FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

876) Rovnoměrně zpomalený pohyb06. 11. 2003

Dotaz: Setkal jsem se s tímto příkladem: Od auta jedoucího určitou rychlostí se oddělí jedno z jeho kol. Otázka zní jak daleko kolo dojede, pokud proti němu působí konstantní síla. Bude se do dráhy započítávat i moment setrvačnosti kola? (Ondřej Kudláček)

Odpověď: Co se má zanedbávat a co započítávat, je otázka pro autora úlohy. Samotný předpoklad konstantní brzdící síly je velmi divoký, protože největší roli hraje odpor vzduchu a ten se mění s druhou mocninou rychlosti, brzdící síla se tedy při kutálení kola významně zmenšuje.
Pokud budeme počítat s konstantní brzdící silou, stačí vyjít z toho, že změna kinetické translační a rotační energie kola z počáteční hodnoty na nulu {1/2 m*v2+1/2J*(v/R)2} se rovná absolutní hodnotě práce brzdící síly {F*s}. Z této rovnice vydělením F získáte s.
J je moment setrvačnosti kola, R jeho poloměr měřený až k povrchu, v rychlost při oddělení kola od auta, F brzdící síla, s dojezd, m hmotnost kola.
(M. Rojko)   >>>  

877) Separační energie protonů a neutronů04. 11. 2003

Dotaz: Je separačná energia protonu a neutronu rovnaká, alebo rozdielna? /preco/ (R.Sedlak)

Odpověď: Separační energie protonu či neutronu je energie nutná k vytržení protonu či neutronu z jádra: Sp = (hmota nového jádra + hmota protonu - hmota původního jádra).c Nové jádro má o proton či neutron méně než původní (podle toho, co jsme z něj vytrhli:) Přibližné hmotnosti protonu a neutronu jsou mp.c2 = 938.27 MeV mn.c2 = 939.57 MeV
Obecně je separační energie rozdílná, a to nejen kvůli rozdílným hmotám mpa mn. Jádra vzniklá odejmutím protonů či neutronů budou různě stabilní, mohou žít věčně nebo jen zlomek vteřiny, a čím jsou méně stabilní, tím větší mají hmotnost a celkovou energii (a jsou tedy ochotnější se rozpadnout v něco stabilnějšího).
Protony mají kladný náboj a je těžší je udržet pohromadě, neutrony je lepí k sobě. Ve hře je ale více faktorů, v přírodě například pozorujeme jádra s přibližně stejným protonovým a neutronovým číslem (neutronů bývá s celkovým počtem nukleonů více právě kvůli odpuzování protonů). Takže kdybychom chtěli z jádra, které už má s počtem protonů namále, vypudit další, bylo by to těžší, než z něj vypudit neutron (a tím by dost pravděpodobně vzniklo stabilnější jádro), a separační energie by se drasticky lišily: u protonů by mohlo jít o kladné číslo (hmota nového jádra by byla ještě větší, museli bychom do systému narvat nějakou energii, aby se nám to povedlo), ale u neutronů by šlo o záporné číslo, nové jádro by bylo stabilnější a proces by v principu mohl nastat samovolně.
Jádra se většinou rozpadají beta a alfa rozpady, u beta rozpadu dochází k přeměně neutronu na proton nebo naopak (a jádro vyzáří ještě elektron+antineutrino nebo pozitron+neutrino), u alfa rozpadu jsou emitovány částice alfa (jádra hélia-4, velmi stabilní objekt s vysokou vazbovou energií). Některá jádra se však doopravdy mohou přeměňovat v jiná emisí neutronu či protonu, někdy dokonce i třeba uhlíku-12 apod.
Odkazy:
Velmi pěkné tabulky a grafy týkající se jaderné fyziky najdete na adrese http://ie.lbl.gov/systematics.html (hledejte "separation energies")
Jak se to měří ve skutečnosti...
Pro další informace zkuste třeba na www.google.com zadat "separation energy" či "drip line":)
(Mgr. Jiří Kvita)   >>>  

878) Zachování leptonového čísla04. 11. 2003

Dotaz: Slyšel jsem, že při oscilaci neutrin nedochází k zachování leptonového čísla. Co je na tom pravdy? (Pavel)

Odpověď: Nedávné experimenty ukázaly, že se neutrina mezi soubou míchají, to znamená, že se nezachovávají separátně elektronové, mionové a tauonové leptonové číslo. Podobně, jako se mezi sebou "míchají" kvarky, mohly by se v principu míchat mezi sebou i elekton s mionem, ale zatím to nebylo pozorováno. Takže míchání zatím u leptonů předpokládáme jen u neutrin.
Zatím se však podle všeho celkové leptonové číslo zachovává! Problém by mohl nastat, kdyby se pozoroval dvojitý beta rozpad, což by znamenalo to, že neutrino je totožné s antineutrinem. V jádře by se pak mohl rozpadnou neutron na proton+elektron+antineutrino, které by však mohlo být (pouze pokud je totožné s neutrinem!) pohlceno dalším neutronem a celkem by vznikly dva elektrony(!!) a nové jádro, kde by místo dvou neutronů byly dva protony. Narodily by se tak dva leptony bez svých antičástic, což by znamenalo navýšení celkového leptonoveho čísla o dvě!
V nedávné době probíhaly diskuse, zda byl dvojitý beta rozpad vskutku pozorován, ale bude se muset počkat na širší objem dat, zatím o objev nejde.
(Mgr. Jiří Kvita)   >>>  

879) Látro04. 11. 2003

Dotaz: Rada by som vedieť čo znamená v češtine výraz " starozemská látra". Má to mať súvislosť s fyzikou. Ďakujem (Lenka)

Odpověď: Látro je stará česká délková jednotka. Původně to byla vzdálenost, na kterou dosáhne dospělý stojící člověk vztaženou rukou. Protože lidé jsou různě vysocí, látro byla velmi proměnná jednotka a její hodnota se pohybovala v rozmezí 2-2,4 m. Pro zajímavost můžeme uvést, že 1 látro byly 4 lotky (pražský loket má délku 0,6 m). Výraz starozemská látra (či spíše starozemské látro) mohl vzniknout jako regionální obměna českého látra.
(J. Burešová)   >>>  

880) Topení tužkovými baterkami04. 11. 2003

Dotaz: Přítele navštívil dealer s tzv.kamny na vodu.Do kamínek nalil několik litrů destil.vody a malé množství nějaké kapaliny.Vložil dvě tužkové baterie a topidlo skutečně hřálo.Jaký je princip?Děkuji. (Milan Steidl)

Odpověď: Dobrý den, bohužel nejsem vševěd a jasnovidec. To se měl především zeptat přítel dealera, vyzkoušet, jak dlouho kamínka hřejí atd. Jinak když například nalejete kyselinu sírovou do vody, taky se zahřejete. Když zkratujete ony dvě tužkové baterie, taky se zahřejí. Jediný poznatek, který na toto téma můžeme říci, že v celé dosavadní historii lidstva nebylo ověřitelně zaznamenáno nezachování energie, tj. že kamínka by nespotřebovávala žádné palivo či neměla jiný přívod energie a furt by hřála. Pokud si přítel kamínka koupil, můžete je studovat. Pokud si je nekoupil, tak mu blahopřeju.
(J. Dolejší)   >>>