FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

925) Těleso v těžišti koule23. 09. 2003

Dotaz: Zajímalo by mě, jaká vlastně působí síla na těleso v těžišti uvnitř velmi hmotné duté koule (řekněme o hmotnosti Země a zkušební těleso by byl např. hmotný bod Miloš). Nacházel by se objekt ve stavu beztíže a byl by rozdrcen? (Milos Orlik)

Odpověď: Na těleso v těžišti koule, ať duté nebo neduté se gravitační síly vzájemně ruší a proto tam není ani tlak. Tedy, beztíže ano, rozdrcení ne!
(M.Rojko)   >>>  

926) Demonstrace varu éteru23. 09. 2003

Dotaz: Ve školním kabinetě jsme měli kdysi tuto pomůcku : 2 koule (prům.cca ping.pong.míček) spojené trubičkou - vše ze skla. Uvnitř obarvená kapalina v objemu cca 1 koule. Při sevření koule do dlaně kapalina začala "vřít" a přetlačovala se do druhé koule. Ví někdo, co se tímto pokusem demonstrovalo a co bylo uvnitř za kapalinu? (Pavel Tůma)

Odpověď: Jedna kulička se uchopí do dlaně, druhá je na svisle trubičce nad ní. Zahřátím dlaní se kapalina začne vařit. Jde o demonstraci varu éteru za sníženého tlaku.
(M.Rojko)   >>>  

927) Let míčku23. 09. 2003

Dotaz: Potřebovala bych, nutně, poradit s fyzikou. Profesorka nám zadala otázku: Proč se zastaví padající míček? Jestli by byla i možnost, aby se míček nezastavil. Mělo by to mít něco společného se zákonem zachování energie. (Petra Kuchyňková)

Odpověď: Dotaz je zmatečný. Míček se nezastaví při letu jen ustálí rychlost a padá pak rovnoměrně. Odpor vzduchu vyrovná gravitační sílu, kterou ho přitahuje Země. (přesněji by se mělo říci, že odpor vzduchu vyrovná tíhovou sílu). Jde-li o zastavení po dopadu, jde o vyrovnání tíhove síly silou od podlahy.
  >>>  

928) Proč je obloha modrá?20. 09. 2003

Dotaz: Chci se zeptat, co způsobuje modrou barvu oblohy a kde je obloha nejmodřejší? (Anie)

Odpověď: Modrá barva oblohy je jaksi "rubem" červánků. Kdyby nebyla atmosféra, viděli bychom jen jasné žluté Slunce na černém pozadí. Barevné světlo Sluncem vysílané se ale rozptyluje na nepravidelnostech v nejvyšších vrstvách atmosféry (na fluktuacích hustoty; dříve se mělo zato, že je to na prachu) a krátkovlnné modré světlo se rozptyluje podstatně víc než červené s téměř dvakrát větší délkou vlny. Na Zemi je proto obloha bleděmodrá a naopak červánky (hledíme-li ke Slunci, pak to záření, které se nejméně odchýlilo od původního směru) jsou červené. Díváte-li se však nad sebe např. v letadle letícím ve výšce cca 10 km, je nad vámi obloho podstatně tmavší a víc do fialova. Kdybychom vyletěli ještě výše, byla by obloha docela černá.
(J.Obdržálek)   >>>  

929) "Trojitá" duha20. 09. 2003

Dotaz: Včera ráno jsem na obloze viděla zajímavý úkaz a chtěla bych se zeptat, zda-li je možné vidět trojitou duhu v tak intenzivní barvě a za ní ještě jednu inverzní? (Marie Dekojová)

Odpověď: To je spíš otázka etiky: pokud říkáte, že jste to viděla, tak Vám věřím. Je samozřejmě možné i to, že šlo jen o Váš subjektivní vjem (způsobený třeba, nedej bůh, drogou, anebo prostě fantazií - asi jako něco naprosto jasně vidíme ve snu).
Ale dovedu si docela dobře představit, že jste se dostala k dešti o správně velkých kapkách na správném místě, takže klasická duha (se 2 lomy a 1 odrazem uvnitř kapky vody) i druhá duha opačného pořadí barev (se 2 lomy a 2 odrazy) se projevily s nezvyklou intenzitou. Obě by měly mít společný střed na přímce procházející vaším okem a Sluncem; podrobnosti se dočtete v každé učebnici fyzikální optiky (a ovšem i ve Fyzice - Halliday, Rewnick, Walker - kap. 34, foto a obr. 34-22 a Otázka 14).
(J.Obdržálek)   >>>