FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 18 dotazů obsahujících »rovnovážné«

16) Interference elmag. vln28. 05. 2002

Dotaz: Dvě elektromagnetické vlny se při interferenci ve vakuu zruší.Co se stane s energií vln ? (Jezek Vlastimil)

Odpověď: Ono to "zrušení" není tak docela pravda. Za prvé: elektromagnetická vlna má nejen elektrickou, ale i magnetickou složku. Obě nesou STEJNĚ VELKOU energii. Za druhé: Dvě vlny jdoucí proti sobě (a každá z nich přenášející energii) dají vzniknout stojaté vlně - tedy stojatým kmitům, které energii nepřenášejí, jenom si ji přelévají na místě z elektrické složky do magnetické.
Představte si to na provázku, který kmitá nahoru a dolů tak, že zprvu jde jedna vlna napravo a druhá nalevo; když se (šikovně) sejdou, tak vznikne "stojatá vlna", v níž se přelévá kinetická energie rychle letícího kousku provázku (blízko rovnovážné polohy) do potenciální energie "našponovaného" kousku provázku daleko od rovnovážné polohy.
(J. Obdržálek)   >>>  

17) Kývající se čáp06. 05. 2002

Dotaz: "Kývající se čáp." Čáp je skleněná figurka naplněná zčásti éterem a zčásti vzduchem (snad, nebo se jedná o vakuum). Je hermeticky uzavřená. Figurka čápa má přibližně uprostřed horizontálně umístěnou skleněnou tyčinku - osu otáčení. Čáp stojí na stojánku tak, že baňka s kapalinou je nejníže a hlava se zobákem nejvýše. Stojánek umožňuje figurce kývavý pohyb dopředu a dozadu. Středem figurky prochází vertikálně trubička, kterou se, v důsledku kapilárních jevů (snad), éter pomalu dostává vzhůru. Přesáhne-li kapalina v trubičce úroveň osy otáčení, čáp se převáží a zobákem zamíří k zemi. Ve vodorovné pozici se na místě, kde by se čáp dotkl zobákem podložky se nachází sklenička s vodou do níž se zobák trochu ponoří. V tomto momentě se éter v trubičce přeleje zpět do baňky a čáp se vrací do rovnovážné polohy. Pokud čápa neznáte, těžko si jej asi z mého krátkého popisu představíte. Možná bude lepší zeptat se někoho, kdo jej zná a kdo vám ho popíše, popř. nakreslí. Zajímá mě jak se do tohoto systému dostává energie a zda by "čápa" nešlo využít k získávání energie. (Jan Bošota)

Odpověď: Čáp je skoro dokonale vyvážená houpačka se zadkem jen nepatrně těžším. V zadku je trochu kapalného éteru. V místnosti se teplým vzduchem pták ohřeje, éter se trochu vypaří a těžší hlava klesne do nádobky s vodou. Kdyby voda měa stejnou teplotu jako vzduch v místnosti, tak je konec představení a ptáček takhle zůstane pít. Když je ale voda studenější nežvzduch, éter zkapalní a těžší zadek zase zvedne hlavu ptáka z napajedla. Jde vlastně o tepelný stroj, vzduch v místnosti je ohřívač, voda v napajedle chladič.
(M. Rojko)   >>>  

18) Hemžení atomů13. 02. 2002

Dotaz: Prečo sa sa atomy a molekuly v pevných látkach pohybujú? Veď sú predsa pevne viazané, narozdiel od plynného a tekutého skupenstva. Čo, alebo aká sila ich núti vybrovať okolo svojich rovnovážnych polôch? (Marek Krakovský)

Odpověď: Z vašeho dotazu čiší zkušenost z normálního života, podpořená Newtonovými zákony, že kde není síla, není zrychlení, a je klid nebo rovnoměrný pohyb. Když je síla, která působí proti vychýlení z rovnovážné polohy, nastanou kmity, které v makrosvětě jsou vždy tlumené a po čase se utlumí. V mikrosvětě je ale normalní nikoli mrtvolný klid, ale hemžení, neboť například základní stav jakéhokoli oscilátoru (třeba atomu v potenciálu atomů ostatních) odpovídá jednak nenulové energii, jednak tomu, že daná částice nesedí na jednom přesném místě, ale vyskytuje se s jistou pravděpodobností okolo rovnovážné polohy. Má-li částice, např. atom, větší energii (například vyšší teplotu), může se od rovnovážné polohy dostat dále, má větší rozptyl hybnosti, prostě hemží se více. Představujte si to tak, že "pevná vazba" jsou pružinky k okolním atomům a zkuste se trochu seznámit s kvantovou mechanikou.
(J. Dolejší)   >>>