FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

793) Tvar gravitačního pole pohybujícího se tělesa10. 03. 2004

Dotaz: V Odpovědně již zazněl dotaz, zda se projeví kinetická energie pohybujícího se tělesa na zvýšení jeho hmotnosti a s ní i gravitační síly tělesa. Změní přidaná (kinetická) hmotnost tvar gravitačního pole tělesa v pohybu? Nemám teď na mysli relativistickou deformaci tělesa a jeho gravipole z pohledu vnějšího pozorovatele, ale případnou deformaci tvaru gravipole objektivně změřenou na různých místech povrchu tělesa místním pozorovatelem pohybujícím se spolu s tělesem. Předpokládejme, že toto těleso mělo v klidu ideální kulový tvar a tedy také ideálně sférické rozložení intenzity gravipole. Otázka tedy zní: Zůstane gravitační pole pohybujícího se (v klidu ideálně sférického) tělesa pro místního pozorovatele ideálně sférické? (Josef Korba)

Odpověď: Na Vaši přímou otázku, zda "Gravitační pole pohybujícího se (v klidu ideálně sférického) tělesa zůstane pro místního pozorovatele ideálně sférické?", lze v zásadě odpovědět "Ano". Nicméně toto "ano" platí jen za jistých předpokladů o tom, jakého charakteru je pohyb tělesa a kdo přesně je zmíněný "místní pozorovatel". Může se například stát, že kinetická energie dodaná tělesu přejde nikoli (jen) do translační, ale do ROTAČNÍ kinetické energie. Gravitační pole rotujícího tělesa už nebude sféricky symetrické, pokud nebude pozorovatel provádět svá měření v soustavě "spolurotující" s objektem.
(Doc. RNDr. Jiří Podolský, CSc.)   >>>  

794) Umělé družice 310. 03. 2004

Dotaz: Dobrý den, chtěl bych pro své studenty na střední škole udělat jednu hodinu o družicích. Již jsem našel pár informací, ale chtěl jse požádat, zda nemáte nějaký typ na zajímavé stránky o této problematice, které bych mohl využít pro větší zajímavost. Mnohokrát děkuji (Josef Horalek)

Odpověď: Z českých stránek o družicích je možné najít obsáhlou a aktualizovanou Malou encyklopedii kosmonautiky (http://mek.kosmo.cz/index.htm) a také Encyklopedii družic na stránkách Akademie věd ČR (http://www.lib.cas.cz/knav/space.40/).
Více stránek o družicích najdete samozřejmě v angličtině. Určitě zajímavé jsou stránky http://www.heavens-above.com/. Nejprve musíte projít přes přihlašovací stránku, kde si z velké databáze míst najdete své pozorovací místo (databáze je skutečně impozantní, najdete v ní i malé české vísky). Přesnější zadání místa je dobré při hledání přesného času záblesků družic Iridium (Iridium Flares). Po projítí vstupních údajů je možné listovat seznamem satelitů (třeba podle jména či roku vypuštění). Pak lze získat informace o dráze satelitu a jeho průletu nad místem pozorování.
Máte-li možnost promítnout něco z PC, pak je pěkný program SatScape, který zobrazuje i v 3D okamžitý stav satelitů (stáhnout ho lze na http://www.slunecnice.cz). Pokud jde o informace o družicích, tak na stránkách NASA (http://www.nasa.gov) je najdete pod Missions, a poté Looking At Earth, případně Nasa Missions Timeline. Ale nejsou tak pěkně strukturované. A na stránkách ESA (http://www.esa.int) je najdete pod pojmem Space Science, a potom dole Science Missions.
Pro pouze geostacionární družice existuje stránka http://www.goes.noaa.gov/. A na stránce http://liftoff.msfc.nasa.gov/academy/rocket_sci/satellites/ lze najít informace o prakticky všech přibližně 8000 umělých satelitech. Pokud začnete sám hledat stránky s pojmem "satellite", narazíte určitě na další spoustu různě zajímavých odkazů. Například ve vědeckém centru Tech Museum v San José pořádají právě výstavu o družicích, která má své doprovodné stránky, na nichž se mladší zájemci o tuto problematiku dozví, jaké typy družic existují, z čeho se skládají, jaké funkce vlastně plní a mohou si schematicky zkusit sestavit jednoduchou družici.
Kromě umělých družic můžete samozřejmě hledat také přirozené družice Země.
(Mgr.Petr Pudivítr, J. Burešová)   >>>  

