FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

942) Přeměna tepelné energie na elektrickou19. 08. 2003

Dotaz: Jak lze převádět tepelnou energii na elektrickou? Existují kovy nebo slitiny, které vedou teplo elektrony? Lze uskutečnit převod v malém prostoru (asi 0,5 m3)? (Karel)

Odpověď: 1. Není to tak prosté, protože druhý zákon termodynamiky zakazuje  např., aby se při cyklickém ději teplo odebírané z jediné tepelné lázně měnilo na práci, aniž se přitom část tepla dodá jiné tepelné lázni s nižší teplotou. Ale například sluneční světlo můžete částečně převádět na práci (např. elektrický proud), protože jeho ekvivalentní teplota je vyšší než teplota našeho pozemského okolí. Elementárním příkladem takového převodu je křemíkový fotočlánek.
2. Tepelná i elektrická vodivost všech kovů a jejich slitin je převážně způsobena elektrony, které se v nich celkem volně pohybují.
3. To je otázka spíš technická než fyzikální: řešení závisí jednak na tom, v jaké formě teplo dodáváte (horká voda, sluneční světlo,...), jak hodláte systém chladit okolím (ten 2. zákon přelstit nejde) a taky jak to udělat s rozumně nízkými pořizovacími i udržovacími náklady, aby to vůbec mělo ekonomický smysl.
Myslím, že dosti perspektivní jsou polykrystalické křemíkové moduly, technologicky méně náročné než monokrystalické, ale detaily neznám.
(J.Obdržálek)   >>>  

943) Příčina blednutí barev19. 08. 2003

Dotaz: Můžete mi, prosím, objasnit fyzikální příčinu blednutí barev na slunci? Proč barevné obrázky časem získávají namodralou barvu? (Martin)

Odpověď: To je spíš otázka pro chemiky (odmyslíme-li si invektivu fyziků vůči chemikům, že celá chemie je jen speciální částí fyziky okrajových elektronů). Barva látky je dána hlavně její strukturou v rozměrech přiměřených vlnovým délkám viditelného světla, a ta je určována chemickým složením, anebo je dána strukturami rezonujícími na odpovídajících frekvencích. Barva se tedy mění, mění-li se struktura (např. rumělka HgS z rudé na černou modifikaci) anebo chemické složení vnějším vlivem (např. běloba olověná PbCO3 pod vlivem sirovodíku na černý PbS) anebo konečně - zvláště u jásavých organických barviv - nějakým tím štěpením, oxidací či jinou adicí na struktury vytvářející barvu látky (např. u diazobarviv). Není pak celkem divu, že uměle zkonstruované jasné barvy jsou citlivé na prudké světlo, které může buď samo svou intenzitou látku chemicky poškodit, anebo může aktivovat či štěpit všudypřítomnou vodu na radikály, které se pak na násobné vazby ochotně napojí a poničí tím předchozí úsilí chemiků - syntetizátorů. Na druhou stranu jsou však i organická barviva překvapivě stálá vůči teplotě i chemickým vlivům, např. indigo, které lze dokonce i přesublimovat (dávalo se do modrých dýmovnic).
(J.Obdržálek)   >>>  

944) Informace v DNA15. 08. 2003

Dotaz: Nevím přesně, zda to je dotaz na fyziku, nu uvidíme: Geny vnímám přes úroveň chemie jako mikrozápis určité informace. Vůbec nechápu, jakým MECHANICKÝM (???) způsobem se informace v DNA uložená dekóduje, nebo čte. Jde o nějaké doplňování na způsob otisku? Tedy jde mi o to, jak z genetického kódu vznikne člověk, jakým FYZIKÁLNÍM způsobem se DNA může postupně TRANSFORMOVAT v určitou konkrétní bytost. (Michal Rusek)

