FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1481) Jiskra14. 12. 2001

Dotaz: Chtěl bych se Vás zeptat, jak vznikne jiskra, pokud např. seknete sekerou do kamene, nebo udeříte dvěma křemeny o sebe. Sám si myslím, že při úderu dojde lokálně k prudkému ohřátí, které způsobí ionizaci plynu (vzduchu), což vede následně k elektrickému výboji? (Jan Zahradnik)

Odpověď: Pane kolego, já bych souhlasil s Vaším komentářem až do té doby, kdy začnete mluvit o elektrickém výboji. Když seknete sekerou do kamene, lokálně ohřejete dotykovou oblast sekyry a kamene a uštípnete drobné částečky obého, které ohřáty na vysokou teplotu mají šanci zazářit. Nejsnáz je to vidět, když k brusnému kotouči přiložíte kus materiálu - odbrušované částice jsou dost malé a třením /broušením uvolňované teplo je dost velké na to, aby částice zářily jako jiskry. Jiskry odlétající od podvozku aut při gangsterských honičkách jsou jinou ilustrací.
(J. Dolejší)   >>>  

1482) Horkovzdušná trouba14. 12. 2001

Dotaz: Do horkovzdušné trouby jsem vložila skleněnou misku (tloušťka skla asi 0,5 cm) a naplnila ji vodou (asi 350 ml). Troubu s miskou uvnitř jsem nechala ohřát na 250°C. Ale udivilo mě, že i přes vysokou teplotu uvnitř se voda viditelně nevařila a ani jsem nepozorovala její odpaření. Moc by mě zajímalo, jak je to možné ? (Tereza Pražáková (GJN))

Odpověď: Tady asi hraje roli to, že teplota, o které mluvíte (250°C) je teplota vzduchu a nikoli teplota misky s vodou. Přestup tepla z horkého vzduchu do misky a vody je poměrně pomalý. Pokud trouba dovoluje pohled dovnitř (když říkate, že voda se viditelně nevařila), vložte do vody teploměr (tak, aby byl celý úplně ve vodě) a zopakujte své pokusy - uvidíte sama, jak rychle teplota vody stoupá (teloměr ale včas vytáhněte ...). Je velký rozdíl mezi takovouto horkovzdušnou troubou, standardní troubou, kde se teplo transportuje navíc tepelným zářením stěn a mikrovlnkou, kde se teplo generuje uvnitř látky tím, jak mikrovlny cloumají molekulami. Takže vodu i mléko si například daleko rychleji ohřejete v mikrovlnce. Rozdíly mezi troubami mají samozrejmě i kuchařský význam.
(M. Urbanová, J. Dolejší)   >>>  

1483) Rychlost zvuku10. 12. 2001

Dotaz: Kamarád se mě ptal, jaká je rychlost zvuku ve výšce 11 km. Nemám po ruce tabulky (ani nevím, zda by to tam bylo), tak jsem hledal na Internetu - (zatím) neúspěšně. Našel jsem jiné zajímavé věci, ale ne rychlost zvuku ve výšce 11 km. Není můj dotaz příliš primitivní? (Michal Pták)

Odpověď: Rychlost zvuku v libovolné látce závisí na její "tuhosti" (vyjádřené například modulem objemové pružnosti) a hustotě, čím je "tužší" materiál, tím rychleji se vrací jeho vychýlené částice zpět (zvuk je rychlejší), čím má větší hustotu, tím je vracení těžší a zvuk pomalejší. Konkrétně vzvuk = (-V/r dp/dV)^1/2 = (k p/r)^1/2 , pokud uvažujeme adiabatické změny tlaku a objemu ve zvukové vlně (při zvukových frekvencích se nestihne výměna tepla s okolím), k je Poissonova konstanta, která je pro dvouatomový plyn rovna 7/5. Takže výsledně vzvuk = (1,4 p/r)^1/2 .

Tabulka rychlostí zvuku ve vzduchu v různých výškách

Zdrojem byla tabulka "Tlak, teplota a hustota vzduchu v různých výškách" Z MFCH tabulek (h nadmořská výška, 1 mbar = 102 Pa)

h[m] p[mbar] r[kg/m3] v[m/s]
0 1000,0 1,210 340,2
1500 834,6 1,045 334,4
5000 533,0 0,727 320,4
9000 303,3 0,460 303,8
11000 223,2 0,359 295,0

Skoro žádný dotaz není primitivní. Bylo nám potěšením odpovídat.

(M. Urbanová, J. Dolejší)   >>>  

1484) Tlak vzduchu v balónku10. 12. 2001

Dotaz: Prosíme o odpověď na otázku, proč se v balónku, z něhož uniká vzduch, zvyšuje tlak ? (Martin Tobiáš)

Odpověď: Dříve, než se podíváme na balónek, podívejme se na bublinu. Bublina je tvořena blánou, která má jisté povrchové napětí s. Tlak v bublině závisí na poloměru R bubliny vztahem p = 4 s / R, jak se snadno odvodí ze skládání sil povrchového napětí s uvážením dvou povrchů bubliny (vnitřního a vnějšího).
Tedy v bublině je opravdu větší tlak při menším poloměru.
Balónek ale nemá konstantní povrchové napětí. Napětí gumy balónku závisí na tom, jak moc je nafouknutý, předpokládejme pro jednoduchost, že lineárně na natažení: 2 s = konst. R, z toho plyne tlak v gumovém balónku p = konst.! Reálná guma se asi takhle jednoduše chovat nebude. Zatímco my tu budeme hledat odpověď u kolegů, kteří rozumí polymerům, navrhujeme Vám, abyste změřil, jak v reálném balónku závisí tlak na poloměru. Nejsnazší by asi bylo použít průhlednou hadičku s vodou jako tlakoměr při nafukování. Pošlete nám prosím výsledky.
(M. Urbanová, J. Dolejší)   >>>  

1485) A zase duha10. 12. 2001

Dotaz: 1. Slyšel jsem, že při pohledu z letícího letadla je vidět duha ve tvaru uzavřeného kruhu. Co je na tom pravdy?
2. Jaké je největší (resp. nejmenší) prakticky použitelné číslo? (např. číslo udávající počet částic ve vesmíru) (Václav Voráček)

Odpověď: 1. My nelétáme tak často, abychom ji viděli na vlastní oči. Poletíte-li ale poblíž vhodného závoje deště a bude-li svítit sluníčko z druhé strany letadla, měl byste opravdu vidět duhu v podobě uzavřeného kruhu charakterizovaného vrcholovým úhlem asi 42°.
Vysvětlení vzniku duhy a dalších atmosférických úkazů můžete najít na stránkách Tomáše Tržického: http://www.astro.cz/projekty/ukazy/duha.htm#kanimaci Další zajímavé články týkající se této problematiky najdete na: http://dir.seznam.cz/Veda/Fyzika/
2. Odhad celkové hmoty viditelné vesmíru je 1023 Slunečních hmot, tj. asi 1081 nukleonů, nezanedbatelná je ale i neviditelná hmota (viz např. pěkný článek http://www.sciam.com/specialissues/0398cosmos/0398peebles.html Za nejmenší prakticky použitelné číslo považuji nulu! Jinak třeba nejmenší rozměr ve světě bezprostředně kolem nás by mohl být třeba poloměr elektronu, který je podle rozptylových experimentů určitě menší než 1018 m (to je asi tisíckrát méně než poloměr protonu).
(M. Urbanová, J. Dolejší)   >>>