795) Jízda na kole a frekvence šlapání02. 03. 2004

Dotaz: Jak dochází na jízdním kole k přenosu síly a pohybu, jež jsou způsobeny tlakem nohy na pedál? Co je vlastně příčinou, že so kola odvalují a jízdní kolo jede vpřed? Když jezdec zjistí, že tachometruukazuje 28,8km/h, jaká je jeho frekvence šlapání? (Petr)

Odpověď: Zanedbáme-li brzdící síly v ložiskách a řetězu kola, platí, že síla nohy na šlapku pedálu se přenáší systémem páky, koleček a řetezem na sílu, kterou pneumatika kola tlačí dozadu (vlivem síly statického tření) vozovku. Reakce k této síle, tj. třecí síla, kterou vozovka tlačí na kolo, je onou hnací silou, kterou je překonáván odpor vzduchu (při rovnoměrné jízdě) případně urychluje kolo vpřed, když je tato síla větší než odpor vzduchu.
Frekvence šlapání závisí na počtu zubů koleček prevodu a na velikosti kola bicyklu. Chcete-li ji zjistit frekvenci pro své kolo, udělejte si na vozovce 8 m dlouhou čáru a změřte, kolikrát se musí otočit šlapka kola kolem dokola (360 stupňů) než těch 8 m ujedete. Číslo, které Vám vyjde, je ona hledaná frekvence v otočkách za sekundu.
28,8 km/h = 8 m/s
Kolik otoček připadá na 8 m, musíte změřit, nebo spočítat z geometrie kola, kterou jste neuvedl.
(M.Rojko)   >>>  

796) Proč kovové předměty v mikrovlnce jiskří?02. 03. 2004

Dotaz: Proč mikrovlnná trouba jiskří, když do ní dáme kovové předměty? (Lukáš Bjolek)

Odpověď: Kovový předmět vložený do trouby představuje anténu, ve které troubou vysílané elektromagnetické vlny o velmi vysoké frekvenci (GHz) indukují silné vysokofrekventní proudy, ktere se projevují oním "jiskřením".
(M. Rojko)   >>>  

797) Rosný bod a relativní vlhkost vzduchu28. 02. 2004

Dotaz: Nějak nemohu nikde najít vyjádření závislosti teploty rosného bodu na relativní vlhkosti okolí. Poradíte mi? (Ludvík Trnka)

Odpověď: Pokud jde o přepočet relativní vlhkosti na teplotu rosného bodu, pak je nutné ještě znát aktuální teplotu, k níž se hodnota relativní vlhkosti vztahuje. K výpočtu se pak s plně vyhovující přesností využije poněkud zjednodušený tvar Clausius - Clapeyronovy rovnice (viz např. Pechala,F., Bednář, J.: Příručka dynamické meteorologie, Academia, Praha, 1991) upravený do výrazu:

E = Eo exp [- L/R ( 1/T - 1/To )],

kde E značí parciální tlak nasycené vodní páry při teplotě T (v kelvinech), To = 273,16K, L je skupenské teplo vyparování, R měrná plynová konstanta vodní páry a Eo parciální tlak nasycené vodní páry při teplotě To (viz běžné fyzikální tabulky).
Pro výchozí teplotu T určíme z uvedeného vztahu hodnotu E, tu vynásobíme relativní vlhkostí vyjádřenou jako desetinné číslo z intervalu 0 - 1 (např. 0,3 pro rel. vlhkost 30%). Dostaneme tak zjednodušeně, ale ve velmi dobrém přiblížení, skutečný parciální tlak vodní páry pro náš případ. Ten se zpětně dosadí za E a vypočte se teplota T, jež by při daném parciálním tlaku vodní páry odpovídala stavu nasycení. Tuto teplotu pak můžeme interpretovat jako hledanou teplotu rosného bodu. Jinak toto vše je tabelováno v tzv. Psychrometrických tabulkách.
(Doc. RNDr. Josef Brechler, DrSc.)   >>>