Odpověď: Máte pravdu, tohle je dotaz na molekulární biologii. Z hlediska alespoň chemického (když už ne přímo fyzikálního) lze myslím celkem pochopit z prostorových důvodů replikaci našeho kouzelného dvojřetězce. Jeho ovlivňování dalších funkcí organismu bych bral chemicky podobně, tj. informace o tom, které buňky se mají množit a jak se mají organizovat, by snad bylo možno chápat prostřednictvím vzniku specifických enzymů (vysoce účinných katalyzátorů pro velmi specifickou chemickou reakci). Jejich výběr a tvorba by mohly být určeny velmi podobně, tj. "otiskováním" (prostorovým vlivem) příslušného úseku DNA. Ale raději se na to zeptejte molekulárních biologů.
(J.Obdržálek)   >>>  

945) Přenos informace15. 08. 2003

Dotaz: Pokud jsou dvě hvězdy od sebe velmi vzdálené, mají stejnou hmotnost a jedna se srazí s tělesem a svou hmotnost změní, změní se působící gravitační síla této hvězdy na druhou až po určité době. Žádná informace se totiž nemůže šířit rychleji než legendárních 299 792 458 m/s a okamžitá změna by vlastně znamenala nekonečnou rychlost přenosu informace.
Chci se zeptat: 1. Jak je potom možné, že se dvě častíce od sebe vzdálené mohou ovlivnit okamžitě? Je to něco jako nelokální transformace. Anebo 2. Co kdyby se ta informace o zmněně gravitačního pole přenesla z jedné hvězdy na druhou přes červí díru (neboli skrz hyperprostor) a změna by se udála najednou? (Mark D.)

Odpověď: Nejsem specialista v této oblasti, takže jen náznakem:
Částici míníte zřejmě kvantovou, nikoli makroskopickou. Popis kvantových částic je však mnohem složitější, než jak se pro názornost prezentuje, když se mluví o "částici". V kvantové teorii je "částice" popsána např. svou vlnovou funkcí (nebo i jinak, např. stavovým vektorem - ekvivalentním vlnové funkci, anebo maticí hustoty, jde-li o tzv. smíšený stav) a její "poloha" není jejím prostým atributem, jako je tomu u částice klasické, ale čímsi, čeho střední hodnota či pravděpodobnost výsledku měření se z vlnové funkce (stavového vektoru, matice hustoty) počítá jako výsledek působení oprátoru polohy částice, vyjádřeného způsobem odpovídajícím zápisu vlnové funkce (stavového vektoru, matice hustoty). Za obvyklých sitauací nejsou proto Vámi zmíněné relativistické efekty středem zájmu a neuvažují se. (Asi jako když máte v elektronice ideové schéma zvukového předzesilovače s filtry atd., na začátku máte slabý signál ze snímací hlavy, na konec upravený a silnější signál postoupený dál. Samozřejmě to nenarušuje zákon zachování energie, protože ten předzesilovač je nějak napájený atd., ale Vás zajímá spíš jen osud signálu a jeho změny než skutečnost, že se i zde zachovává energie.)
Pokud je mi známo, tak dosud není vytvořena vnitřně konzistentní teorie zahrnující i kvantovou teorii, i obecnou teorii relativity; přesto pokládám za přijatelné, že obě teorie jsou ve svých pracovních oborech natolik správné (= v souladu s experimentem, s vnitřní konzistencí a se schopností predikovat), že jsou prakticky použitelné a používané.
(J.Obdržálek)   >>>  

946) Výroba elektromotoru11. 08. 2003

Dotaz: Chci se zeptat, jak bych mohl vyrobit silný elektromotor na co nejmenší spotřebu el. energie. Kolik a jaké tloušťky má být cívka a jak silný mám použít magnet? (ivan zach)

Odpověď: Touto otázkou se zabývají jedinci a mnohé vývojové týmy už skoro dvě století. To, k čemu došli, nejlépe poznáte, když se podíváte do různých domácích spotřebičů, když si prohlédnete současné modelářské elektrické motorky, když se podíváte na motorky v disketových mechanikách, harddiscích, fotoaparátech s autofokusem a převíjením atd. Řešení jsou různá podle okolností.
(J.Dolejší)   >>>