FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

915) Může mělký rybník zamrznout až na dno?01. 10. 2003

Dotaz: Při práci v semináři chemie vznikla debata o teplotní anomálii vody. Může mělký rybník zamrznout až na dno? Čím je určena tloušťka ledu na vodní hladině? (Jiří Benda)

Odpověď: Milý pane kolego, určitě může, ostatně v loužích se tak děje. Při mrznutí vody na led jde o to, že vodě odebíráte teplo, tím ji ochlazujete k teplotě tuhnutí, pak musíte odebírat skupenské teplo. Jakmile s mrazením postupujete od hladiny dále, musíte odebírané teplo transportovat přes již vzniklou vrstvu ledu. Určitě by to šlo v prvním přiblížení nasimulovat, například tak, že by se zanedbalo proudění vody a uvažoval jen jednodimenzionální sloupeček vody, kde teplo odebíráte z horní strany. Potřebné parametry vody i ledu jsou kupodivu ve standardních středoškolských tabulkách, například mně přijde docela zajímavé, že tepelná vodivost ledu je skoro čtyřikrát větší než vody. Ona simulace se dá přehledně udělat například v excelu... Pokud budete mít nějaké výsledky, rádi je v Odpovědně zveřejníme.
(J.Dolejší)   >>>  

916) Jak vyrobit přesýpací hodiny01. 10. 2003

Dotaz: Jak se staví přesypovací hodiny? (Sebastian Kisza)

Odpověď: Podívejte se například na jednoduché Debrujářské pokusy, tam jeden z návodů na výrobu přesýpacích hodin najdete: http://fyzweb.mff.cuni.cz/dilna/debrujari/plast/hodiny.htm .
(M.Urbanová)   >>>  

917) Jak zjistit tlak pod vývěvou?29. 09. 2003

Dotaz: Jak mohu ve školních podmínkách zjistit, jaký tlak je pod zvonem vývěvy? (Karel)

Odpověď: Tlakoměrem, který dám pod zvon. Jednoduchý tlakoměr na takové měření může být užší U trubice, s jedním zataveným koncem (asi 15 cm vysoká), ve které jedno rameno naplním rtutí. Poklesne-li tlak pod zvonem pod tlak rtuťového sloupce, začne rtuť v rameni klesat. Z výšky sloupce nad hladinou tlak vypočtu: p = h.ro.g (h v metrech, ro v kg/metr krychlový pro rtuť, g = 9,81 m/s2, tlak p v Pa).
(M.Rojko)   >>>  

918) Jak funguje zásuvka?29. 09. 2003

Dotaz: Na rozvodné desce je více jističů. Proč? Znamená to, že je do bytu přivedene fázové napětí? Jakým způsobem funguje zásuvka (není myšlena součást nábytku). Při startování automobilu zapnuté vnitřní osvětlení ztemní, popř. může na chvíli přestat hrát rádio. Proč? (zbyněk Šimánek)

Odpověď: Do bytu může být přivedena jedna nebo tři fáze, to se pozná podle jističe u elektroměru. I při jedné fázi máte několik jističů, každý na jednu skupinu odběrných míst. Jeden jistič např. na světla v části bytu, druhý na jinou skupinu světel, třetí na jednu skupinu zásuvek, další na druhou skupinu zásuvek, atd. Jde o to, že na každou skupinu spotřebičů je vedení o přiměřeném průměru, tím je dán i maximální odběr proudu v této skupině a hodnota jističe.
Zásuvky v bytě jsou v dané skupině zapojeny vedle sebe (paralelně) tak, že levá díra je připojena na fázový vodič, pravá díra je nulový vodič (je uzemněna) a kolík je buďto spojen s pravou dírou a tím stejně uzeměn, nebo podle nové normy uzeměn dalším (zpravila žlutozeleným) vodičem. Mezi levou dírou a pravou dírou (tzv. nulákem) je střídavě efektivní napětí 230 V.
Startér automobilu je vlastně elektromotor s mimořádně velkým odběrem proudu - stovky ampér. Proto svorkové napětí baterie U = E - r.I (r je vnitřní odpor baterie) je při startování malé a to způsobí zeslabení jasu žárovky a naruší funkci přijímače.
(M.Rojko)   >>>  

919) Magdeburské polokoule29. 09. 2003

Dotaz: Chtěl bych vás poprosit o podrobnější vysvětlení (mně naprosto nepochopitelného) jevu Magdeburských polokoulí, kdy je ze dvou kovových polokoulí, na sobě přiložených, odsán vzduch a tyto pak u sebe "drží" velkou silou. Bude zachováno silové působení i po odtržení polokoulí od sebe? Např. zpětným přiblížením? "Chytnou" se na sebe jako magnety? Využívá se tohoto jevu někde v praxi? Proč jev nefunguje i opačně? Tzn. polokoule naplněné pod vysokým tlakem se neodpuzují? (Pavel Faltýnek)

Odpověď: Na každý předmět kolem nás působí vzduch tak, že na každý čtverečný centimetr tlačí stejně, jako kdyby na tom čtverečku bylo položeno kilogramové závaží. Nepozorujeme to jednak proto, že to tlačí ze všech stran a protože pod tímto tlakem jsme od narození. Když ty polokoule dáš vzduchotěsně k sobě a vzduch ze vzniklé dutiny vyčerpáš, bude vzduch tlačit jen zvenku a tedy polokoule stlačovat k sobě. Po odtržení vleze zase vzduch dovnitř a tlačí proto ze všech stran a netlačí polokoule k sobě. I po přiblížení polokoulí je stále vevnitř vzduch, který odtlačuje polokoule od sebe stejně, jako je vnější vzduch tlačí k sobě. Proto je výsledek nerozhodný, žádnou sílu nepozorujeme.
Tohoto jevu se využívá na každém kroku. Když saješ limonádu brčkem, vycucneš z brčka vzduch a vzduch, který tlačí na hladinu limonády ti ji nažene brčkem do úst. Když přimáčkneš přísavku na dlaždičku, vymáčkneš z pod ní vzduch a venkovní vzduch ji drží přitisknutou u dlaždice, když maminka zavařuje, vyžene pára ze zavařovačky vzduch a když potom pára zkapalní a přestane zevnitř tlačit, vnější vzduch drží víčko na zavařovačce.
Opačně to samozřejmě taky funguje. Copak jsi nikdy nestřílel ze vzduchovky. Kdo vyžene brok z hlavně a pušku trochu strčí dozadu? Pokud chceš kulatější příklad, tak si vzpomeň na granát. Tam sice netlačí vysokým tlakem vzduch ale plyny vzniklé rychlým spálením nálože, ale jinak je to totéž v bleděmodrém.
(M.Rojko)   >>>