FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

932) Jak dlouhý je rovník?09. 09. 2003

Dotaz: Jak dlouhý je rovník? (Cyril Čuda)

Odpověď: Poloměr Země na rovníku je 6378 km. Obvod kruhu je 2.pi.poloměr Země je tedy přibližně 40 074 km.
(M.Urbanová)   >>>  

933) Co je reakcí na odstředivou sílu?09. 09. 2003

Dotaz: Mám hned několik dotazů: 1. Jak vyskočit z jedoucího autobusu, aby pošramocení bylo co nejmenší?
2. Co je reakcí na odstředivou sílu, která mne vyhodí ze sedadla kolotoče, pokud nebudu přivázaná, jak se to slučuje s 3. Newtonovým pohyb.zákonem? (Any)

Odpověď: ad 1 Musíte být hodně zakloněná, aby vodorovná složka tíhové síly byla skoro stejná jako brzdící síla na podrážkách bot. Brždění bot a tato složka vás zastaví, takže nespadnete setrvačností na nos.
ad 2 V neinerciálním systému kolotoče neplatí Newtonovy zákony, abychom je tam přesto mohli používat, dokomponujeme do těchto soustav zdánlivé síly (fiktivní, pseudosíly). Ty ale nemají reakci.
(M.Rojko)   >>>  

934) Proč se i dobrý plavec utopí v bahně?09. 09. 2003

Dotaz: Proč se i dobrý plavec utopí v bahně (rašelině...)? (anny)

Odpověď: Nemám zkušenosti s plaváním nebo topením se v bahně, ale za předpokladu, že střední hustota onoho bahna je stejná jako hustota vody, je potenciální plavec v bahně v podobné situaci, jako by byl ve vodě se svázanýma rukama a nohama - aby se udržel na hladině a mohl dýchat, potřebuje konat alespoň minimální plavecké pohyby a přitom v bahně nemůže. Tož bídně zhyne.
(J.Dolejší)   >>>  

935) "Neviditelná" barva01. 09. 2003

Dotaz: Je možné vyrobit barvu, která by za normálních podmínek nebyla viditelná, ale za použití speciálních brýlí ano? (Karel Nosek)

Odpověď: Nevím, jak to udělat prakticky, ale například polarizace dovoluje do jisté míry manipulovat s barvami. Stačí vzít si polarizační brýle a podívat se například na kus plastu - např. obal od kazety, CD, pravítko atd. v polarizovaném světle. Od tohoto jevu je ale dost daleko k vyrobení "barvy" ...
(J.Dolejší)   >>>  

936) Fahrenheitova teplotní stupnice28. 08. 2003

Dotaz: Od čeho se odvozuje teplotní stupnice Fahrenheintova. (Aleš Chaloupka)

Odpověď: Milý Aleši, v roce 1714 Fahrenheit sestrojil svůj první rtuťový teploměr. Byl přesnější než doposud používané lihové teploměry (rtuť má nižší teplotní roztažnost). Teploměr se mohl také používat pro větší rozsah teplot - Fahrenheit se snažil najít vhodnou teplotní stupnici pro běžná měření teplot, které se vyskytují na Zemi (např. meteorologická měření). Pro svou teplotní stupnici stanovil tyto hlavní body:
96° F - teplota zdravého lidského těla
0° F - teplota eutektické směsi ledu, vody a salmiaku.
Stupnici mezi těmito body rozdělil dvakrát po 12 dílech a každý z nich na 4 dílky - stupně. Původně odpovídalo 30° F teplotě tání ledu a 90° F normální teplotě lidského těla. Tyto teploty byly později změněny na 32° F (tání ledu) a 96° F (teplota lidského těla). Teplota 90° F totiž odpovídá 32,2° C a to není příliš "zdravé tělo". Později byla tato teplota díky přesnějšímu měření posunuta na 98,6° F. Fahrenheitova teplotní stupnice se používá dodnes hlavně v USA.
(M.Urbanová)   >>>