FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1485) A zase duha10. 12. 2001

Dotaz: 1. Slyšel jsem, že při pohledu z letícího letadla je vidět duha ve tvaru uzavřeného kruhu. Co je na tom pravdy?
2. Jaké je největší (resp. nejmenší) prakticky použitelné číslo? (např. číslo udávající počet částic ve vesmíru) (Václav Voráček)

Odpověď: 1. My nelétáme tak často, abychom ji viděli na vlastní oči. Poletíte-li ale poblíž vhodného závoje deště a bude-li svítit sluníčko z druhé strany letadla, měl byste opravdu vidět duhu v podobě uzavřeného kruhu charakterizovaného vrcholovým úhlem asi 42°.
Vysvětlení vzniku duhy a dalších atmosférických úkazů můžete najít na stránkách Tomáše Tržického: http://www.astro.cz/projekty/ukazy/duha.htm#kanimaci Další zajímavé články týkající se této problematiky najdete na: http://dir.seznam.cz/Veda/Fyzika/
2. Odhad celkové hmoty viditelné vesmíru je 1023 Slunečních hmot, tj. asi 1081 nukleonů, nezanedbatelná je ale i neviditelná hmota (viz např. pěkný článek http://www.sciam.com/specialissues/0398cosmos/0398peebles.html Za nejmenší prakticky použitelné číslo považuji nulu! Jinak třeba nejmenší rozměr ve světě bezprostředně kolem nás by mohl být třeba poloměr elektronu, který je podle rozptylových experimentů určitě menší než 1018 m (to je asi tisíckrát méně než poloměr protonu).
(M. Urbanová, J. Dolejší)   >>>  

1486) Kde začíná a končí duha?10. 12. 2001

Dotaz: Kde začíná a končí duha? Čím se řídí její zakřivení a je vždy a všude stejné? (Petr)

Odpověď: Z letadla lze vidět - máte-li ovšem to štěstí být právě ve správný okamžik na správném místě - celou duhu jako úplnou kružnici, v jejímž středu je stín letadla. Vždy je to tak, že střed duhy, Vaše oko a Slunce leží na přímce. To, že obvykle vidíte (na louce) jen oblouk a ne celou kružnici, je dáno tím, že "dole" prostě nejsou v příslušném směru kapky vody, na nichž duha vzniká. Díváte-li se z vrcholu kopce do údolí, kde je duha, vidíte z kružnice podstatně víc. Duha má vždy tvar kousku (nebo kousků) kružnice. Duh může být současně i více; další jsou pak způsobeny vícenásobným odrazem uvnitř kapky vody, v níž vlastně duha vzniká. Podrobný výklad je v každé učebnici fyzikální optiky; je také v učebnici FYZIKA (Halliday, Resnick, Walker) ve 4. dílu, spolu s fotografiemi a podrobným rozborem i dalších podobných jevů.
(J.Obdržálek)   >>>  

1487) Kontrakce délek10. 12. 2001

Dotaz: Proč při odvozování rovnice pro dilataci času je podmínkou, aby světelný paprsek kmital kolmo k vektoru rychlosti pohybu jedné soustavy vůči druhé? Když paprsek kmitá třeba rovnoběžně s vektorem rychlosti, vyjde něco jiného, ale pokud ještě vezmu v úvahu kontrakci délek a dosadím to do této rovnice, vyjde dilatace času. Myslím si, že invariance světla způsobuje deformaci prostoru a nebo deformaci času, ale nikdy ne obodvoje najednou, čili myslím, že ten hezký kompromis mezi časem a prostorem, který provedl Einstein je trochu zbytečný. Prosil bych podrobnější odpověď. A ještě bych se chtěl zeptat, jak Einstein došel k závěru, že čas a prostor spolu "žijí" v kontinuitě? (Martin)

