FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

407) Barevně hořící svíčky20. 03. 2007

Dotaz: Dobrý den, známý si na dovolené v Itálii koupil sadu svíček. Jsou zajímavé tím, že mohou hořet různými barvami. Jednu z nich zapálil a hořela zeleným plamenem. Bylo to hodně zajímavé, ale nedokážu si vysvětlit, v čem je rozdíl od obyčejných svíček. Jaký materiál mohl být použitý? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Jan Feilhert. (Jan Feilhert)

Odpověď: Barvu plamene ovlivňuje nejčastěji přítomnost iontů kovů, které dodáním energie ve formě tepla přecházejí do stavu o vyšší energii. Při návratu zpět do stavu o nižší energii se přebytečná energie vyzáří ve formě charakteristicky zbarveného světla. S tímto jevem se obvykle setkáváme při ohňostrojích, využívá se též v chemii jako tzv. plamenové zkoušky k důkazu přítomnosti některých kationtů kovů.

Prakticky jde zřejmě o to, že knot svíčky na nasycen nejčastěji chloridy (ale v rachejtlích například i dusičnany) příslušných kovů - k červenému zbarvení se využívají sloučeniny lithia, vápníku či stroncia, k žlutému zbarvení chlorid sodný, k zelenému zbarvení chlorid měďnatý či dusičnan barnatý, následně i jejich kombinace. Přítomnost strontnatých a barnatých sloučenin může naznačit (pokud nemáte k dispozici přímo informace o složení) varování před jedovatostí výrobku, rozpustné sloučeniny strontnaté a barnaté jsou totiž silně toxické a zbytky po Sivestrovských ohňostrojích dokonce měřitelně kontaminují sníh, který následně může způsobit lehké otravy například u psů.

(Hanka Böhmová)   >>>  

408) Hexahydrát chloridu vápenatého20. 03. 2007

Dotaz: Moja otázka je viac praktického charakteru a dotýka sa možno viac chémie. Hexahydrát chloridu vápenatého nám po veµmi dlhom skladovaní prešiel do veµmi hustého roztoku. Pre praktické potreby by som ho potreboval mať v kryštalickom stave - ako by sa dal spätne vykryštalizovať? Dá sa udržať v tomto stave aj za bežných podmienok? (Kmeťo Ąudovit)

Odpověď: Tento jev znám bohužel z vlastní zkušenosti - jak u chloridu vápenatého, tak u dalších látek. Zkusila bych rozpustit po částech ve velkém množství horké vody a nechat volně vykrystalizovat, pokut máte čas se tím zabývat. Nevím, nakolik se dá rozpouštění krystalů ve vzdušné vlhkosti, případně ve vlastní uvolněné hydrátové vodě (?), zabránit, pomoci by mohla přítomnost sušidla ve skladovací nádobě (vlepit sáček se silikagelem do víka), které by pohlcovalo vznikající vlhkost.

(Hanka Böhmová)   >>>  

409) Mikrovlnné záření z pokrmu13. 03. 2007

Dotaz: Dobrý den. Mám prosím obavu o nezávadnost potravin ohřívaných v mikrovlnce. Není možné, že po jejich vyjmutí z trouby nějakou dobu vyzařují absorbované záření - mikrovlnná fosforescence? Děkuji, Martina (Martina K.)

Odpověď: Po vyjmutí ohřátého pokrmu z mikrovlnné trouby tento pokrm skutečně vyzařuje elektromagnetické záření. V případě pokrmu bude maximum intenzity záření kdesi v infračervené oblasti - tedy ve formě sálajícího tepla, méně pak bude zářit i v ostatních pásmech spektra, tedy i v mikrovlnné oblasti. Září totiž každý libovolným způsobem zahřátý objekt s nenulovou teplotou, včetně lidí. Fosforescence se objeví tehdy, dochází-li vnějším buzením k excitaci elektronů do energeticky vyšších metastabilních stavů a později k následnému vyzáření takto získané energie, obvykle ve viditelném světle či jeho blízkém okolí. S mikrovlnnou fosforescencí jako pojmem jsem se osobně pravděpodobně ještě nesetkal. Pokud její existenci připustíme, nemělo by mít takové zbytkové vyzařování pokrmu v mikrovlnné oblasti dle mého názoru na člověka žádný znatelný vliv, přinejmenším proto, že by šlo o jev zanedbatelné intenzity a nízkých energií, pravděpodobně srovnatelný s mikrovlnným zářením z okolí.

(Jakub Jermář)   >>>  

410) Příjem SMS a vyzařování mobilu13. 03. 2007

Dotaz: Dobrý den, zajímalo by mne zdali mob. telefon vysílá nějaké záření i když jen přijímá SMS ( a nějakou dobu před tím nebo poté - jestli například neposílá odpoveď zkl. stanici, že mu zpráva úspěšně došla). Děkuji předem za odpověď. (swixx)

Odpověď: Ano, mobilní telefon musí základnové stanici (BTS - Base Transceiver Station, vysílač telefonního operátora, s nímž se daný tlefon spojí) jednotlivé kroky přijímání SMS potvrzovat. Proto vysílá elektromagnetické záření (v našich krajích obvykle v pásmu 900 MHz nebo 1800 MHz) i v době, kdy z pohledu uživatele data či SMS pouze přijímá.

(Jakub Jermář)   >>>  

411) Záření ze základnových stanic GSM12. 03. 2007

Dotaz: Dobry den, jsou znamy podrobnosti o pripadnem nebezpecnem vlivu vysilacu signalu mobilnich operatoru? Kancelar, kde pracuji, je v urovni strechy sousedni budovy, na ktere jsou umisteny tyto vysilace, a od nas jsou tak ve vzdalenosti zhruba 6-ti metru, castecne smerovane k nam, odstineni jsme pouze sklenenou stenou. Znervoznuje me predevsim to, ze jsme primo v jejich urovni a v jejich radiusu a to velmi blizko. Neexistuje na umisteni takovychto vysilacu nejaka omezujici norma? Informace, ktere jsem nasel resi nebezpeci v obecnejsi rovine na vetsi vzdalenosti... Lze nejakym zpusobem provest nebo zaridit mereni sily vysilani elektromagnetickeho zareni? Dekuji. (Jiri Kulhanek)

Odpověď: Obrátili jsme se s žádostí na pražskou hygienickou stanici a obdrželi jsme tuto odpověď:

V rámci stavebního řízení se hygienické stanice vyjadřují k umístění základnových stanic mobilních operátorů a posuzují údaje projektanta, který musí prokázat, že v místech pobytu lidí v okolí stanic budou dodrženy hygienické limity. Pokud tedy není dotyčná stanice postavena načerno, což nepředpokládám, mělo by být vše v pořádku.

V případě pochybností se lze dotazem obrátit na příslušný stavební úřad nebo hygienickou stanici. Podmínky lze také objektivizovat měřením, v takovém případě doporučuji obrátit se na Ing. Jelínka ze Státního zdravotního ústavu (tel.: 267 082 918).


Za odpověď děkujeme panu MUDr. M. Slavíkovi, vedoucímu odboru hygieny práce
  >>>