FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1478) Supravodivost14. 01. 2002

Dotaz: Mohli byste mi doporučit, kde by daly najít nějaké seriozní informace o "studené" fúzi a supravodivosti za pokojové teploty? (Josef Duhajský)

Odpověď: Studená fúze: Oficiální zpráva hodnotící komise pro DoE z roku 1989 je skeptická a podobně asi většina fyzikální komunity, idea ale má své příznivce. Podívejte se na články a další texty o studené fúzi, případně si prihlédněte další odkazy ...
(J. Dolejší)   >>>  

1479) Supravodivost14. 01. 2002

Dotaz: Chtěl bych se vás zeptat na supravodivost - mám z ní referát a nějak nevím jak ji vysvětlit. (Karel Nešvera)

Odpověď: Zajímavé stránky o supravodivosti jsou na adresách: http://spin.fzu.cz/texty/brana/supravodivost1/supravodivost.php3,
http://pc233.fzu.cz/texty/brana/supravodivost2/index.php3, novinky a zajímavosti ze sveta vedy najdete na http://scienceworld.cy/sw.nsf/page/D2609F59E3E55030C1256AE50050B741.
(J.Dolejší, M. Urbanová)   >>>  

1480) Vzácné kovy09. 01. 2002

Dotaz: Potřeboval bych poslat něco o vzácných kovech, nejlépe něco o tom, jak se dají využít (jedná se o Pt, Ag, Au). Váš budoucí student (Tomas Broulik)

Odpověď: Přehlednou stránku o kovech najdete na adrese http://www.sci.muni.cz/~vavra/mineralogie/minpart9a.htm. Další zajímavá stránka o stříbru je na http://www.oa.svitavy.cz/pro/renata/vedatech/chznacky/z8107/stribro.htm. O zlatu se můžete dočíst na http://www.tvx.cz/zlato/index.htm . Stránku o minerálech najdete na adrese http://www.natur.cuni.cz/~mineral. Bude-li chtít zjistit další informace, zeptejte se internetového hledače na vzácné kovy.
(M. Urbanová)   >>>  

1481) Jiskra14. 12. 2001

Dotaz: Chtěl bych se Vás zeptat, jak vznikne jiskra, pokud např. seknete sekerou do kamene, nebo udeříte dvěma křemeny o sebe. Sám si myslím, že při úderu dojde lokálně k prudkému ohřátí, které způsobí ionizaci plynu (vzduchu), což vede následně k elektrickému výboji? (Jan Zahradnik)

Odpověď: Pane kolego, já bych souhlasil s Vaším komentářem až do té doby, kdy začnete mluvit o elektrickém výboji. Když seknete sekerou do kamene, lokálně ohřejete dotykovou oblast sekyry a kamene a uštípnete drobné částečky obého, které ohřáty na vysokou teplotu mají šanci zazářit. Nejsnáz je to vidět, když k brusnému kotouči přiložíte kus materiálu - odbrušované částice jsou dost malé a třením /broušením uvolňované teplo je dost velké na to, aby částice zářily jako jiskry. Jiskry odlétající od podvozku aut při gangsterských honičkách jsou jinou ilustrací.
(J. Dolejší)   >>>  

1482) Horkovzdušná trouba14. 12. 2001

Dotaz: Do horkovzdušné trouby jsem vložila skleněnou misku (tloušťka skla asi 0,5 cm) a naplnila ji vodou (asi 350 ml). Troubu s miskou uvnitř jsem nechala ohřát na 250°C. Ale udivilo mě, že i přes vysokou teplotu uvnitř se voda viditelně nevařila a ani jsem nepozorovala její odpaření. Moc by mě zajímalo, jak je to možné ? (Tereza Pražáková (GJN))

Odpověď: Tady asi hraje roli to, že teplota, o které mluvíte (250°C) je teplota vzduchu a nikoli teplota misky s vodou. Přestup tepla z horkého vzduchu do misky a vody je poměrně pomalý. Pokud trouba dovoluje pohled dovnitř (když říkate, že voda se viditelně nevařila), vložte do vody teploměr (tak, aby byl celý úplně ve vodě) a zopakujte své pokusy - uvidíte sama, jak rychle teplota vody stoupá (teloměr ale včas vytáhněte ...). Je velký rozdíl mezi takovouto horkovzdušnou troubou, standardní troubou, kde se teplo transportuje navíc tepelným zářením stěn a mikrovlnkou, kde se teplo generuje uvnitř látky tím, jak mikrovlny cloumají molekulami. Takže vodu i mléko si například daleko rychleji ohřejete v mikrovlnce. Rozdíly mezi troubami mají samozrejmě i kuchařský význam.
(M. Urbanová, J. Dolejší)   >>>