FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1476) Rychlost šíření škubnutí31. 01. 2002

Dotaz: Když zatáhnu za provaz dlouhý 1 světelný rok, pohne se druhý konec okamžitě nebo až za rok? (Petr Onderka)

Odpověď: Nepohne se vůbec. Ověřte si to na dlouhém špagátu, jak daleko se došíří vaše škubnutí za jeden konec. Při té příležitosti si můžete změřit, jak rychle se škubnutí po provazu pohybuje.
Ještě malá připomínka: tvrzení o šíření škubnutí nebo drcnutí se netýká jen špagátu ale i tak tuhých věcí, jako je např. kolejnice. I v tomto případě, když za ni zatáhnnu nebo strčím pohne se druhý konec až za okamžik s dobře měřitelným opožděním. U kolejnice 1 km dlouhé to dělá skoro dvě desetiny sekundy.
(J.Dolejší,M. Rojko)   >>>  

1477) Mikrovlnná trouba14. 01. 2002

Dotaz: Jak nebezpečné je pro člověka záření z konvenční mikrovlnné trouby? Píšu na toto téma kratší referát a zajímalo by mne, co by eventuelně člověku mohlo hrozit, kdyby došlo třeba ke krátkodobému úniku záření do okolí. Jaký by to mělo vliv na lidské zdraví? (Petr Opletal)

Odpověď: Když jde o nebezpečí "záření" resp. elektromagnetické vlnění, je potřeba zvažovat, jaké má vlnové délky resp. frekvence a jaký mechanismus působení. V případě mikrovlnn z trouby jde o elektromagnetické vlny okolo 2 GHz, což jsou mikrovlny, se kterými má lidstvo relativně dlouhou zkušenost díky radarům a dnes hlavně mobilním telefonům. Lidskému organismu působí ohřátí a podle našich omezených znalostí tu není jiný zdravotní efekt. Orientační hodnoty limitů jsou 1 mW/cm2 pro dopadající záření a "specificky absorbovaný výkon (SAR)" 1.6 W/kg kvantifikující, jakým výkonem si můžeme maximálně nechat ohřívat tělo, vždy ale platí princip, jakékoli potenciálně škodlivé vlivy omezit na dostupně malou míru (ALARA = As Low As Reasonably Achievable). Jinak řečeno, výrobce trouby ji musí udělat tak, aby při běžném provozu neškodila. Uživatel, který má pochybnosti o její řádné funkci, ji vypne a obrátí se na servis. Jste-li kutil, můžete vzít třeba vajíčko, zapíchnout do něj teploměr a umístit vedle mikrovlnky a měřit, co vajíčko absorbuje (podobně jako v prvním odkazu níže). Odhadněte si ale předem, jaká je citlivost Vašeho měřícího zařízení. Přečtěte si vysvětlení v článcích , Další čtení: Federal Communications Commision RSI - Radiofrequency Safety International Corporation ...
(J. Dolejší)   >>>  

1478) Supravodivost14. 01. 2002

Dotaz: Mohli byste mi doporučit, kde by daly najít nějaké seriozní informace o "studené" fúzi a supravodivosti za pokojové teploty? (Josef Duhajský)

Odpověď: Studená fúze: Oficiální zpráva hodnotící komise pro DoE z roku 1989 je skeptická a podobně asi většina fyzikální komunity, idea ale má své příznivce. Podívejte se na články a další texty o studené fúzi, případně si prihlédněte další odkazy ...
(J. Dolejší)   >>>  

1479) Supravodivost14. 01. 2002

Dotaz: Chtěl bych se vás zeptat na supravodivost - mám z ní referát a nějak nevím jak ji vysvětlit. (Karel Nešvera)

Odpověď: Zajímavé stránky o supravodivosti jsou na adresách: http://spin.fzu.cz/texty/brana/supravodivost1/supravodivost.php3,
http://pc233.fzu.cz/texty/brana/supravodivost2/index.php3, novinky a zajímavosti ze sveta vedy najdete na http://scienceworld.cy/sw.nsf/page/D2609F59E3E55030C1256AE50050B741.
(J.Dolejší, M. Urbanová)   >>>  

1480) Vzácné kovy09. 01. 2002

Dotaz: Potřeboval bych poslat něco o vzácných kovech, nejlépe něco o tom, jak se dají využít (jedná se o Pt, Ag, Au). Váš budoucí student (Tomas Broulik)

Odpověď: Přehlednou stránku o kovech najdete na adrese http://www.sci.muni.cz/~vavra/mineralogie/minpart9a.htm. Další zajímavá stránka o stříbru je na http://www.oa.svitavy.cz/pro/renata/vedatech/chznacky/z8107/stribro.htm. O zlatu se můžete dočíst na http://www.tvx.cz/zlato/index.htm . Stránku o minerálech najdete na adrese http://www.natur.cuni.cz/~mineral. Bude-li chtít zjistit další informace, zeptejte se internetového hledače na vzácné kovy.
(M. Urbanová)   >>>