FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

846) Stabilní atomy s vysokým protonovým číslem09. 12. 2003

Dotaz: Mohly by alespoň teoreticky existovat atomy s vyšším protonovým číslem než ty, které zatím známe, aniž by podléhaly rychlému radioaktivnímu rozpadu a byly stabilní? (Tomáš Macejka)

Odpověď: Ano. Speciálně byl již dlouho očekáván "ostrov stability" okolo protonového čísla 114. Na webu najdete spoustu podrobných informací o hledání takových prvků a současném stavu, zadávejte klíčová slova buď česky "transurany" & "ostrov stability" nebo anglicky "transuranium" & "island of stability", viz např. http://www.cerncourier.com/main/article/39/7/18 Speciálně prvek 114 má krásný prozatímní název Ununquadium ...
(J.Dolejší)   >>>  

847) Dvě stejně těžká tělesa09. 12. 2003

Dotaz: Dobrý den, mám problém, se kterým si nevím rady. Máme dvě tělesa, každé jiné hmotnosti. Stejně velkou silou je uvedu do pohybu (neberu v potaz energii spotřebovanou na tření apod.). Které těleso urazí delší dráhu? Hmotnější, nebo lehčí? Těžší těleso má podle mě větší setrvačnost a proto urazí vetší dráhu. Mám pravdu? (Honza)

Odpověď: Dotaz není zcela jasný, podmínky pokusu tedy upřesním, aby šlo odpovědět:
1) Budu působit stejně velkou silou po stejnou dobu a potom tělesa poletí je setrvačností vakuem a nebudou podléhat gravitaci.
Těžší těleso poletí pomaleji než lehké, hybnosti (m*v) budou stejn0, tělesa se nezastaví poletí stále dál a dál..
2) Budu působit stejně velkou silou po stejnou dobu a potom tělesa poletí je setrvačností vzduchem a nebudou podléhat gravitaci. Obě tělesa busou mít stejný tvar a velikost.
Odpor vzduchu zabrzdí lehčí těleso na kratší dráze než těžší.
3) Budu působit stejně velkou silou po stejnou dobu a potom tělesa budou klouzat setrvacností po vodorovné podložce se stejně velkým součinitelem smykového tření, odpor vzduchu bude zanedbatelný
Tření zabrzdí těžší pomalejší těleso na kratší dráze než lehké. Lehčí těleso dojede dál.
4) Pokud to bude stejné jako 3) a navíc s odporem vzduchu, nelze výsledek obecně předpovědět.
(M.Rojko)   >>>  

848) Současnost09. 12. 2003

Dotaz: Zajímalo by mě, ja je definovám pojem současnosti. Teoreticky se dá zjistit jestli se dvě události odehrály na dvou místech současně, podle toho, že hodiny v obou místech ukazují stejný čas. Podle mě je jediný racionální způsob jejich nastavení tento: Z bodu A je vyslán světelný signál, který je, když dorazí k bodu B vrácen zpět. Vzdálenost A->B je c*1/2t (t=doba mezi odesláním a vrácením signálu, měřená v bodě A) hodiny budou nastaveny správně tehdy, když v okamžiku příchodu signálu do B budou hodiny B ukazovat čas rovný polovině součtu časů zaznamen. v A v okamžiku odeslání a přijmutí signálu. Tyto hodiny umístěné na nějakém tělese nám dávají vztažný systém pro určení současnosti. (Z pohledu A nebo B budou ty druhé odděleny nulovým časovým intervalem) Jenomže ze základních principů teorie relativity vyplývá, že z pohledu jiných pozorovatelů budou odděleny intervalem nenulovým. To by ale podle mě znamenalo, že pojem současnost nemá jako takový smysl. Nemám někde chybnou úvahu? (Tomáš Vaníček)

Odpověď: Pojem současnosti v rámci jedné inerciální vztažné soustavy (dále jen IS) smysl má. V této soustavě plyne všude stejný čas. Rozdíl proti klasické mechanice spočívá pouze v tom, že tento čas není pro všechny IS stejný.
Úvahy s hodinami je třeba dělat opatrně. Do počátku naší IS můžeme napevno umístit jedny hodiny a ty opravdu budou ukazovat čas této IS. Do nějakého jiného bodu můžeme umístit jiné hodiny a s těmi v počátku je seřídit tebou navrženou metodou. Pak budou i tyto hodiny ukazovat čas v naší IS. Nesmíme s těmito hodinami ale pohybovat, pak totiž přestanou ukazovat čas IS ale svůj tzv. vlastní čas a to je rozdíl!
Posoudit současnost jevů můžeme následovně. Posadíme pozorovatele do počátku IS, ve které současnost posuzujeme (ano, zda jevy budou nebo nebudou současné závisí na IS, ze které je pozorujeme). Jev který nastal v bodě A a pozorovatel v počátku ho zpozoroval v čase T a zřejmě nastal v čase T a - |OA|/c (|OA| značí vzdálenost počátku a bodu A v soustavě IS). Takto zjištěný čas pak použijeme ke stanovení současnosti dvou nebo více jevů. Polohu bodů, ve kterých pozorované jevy nastaly, musíme znát (lze ji stanovit např. pomocí dokonale tuhých tyčí).
(Jan Houštěk)   >>>  