Odpověď: Přece jen si myslím, že jste se ještě vnitřně nesmířil s teorií relativity. Zkuste to takto: neuvažujte např. o kontrakci délek jako o vlastnosti materiálů či světla, které se "smršťují", když se pohybují rychle. Kontrakce délek je přirozeným důsledkem toho, že pojem současnosti není absolutní, ale relativní (závislý na tom, z jaké soustavy ho měříme). Stejně tak je na tom soumístnost, a tomu se nikdo nediví: objednávka kávy a její doručení v jídelním voze proběhlo soumístně (na tomtéž místě) z hlediska vlaku, ale nesoumístně z hlediska železniční trati. Měříte-li délku tyče, která se pohybuje, musíte změřit a odečíst od sebe souřadnice jejích konců, ovšem měřené oba v tomtéž okamžiku (představte si názorně, jak by vám vyšla tyč delší, kdybyste její konec měřil dřív než začátek, a naopak kratší, kdybyste napřed změřil, kde má začátek, a až za chvilku kde má konec). Není pak divu, že délka tyče vám vyjde v různých soustavách různě, když v těchto soustavách znamená "současnost" něco jiného.
Jinak ovšem detailní rozbor Michelsonova-Morleyho pokusu je v každé (seriózní) učebnici relativity.
A jak na to Einstein přišel? To opravdu nevím. A ani to moc nechci vědět, protože to, co bych se dočetl o tom, co a jak si myslel někdo jiný, by nejspíš byly dodatečně vymyšlené báchorky. (A asi by mi nepomohly k tomu, abych se taky naučil udělat tak odvážný skok jako Einstein.) Ještě tak nejspolehlivějším pramenem by mohl být Leopold Infeld, fyzik a zasvěcený Einsteinův životopisec (např. Fyzika jako dobrodružství poznání.)
(J.Obdržálek)   >>>  

1488) Michelson-Morleyův pokus10. 12. 2001

Dotaz: Michelson-Morleyho experiment. Otazka: Dlhsiu dobu prevadzam meranie Michelsonovym interferometrom, z nameranych vysledkov som zistil, ze pre vsetky merania s tymto interferometrom plati Snellov zakon. V slavnom Michelson-Morleyho experimente je v matematickom vyjadreni pre pohyb svetelnych lucov v ramenach interferometra ignorovany Snellov zakon . Snellov zákon definuje, rýchlosť svetelných lúčov v hmotnom prostredí ako c/ n , kde n je indexom lomu svetla hmotného prostredia . Vo výpočte pre posun interferenčných prúžkov je nesprávne udávaná rýchlosť svetelných lúčov v ramenách interferometra ako c , čo je rýchlosť svetla vo vákuu. V Michelson-Morleyho experimente sa v ramenách interferometra vákum nenachádza. Michelson - Morleyho experiment bol meraný vo vzduchu, preto svetelné lúče v obidvoch ramenách interferometra sa pohybovali vo vzduchu. Vzduch v obidvoch ramenách interferometra je v kµude voči interferometru, preto rýchlosť svetelných lúčov voči interferometru je v obidvoch ramenách c/n. Rýchlosť pohybu interferometra voči zdroju svetla nemá vplyv na rýchlosť svetelných lúčov v ramenách interferometra, lebo rýchlosť svetelných lúčov v obidvoch ramenách interferometra je určená len indexom lomu svetla vzduchu v ktorom sa svetelné lúče pohybujú. Posun interferenčných prúžkov pri otočení Michelsonovho interferometra o 90 stupňov nenastal, lebo rýchlosť svetelných lúčov voči interferometru je v obidvoch ramenách konštantná c/n, po celú dobu otáčania interferometra. Je potom kontrakcia dĺžok v smere pohybu tak ako ju definoval Lorentz kontraktačnou hypotézou pre Michelson – Morleyho experiment správna ? (Jozef Babiak)

