejblíž foťák dovolí) párkrát vyfotit, aby byla značná pravděpodobnost, že na obrázku pár kapek bude. Blesk se postará o velmi kratkou expoziční dobu. Tvary kapek těsne po utrhnutí budou asi komplikované (i oscilující), po delší době letu by se měly stabilizovat.

(J.Dolejší,M.Urbanová)   >>>  

1476) Rychlost šíření škubnutí31. 01. 2002

Dotaz: Když zatáhnu za provaz dlouhý 1 světelný rok, pohne se druhý konec okamžitě nebo až za rok? (Petr Onderka)

Odpověď: Nepohne se vůbec. Ověřte si to na dlouhém špagátu, jak daleko se došíří vaše škubnutí za jeden konec. Při té příležitosti si můžete změřit, jak rychle se škubnutí po provazu pohybuje.
Ještě malá připomínka: tvrzení o šíření škubnutí nebo drcnutí se netýká jen špagátu ale i tak tuhých věcí, jako je např. kolejnice. I v tomto případě, když za ni zatáhnnu nebo strčím pohne se druhý konec až za okamžik s dobře měřitelným opožděním. U kolejnice 1 km dlouhé to dělá skoro dvě desetiny sekundy.
(J.Dolejší,M. Rojko)   >>>  

1477) Mikrovlnná trouba14. 01. 2002

Dotaz: Jak nebezpečné je pro člověka záření z konvenční mikrovlnné trouby? Píšu na toto téma kratší referát a zajímalo by mne, co by eventuelně člověku mohlo hrozit, kdyby došlo třeba ke krátkodobému úniku záření do okolí. Jaký by to mělo vliv na lidské zdraví? (Petr Opletal)

Odpověď: Když jde o nebezpečí "záření" resp. elektromagnetické vlnění, je potřeba zvažovat, jaké má vlnové délky resp. frekvence a jaký mechanismus působení. V případě mikrovlnn z trouby jde o elektromagnetické vlny okolo 2 GHz, což jsou mikrovlny, se kterými má lidstvo relativně dlouhou zkušenost díky radarům a dnes hlavně mobilním telefonům. Lidskému organismu působí ohřátí a podle našich omezených znalostí tu není jiný zdravotní efekt. Orientační hodnoty limitů jsou 1 mW/cm2 pro dopadající záření a "specificky absorbovaný výkon (SAR)" 1.6 W/kg kvantifikující, jakým výkonem si můžeme maximálně nechat ohřívat tělo, vždy ale platí princip, jakékoli potenciálně škodlivé vlivy omezit na dostupně malou míru (ALARA = As Low As Reasonably Achievable). Jinak řečeno, výrobce trouby ji musí udělat tak, aby při běžném provozu neškodila. Uživatel, který má pochybnosti o její řádné funkci, ji vypne a obrátí se na servis. Jste-li kutil, můžete vzít třeba vajíčko, zapíchnout do něj teploměr a umístit vedle mikrovlnky a měřit, co vajíčko absorbuje (podobně jako v prvním odkazu níže). Odhadněte si ale předem, jaká je citlivost Vašeho měřícího zařízení. Přečtěte si vysvětlení v článcích , Další čtení: Federal Communications Commision RSI - Radiofrequency Safety International Corporation ...
(J. Dolejší)   >>>  

1478) Supravodivost14. 01. 2002

Dotaz: Mohli byste mi doporučit, kde by daly najít nějaké seriozní informace o "studené" fúzi a supravodivosti za pokojové teploty? (Josef Duhajský)

Odpověď: Studená fúze: Oficiální zpráva hodnotící komise pro DoE z roku 1989 je skeptická a podobně asi většina fyzikální komunity, idea ale má své příznivce. Podívejte se na články a další texty o studené fúzi, případně si prihlédněte další odkazy ...
(J. Dolejší)   >>>