849) Zdraví neškodlivé tíhové zrychlení08. 12. 2003

Dotaz: Chtěla bych vědět, jaké tíhové zrychlení je zdraví neškodlivé. Předem děkuji za odpověď. (Martina)

Odpověď: To záleží jednak na tom, jak moc jste trénovaná a hlavně jak dlouho může to přetížení působit. Z učebnice FYZIKA (Halliday, Resnick, Walker, poslední český překlad VUTIUM & Prometheus 2003) zjistíme, že Eli Beeding na saních vydržel při starlu během 0,04s asi 80g, Kitty O'Neilová po 3,72s asi 4,8 g a uvidíte 6 fotek J.P.Stappa při 21g čelně i naopak po dobu 1,4s. Druhá věc je, že při déletrvajícím větším g se vám odkrvuje či překrvuje mozek, a to jistě zle ovlivní řadu vašich schopností. Kopíruji vám, co uvání na webu Malá encyklopedie kosmonautiky:
"Fyziologické působení přetížení na člověka se projevuje dvěma směry. Jednak ztěžuje pohyby těla a jednak působí přelévání krve v těle (překrvení a odkrvení). Nejmenší výdrž má lidské tělo ve směru nohy - hlava (negativní přetížení). V tomto směru člověk trvale nevydrží ani 1 g. V opačném směru (hlava - nohy) vydrží po dobu až stovky sekund přetížení až 3 g. Nejlépe člověk snáší přetížení ve směru hruď - záda (po dobu desítek sekund snese 15 až 20 g). V této poloze proto obvykle létají kosmonauti."
(J.Obdržálek)   >>>  

850) Hmotnost vybité baterie07. 12. 2003

Dotaz: 1.) Dobrý den, zajímá mě, jestli nabitá baterie váží více, než když se vybije. Jestliže je hmota energií, tak by měla být baterie po vybití lehčí, ne?
2.) Pokud vím, tak ve Slunci se mění protony na neutrony za vzniku neutrin a elektronů. Měl jsem dojem, že právě z onoho náboje vznikne neutrino, jenže na internetu nějak nejsem schopen najít důvěryhodné informace o hmotnostech neutronu a protonu... (Vítězslav)

Odpověď: 1.) Čistě teoreticky to pravda je. Baterie je založená na elektrochemickém principu, energie se získává přechodem elektronů do stavů s nižší energií a podle speciální teorie relativity toto skutečně odpovídá poklesu hmotnosti vybité baterie.
Jsou zde ale dvě ale. Jednak je daný rozdíl jen těžko měřitelný (znáte vztah E=mc2, takže si snadno spočtete, o kolik by vybitá baterie měla být lehčí), jednak chemické a jiné procesy ve vybíjené baterii mohou výslednou změnu hmotnosti ovlivnit mnohem výrazněji (mám na mysli např. unikání některých látek z baterie nebo naopak, bude to sice zanedbatelné množství, ale pořád řádově větší než relativistický úbytek hmotnosti).
2.)
elektron 9.10938188(72) x 10-31 kg
proton 1.67262158(13) x 10-27 kg
neutron 1.67492716(13) x 10-27 kg
hm. jednotka u 1.66053873(13) x 10-27 kg
Není ale zcela jasné, jakou reakci máte na mysli. Proton se na neutron za vzniku protonu, neutrina a elektronu těžko změní např. kvůli zákonu zachování náboje. Patrně jste měl na mysli β+ rozpad, ve kterém vzniká neutron, pozitron a elektronové neutrino. Tento proces ovšem zjevně nemůže být zdrojem energie hvězd (to by muselo při rozpadu vznikat γ kvantum). Doporučuju nahlédnou do téměř libovolné astronomické knížky nebo encyklopedie zabývající se hvězdami, tam budou jaderné reakce popsány ürčitě přehledněji než by to bylo možné zde na pár řádcích.
(Jan Houštěk)   >>>