FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

935) "Neviditelná" barva01. 09. 2003

Dotaz: Je možné vyrobit barvu, která by za normálních podmínek nebyla viditelná, ale za použití speciálních brýlí ano? (Karel Nosek)

Odpověď: Nevím, jak to udělat prakticky, ale například polarizace dovoluje do jisté míry manipulovat s barvami. Stačí vzít si polarizační brýle a podívat se například na kus plastu - např. obal od kazety, CD, pravítko atd. v polarizovaném světle. Od tohoto jevu je ale dost daleko k vyrobení "barvy" ...
(J.Dolejší)   >>>  

936) Fahrenheitova teplotní stupnice28. 08. 2003

Dotaz: Od čeho se odvozuje teplotní stupnice Fahrenheintova. (Aleš Chaloupka)

Odpověď: Milý Aleši, v roce 1714 Fahrenheit sestrojil svůj první rtuťový teploměr. Byl přesnější než doposud používané lihové teploměry (rtuť má nižší teplotní roztažnost). Teploměr se mohl také používat pro větší rozsah teplot - Fahrenheit se snažil najít vhodnou teplotní stupnici pro běžná měření teplot, které se vyskytují na Zemi (např. meteorologická měření). Pro svou teplotní stupnici stanovil tyto hlavní body:
96° F - teplota zdravého lidského těla
0° F - teplota eutektické směsi ledu, vody a salmiaku.
Stupnici mezi těmito body rozdělil dvakrát po 12 dílech a každý z nich na 4 dílky - stupně. Původně odpovídalo 30° F teplotě tání ledu a 90° F normální teplotě lidského těla. Tyto teploty byly později změněny na 32° F (tání ledu) a 96° F (teplota lidského těla). Teplota 90° F totiž odpovídá 32,2° C a to není příliš "zdravé tělo". Později byla tato teplota díky přesnějšímu měření posunuta na 98,6° F. Fahrenheitova teplotní stupnice se používá dodnes hlavně v USA.
(M.Urbanová)   >>>  

937) Hmotnost auta, které převáží ptáky25. 08. 2003

Dotaz: V nákladním voze (např. skříňová Avie) jsou na bidle ptáci. Když automibil s ptactvem, které v klidu sedí zvážíme a porovnáme s naměřenou hodnotou poté, co ptáci uvnitř vzlétli, bude hmotnost této uzavřené soustavy : a) nižší , b) vyšší, c) stejná. Předpokládám, že hmostnost vozu bude stále stejná, ale nemám dostatek argumentů. (Stanislav.Oliva)

Odpověď: Podle principu akce a reakce bude při chaotickém poletování ptáků tíha ávie stejná (u hmotnosti je to zcela samozřejmé, mic tam nepřibylo). Ale v okamžiku, když ptáci najednou vylétli nahoru z klidu, kdy seděli, byla během jejich zrychleného pohybu vzhůru tíha trochu větší. Je to stejné, jako byste vy v té ávii vyskočil vzhůru. Rozdíl v tom, že vy se odrážíte jen nohama od podlahy a ptáci i od vzduchu není rozhodující.
(M.Rojko)   >>>  

938) Achilles a želva24. 08. 2003

Dotaz: Jsou-li dvě vozidla jedoucí za sebou a zadní vozidlo jede rychleji, než vozidlo před ním, každodenní zkušenost říká, že je přední vozidlo dříve či později předjeto. Nicméně, přední vozidlo nestojí a tak když se do stejného bodu dostane vozidlo rychlejší, to pomalejší je již o kus dál a tak neustále dokola ve stále kratších intervalech. Jak se tedy mohou vozidla předjet? (Martin Holub)

Odpověď: To, co se ptáte, je z historie známo jako paradox Achilla a želvy (Achilles je rychlejší vozidlo, ale vyběhl později, želva je pomalejší, dobíhané vozidlo). Ty dílčí intervaly mezi nimi se stále zkracují a pokud Achilles i želva se pohybují rovnoměrně, pak se zkracují geometrickou řadou. Ta má konečný součet, třebaže má nekonečně mnoho členů. Součet dílčích intervalů udává právě vzdálenost, po které Achilles želvu dohoní. V tom okamžiku mají oba stejnou polohu. Poté tedy už běží Achilles vepředu a želva ho (marně) dobíhá.
(J.Obdržálek)   >>>  

939) Dráha rovnoměrně zrychleného pohybu23. 08. 2003

Dotaz: 1) Můj dotaz je velmi primitivní, kde se ve vzorci s=1/2.a.t.t (dráha, zrychlení, čas) vzalo číslo 1/2? (Interpid)

Odpověď: Zkuste si vynést do grafu závislost rychlosti nějakého rovnoměrně zrychleného pohybu na čase. Dráha takového pohybu je rovna obsahu plochy pod grafem. Obsah trojúhelníka umíte jistě spočítat je to 1/2.v.t = 1/2.a.t2.
(M.Urbanová)   >>>