FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

930) "Modrá zářivka"19. 09. 2003

Dotaz: Nedávno mě zaujal efekt "modré zářivky", která zvýrazní hlavně bílé plochy objektů (případně i jiné barvy), ale sama o sobě vydává minimální viditelné světlo. Na jakém principu tento jev funguje? Jedná se o triviální modrý filtr nebo jde o speciální zářivku s jiným spektrem světla? Jaké vlastnosti musí splňovat povrch tělesa, aby "bylo také zvýrazněno", tzn. aby se jevilo jako zdroj světla při tomto osvětlení? (Pavel Faltýnek)

Odpověď: "Modrá zářivka" by se spíš mohla jmenovat "ultrafialová" (UV), aby bylo ihned jasné, čím to je. Stačí k tomu rtuťová výbojka, ta vydává hodně UV světla. My UV světlo přímo nevidíme, takže se nám zdá, že je naprostá tma. Mnoho látek ale fluoreskuje - přijme UV světlo (které má díky kratší vlnové délce fotony s větší energií) a vydá světlo viditelné, s delší vlnovou délkou (a s fotony o energii menší než bylo to UV). Tím se stane, že "v naprosté tmě září různé předměty pestrými barvami".
Jásavé barvy (zvláště modrou a fialovou) dávají nejrůznější bělidla, co se dávají do prádla při praní. Proro vám bude bílá košile třeba oslnivě bleděmodře zářit. Ale pozor, tuk a pot taky fluoreskují, zpravidla se mastné fleky projeví na jásavě modrém podkladu jako žlutavé skvrny, nikterak půvabné.
(J.Obdržálek)   >>>  

931) Jak vypadá pohyb částic el. proudu?15. 09. 2003

Dotaz: Ve škole jsme se učili, že elektrický proud je uspořádaný pohyb částic s elektrickým nábojem. Co jsem však nepochopil a zapomněl se na to zeptat, jak tento pohyb ve vodiči vypadá. Zda dochází k průtoku volných částic z počátku vodiče až k jeho konci, nebo se jedná o jejich vlnění o dané amplitudě, frekvenci atd. a pohybují se pouze na určitém prostoru v rámci těchto veličin, jako je tomu například se vzduchem při zvuku? Pokud cestují celým vodičem, jak se chovají při záporném napjetí a proudu? to jdou zase zpátky do zdroje? (Ladislav Veselý)

Odpověď: Nositele nábojů ve vodičích, tj. elektrony v kovech, ionty v kapalinách a plynech a elektrony a "díry" v polovodičích opravdu cestují, jak je elektrické pole žene, kolem dokola v uzavřeném obvodu. Samozřejmě po sepnutí obvodu se nechovají jako účastníci májového průvodu, kteří jdou ukázněně směrem, kterým je žene pole, ale spíše tak jak naznačuji svým žákům modelem: Nositele nabojů představují hemžící se mravenci v mraveništi, kde vytvořím pachové pole tím, že na jednu stranu mraveniště dám lákavý med a na druhou něco smradlavého (otevřu tam třeba lahvičku se čpavkem). Hemžení neustane, nebude ale zcela souměrně chaotické (středová rychlost 0), a bude trošičku převládat směr rychlosti k medu. Kam pocestují, tj. jaký je směr proudu, když smradové pole vyměním je snad jasné.
(M.Rojko)   >>>  

932) Jak dlouhý je rovník?09. 09. 2003

Dotaz: Jak dlouhý je rovník? (Cyril Čuda)

Odpověď: Poloměr Země na rovníku je 6378 km. Obvod kruhu je 2.pi.poloměr Země je tedy přibližně 40 074 km.
(M.Urbanová)   >>>  

933) Co je reakcí na odstředivou sílu?09. 09. 2003

Dotaz: Mám hned několik dotazů: 1. Jak vyskočit z jedoucího autobusu, aby pošramocení bylo co nejmenší?
2. Co je reakcí na odstředivou sílu, která mne vyhodí ze sedadla kolotoče, pokud nebudu přivázaná, jak se to slučuje s 3. Newtonovým pohyb.zákonem? (Any)

Odpověď: ad 1 Musíte být hodně zakloněná, aby vodorovná složka tíhové síly byla skoro stejná jako brzdící síla na podrážkách bot. Brždění bot a tato složka vás zastaví, takže nespadnete setrvačností na nos.
ad 2 V neinerciálním systému kolotoče neplatí Newtonovy zákony, abychom je tam přesto mohli používat, dokomponujeme do těchto soustav zdánlivé síly (fiktivní, pseudosíly). Ty ale nemají reakci.
(M.Rojko)   >>>  

934) Proč se i dobrý plavec utopí v bahně?09. 09. 2003

Dotaz: Proč se i dobrý plavec utopí v bahně (rašelině...)? (anny)

Odpověď: Nemám zkušenosti s plaváním nebo topením se v bahně, ale za předpokladu, že střední hustota onoho bahna je stejná jako hustota vody, je potenciální plavec v bahně v podobné situaci, jako by byl ve vodě se svázanýma rukama a nohama - aby se udržel na hladině a mohl dýchat, potřebuje konat alespoň minimální plavecké pohyby a přitom v bahně nemůže. Tož bídně zhyne.
(J.Dolejší)   >>>