Odpověď: Pane Babiaku, velice jste mne svým dotazem potěšil (a jak doufám, potěším velice i já Vás svou odpovědí). Potěšilo mne totiž, že jste si všiml skutečnosti, která je sice - když o ní víme - jasně na očích, ale přitom - když o ní nevíme - si ji zpravidla ani neuvědomíme: že totiž pracovat v evakuované trubici by bylo další technickou komplikací už tak jemného pokusu. A teď ta potěšující odpověď: I když přesně vzato má světlo ve vzduchu rychlost jinou než ve vakuu, na průkaznosti M-M pokusu to nic nezmění. Proč? Lze samozřejmě opakovat všechny teorie tohoto experimentu a všude užívat c/n místo c; dostali bychom nové vzorce pro posuv proužků odpovídající příslušné teorii. Nejjednodušší je ale uvážit, že z teorie relativity plyne, že k žádnému posuvu proužků nemůže dojít (jinými slovy, že posuv je roven nule). Potom je zřejmé, že toto platí i tehdy, šíří-li se světlo jinou rychlostí než oněch 299 792 458 m/s, samozřejmě za předpokladu, že tato rychlost je stejná ve všech směrech (tj. že vzduch je izotropní). Je-li tedy nulový posuv proužků v M-M pokusu i při pokusu prováděném ve stojícím vzduchu, je to potvrzením všech teorií, které počítají se světlem ve vakuu v tomto pokusu.
Bylo by také možno provádět celý pokus např. ve vodě, tedy s rychlostí světla podstatně nižší než ve vakuu; opět by nemělo dojít k posuvu proužků, protože voda je izotropní. Samozřejmě by voda musela během pokusu vůči aparatuře stát, jinak by směr jejího pohybu byl "privilegovaným směrem". Pohyb světla v proudící vodě byl samozřejmě také experimentálně ověřován, viz. Fizeauův "strhovací koeficient". Samozřejmě že teorie relativity ho vysvětluje taky, a mnohem jednodušeji: prostě Lorentzovou (a ne Galileovou) transformací do systému spojeného s pohybující se vodou.
(J.Obdržálek)   >>>  

1489) Absorpce elmag. vln10. 12. 2001

Dotaz: Vím, co je Faradayova klec, vířivé proudy a skinefekt, jak se stíní cívky v přijímačích a vysílačích. Jsem nadšený bastlíř i v oblasti vf techniky. Domníval jsem se, že např. uvnitř plechové krabice se zavřeným a dobře těsnícím víkem /železný pocínovaný plech cca 0.5mm tl, rozměry 10x5x5cm/. nebo uvnitř hrnce na zavařování uzavřeném dokonale těsnící poklicí prakticky nemůže existovat elmag. pole okolo 1 GHz. To až do okamžiku, než jsem tam strčil mobil a zavolal na něj. Ozval se dokonce i tehdy, když jsem plechovou krabici strčil do plechové skříně a zavřel dveře. Moc prosím, než půjdu vrátit diplom, řekněte mi prosím, o kolik se zeslabí elmag. pole např. pro jednoduchost uvnitř koule o r=10 cm, např. měď 0,5 mm nebo přibližný obecný výpočet pro útlum E, H. (svaty)

Odpověď: Diplom nevracejte, co by s ním chudáci na škole dělali . Kromě toho tato partie - absorbce elektromagnetických vln v hmotném prostředí s vodivostí a disperzí - není nijak zvlášť jednoduchá; jen se podívejte např. do klasické literatury Stratton J.A., Electromagnetic theory (vyšla i v českém překladu v SNTL).
Jinak jste mne inspiroval: dal jsem svůj mobil do plechové krabičky od Douwe Egberts a zavolal jsem si - a ejhle, krabička bručela (užívám vibrace). Takže jsem ho vyndal, krabičce nahoře na delších stranách vyhnul stěny ven, aby lépe pružily a dosedaly těsně k víku, a bylo vystaráno: UŽIVATEL JE DOČASNĚ ODPOJEN. ZAVOLEJTE PROSÍM POZDĚJI. Ponaučení je asi jasné: spíš než průchod vln prostředím s konečnou vodivostí se uplatnil průchod vln otvorem. Nemám s sebou alobal, zkusím, jak stíní on - tam snad by šlo předpokládat, že to zabalím tak, aby mezery nebyly. (železná skříň dost určitě někde o nějaký ten milimetr netěsní, nemáte-li doma právě trezor. A pozor, k průchodu vlny stačí i zalomený "vlnovod", nemusí tedy být do skříně rovnou vidět!) Jinak frekvence 900/1800 MHZ, které se užívají, dávají délku vlny cca 15/30 cm. Útlum ve vodiči má průběh exponenciální, ale na druhou stranu vysílače jsou tak silné a přijímače tak citlivé, že např. zeslabení e-10 =5.10-5 není nic tak strašného.
(J.Obdržálek)   >>>