Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!
nalezeno 1493 dotazů
520) Projekty Gravity Probe
11. 10. 2006
Dotaz: Jaké výsledky předkládá mise sondy gravity probe? děkuji (Kamil.Lehocky)
Odpověď: Zatím se uskutečnily 2 projekty Gravity Probe:
Projekt Gravity Probe A byl uskutečněn 18. 6. 1976. Nosná raketa Scout D-1 tehdy vynesla na suborbitální dráhu do výšky 10 230 km velmi přesné hodiny a ty tak v průběhu měřily čas v místech s různou gravitační intenzitou. Dle předpovědí obecné teorie relativity se očekávalo zrychlení chodu hodin na palubě experimentální družice o hodnotu 7×10-10, což bylo měřením potvrzeno (s přesností na 0,007 %).
Cílem druhého projektu - Gravity Probe B - je měření a ověřování obecně relativistických efektů spojených s pohybem v časoprostoru deformovaném naší Zemí a s tzv. Lensovým-Thirringovým jevem (strháváním lokálního souřadnicového systému v okolí rotující hmoty). Sonda Gravity Probe B byla vyslána na oběžnou dráhu 20. 5. 2004 a projekt dosud není ukončen, v současné době (říjen 2007) se nachází ve třetí fázi analýzy získaných dat, přičemž se předpokládá, že výsledky budou zveřejněny v první polovině roku 2007.
Dotaz: Dobrý den přeji, můžete mi vysvětlit proč má základní jednotka hmotnosti název
kilogram, vždyť tam je již předpona kilo!? děkuji (Jan Spička)
Odpověď: Důvody pro kilogram jsou historické - při vytváření mezinárodní měrné soustavy (SI = Système International d'Unités) se vycházelo ze starší měrné soustavy CGS (centimetr-gram-sekunda). Jelikož je však gram pro mnohé aplikace příliš malý, byl jako zakladní jedenotka hmotnosti zvolen kilogram (tedy 1000 gramů), název "kilogram" se přitom zachoval.
Dotaz: Je rozdíl mezi echolotem a sonarem? (Lenka Slabá)
Odpověď: Sonar (SOund Navigation And Ranging = zvuková navigace a zaměřování) je zařízení vysílající krátké zvukové signály a naslouchá, odkud se ozve ozvěna. Z časové prodlevy mezi vysíláním a ozvěnou pak lze dopočitat vzdálenost objektu, od nějž se zvuková vlna odrazila.
Echolot (ozvěnový hloubkoměr) je zařízení ke sledování hloubky pod plavidlem (případně rozmístění ryb, planktonu a zákalu). Může vysílat a analyzovat ozvěnu zvukových signálů (pak je to vlastně varianta sonaru), některé echoloty ale pracují s elektromagnetickými signály (a jde tedy o typ radaru).
Dotaz: Lze nebo nelze ve fyzikální terminologii používat jednotku 1 vteřina místo 1
sekundy? Stejně tak jako jednotku rychlosti metr za vteřinu místo metr za
sekundu? (Ivana Vargová)
Odpověď: Ve fyzikální terminologii by se měl pro jednotku času používat výhradně pojem sekunda, vteřina je zde totiž chápána jako úhlová vteřina (1/3600 úhlového stupně).
Slovo sekunda má původ v latinském secunda minuta hora (druhé zmenšení hodiny), slovo vteřina pak má podobný původ, ale místo latiny vychází z ruštiny (konkrétně ze slova второй = druhý).
Dotaz: Lyže a brusle: Dobrý den. Zaujala mě Vaše dnešní tabulka vlivu tlaku na tuhnutí
vody. Vyplývá z ní, že pro snížení teploty tuhnutí řádově ve stupních je potřeba
tlak v desítkách až stovkách MPa. Prosím proto o vysvětlení, na jakém principu
fungují lyže a brusle. Ve škole jsme se kdysi učili, že vlivem tlaku se pod
skluznicí přemění sníh na vodu a lyže tak vlastně kloužou po vrstvičce vody. Ale
tlak pod skluznicí nemůže stačit na tak výrazné snížení teploty tuhnutí. Prosím
o vysvětlení, děkuji (Ivan Novotný)
Odpověď: Máte pravdu, vrstvička vody mezi bruslí a ledem (stejně tak mezi lyží a sněhem) nevzniká kvůli tlaku, jak se mnoho lidí myslně domnívá. Jednak na povrchu ledu i za mrazu určitá (velmi nepatrná) vrstvička vody bývá sama o sobě, především však vzniká v důsledku tepla, jakožto následku smykového tření. Toho si lze všimnout zejména na lyžích - když se například na běžkách na chvíli zastavíte, může se vám stát, že ke sněhu přimrznete, na lyžích se vytvoří "sněhové bačkory". Jakmile se vám je ale podaří "utrhnout" a rozjedete se, lyže zase kloužou.