FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

948) Odstínění magnetického pole05. 08. 2003

Dotaz: Zajímalo by mě, zda je možné u dvou permanentních magnetů, které se vzájemně odpuzují přerušit nebo odstínit na krátkou dobu jejich vzájemné odpuzování, bez možnosti pootočení magnetů. Zda existuje materiál, kterým by se po vložení mezi zmíněné dva magnety magnetismus přerušil. (Petr Havlíček)

Odpověď: Analogie mezi magnetickým a elektrickým polem není úplná. Elektrické pole nábojů můžete odstínit vodivou slupkou, tedy Faradayovou klecí. K odstínění magnetického pole se dá použít feromagnetický materiál s vysokou permeabilitou (mi-metal, pemalloy). Takto se odstiňují supravodivé cívky, aby rozptylové pole cívek, které uvnitř sebe vytvářejí pole o magnetické indukci až 15 T, neovlivňovalo okolní přístroje a nepřitahovalo nebezpečně velkou silou feromagnetické předměty. Vložíte-li však takovouto přepážku mezi dva přitahující se magnety, nezrušíte tím silové působení. Magnety budou přitahovány ke zmagnetované přepážce.
Dokonale odstínit magnetické pole je možné. Supravodič pod svou kritickou teplotou se chová jako dokonalé diamagnetikum a vytlačuje ze svého objemu siločáry magnetické indukce. Můžete v něm tedy vytvořit prostor odstíněný od magnetických polí, vyžaduje to ovšem ochlazení do nízkých teplot (alespoň asi 8 K pro klasické supravodiče, 80 K pro vysokoteplotní supravodiče) a působící pole nesmí být vyšší než kritické pole supravodiče. Proto se tento proces používá k odstinění slabých polí, např. magnetického pole Země.
(Doc. RNDr. Miloš Rotter, CSc.)   >>>  

949) Gravitony30. 07. 2003

Dotaz: Jsem spíše laik mající mnoho otázek. Někde jsem slyšel, že existují částice zvané gravitony. Co je jejich úkolem? Bylo mi řečeno, že je to druh částic přenášejících gravitační sílu. Je to pravda? Jestli ano, lze použít antigravitonů k porušení gravitace? (Lukáš Lička)

Odpověď: Tak jako existují elektromagnetické vlny, existují také vlny gravitační (jde o vlnky "křivosti prostoročasu", které se od zdroje šíří stejně rychle jako světlo).
Kvantováním elektromagnetických vln dostali fyzikové fotony, částice, které se projevují tehdy, když elektromagnetické pole interaguje s hmotou. Podobně byly odvozeny i hypotetické gravitony, které si lze představit jako kvanta gravitace. Problém je v tom, že gravitační interakce je velmi slabá, takže gravitony jako takové zatím ještě nikdo experimentálně neověřil. Navíc byly gravitony zatím předpovězeny jen ve zjednodušené verzi Einsteinovy teorie gravitace.
Proto pojem gravitonu je prozatím používán jen vágně. Předpokládá se, že by se měly projevovat jen na počátku vesmíru, uvnitř černých děr, nebo na velmi malých rozměrech. (antigravitony jsou totožné s gravitony, podobně jako antifotony jsou totožné s fotony)
(Doc. RNDr. Jiří Podolský, CSc.)   >>>  

950) Černá díra II.30. 07. 2003

Dotaz: Je černá díra "branou" do čtvrté dimenze? (Lukáš Lička)

Odpověď: Takto se to říci nedá. V Einsteinově teorii JSOU čtyři dimenze (3 prostorové a 1 časová). Černá díra je oblast prostoročasu ohraničená "fiktivním povrchem" tzv. horizontem: lze skrz něj projít pouze dovnitř, nikdy ne směrem ven. Člověk, který pod horizont spadne může v principu žít dále, bude však nutné padat do středu černé díry. Tam se nachází singularita. Během pádu do ní narůstají slapové gravitační síly, které pozorovatele dříve či později roztrhají na kusy.
Existují ovšem i černé díry (např. když jsou elektricky nabité), které v principu umožňují při "troše manévrování" se singularitě vyhnout a "vyletět" v JINÉM vesmíru (ovšem opět stejné dimenze, jako má ten náš).
Jiná věc je, že si tento "tunel" do jiného vesmíru (tzv. červí díru) lze PŘEDSTAVIT (znázornit) jako "most skrze vyšší dimenzi".
(Doc. RNDr. Jiří Podolský, CSc.)   >>>  

951) Černá díra28. 07. 2003

Dotaz: Jestliže se gravitony pohybují max. rychlostí tj. rychlostí světla, jak je například možné, že černá díra vyzařuje gravitaci mimo. (Kronus Z.)

Odpověď: Černá díra "vyzařuje gravitaci" - tedy vydává gravitační záření - také maximálně jen rychlostí světla. Tím je ovšem míněno šíření "vlnek křivosti", které putují směrem od díry, pokud do ní např. nesymetricky spadne obyčejná hvězda. Během pádu VNĚ díry se porušuje geometrie prostoročasu a tyto poruchy se vyzařují v podobě gravitačních vln. (Gravitony jsou hypotetická kvanta gravitačních vln, podobně jako fotony jsou kvanta elektromagnetických vln.)
ZVITŘKU díry nepronikne vně žádná informace, vyjma ovšem změn gravitačního pole. Černá díra může "unvitř" například měnit svůj tvar, což se PROJEVÍ změnou geometrie okolo ní.
Jde totiž o to, že černá díra představuje GRAVITAČNÍ objekt, který souvisí se svým okolím. Horizont černé díry sice nelze směrem ven překročit, to ovšem neznamená, že se díra navenek nijak neprojevuje: právě naopak, je to ta "nejsilnější" gravitační past, která ve vesmíru existuje. Nikdy se nemůžeme dozvědět, co se děje UVNITŘ díry, můžeme ovšem měřit její projevy navenek.
(Doc. RNDr. Jiří Podolský, CSc.)   >>>  

952) Co je to hyperprostor?24. 07. 2003

Dotaz: Co je to hyperprostor? (Petr Jedlička)

Odpověď: Hyperprostor je totéž co nadprostor, neboli prostor o více rozměrech. Matematikové a fyzikové zcela běžně pracují s mnoharozměrnými prostory, které mají např. 4 rozměry. Lze například uvažovat 4-rozměrný hyperprostor, který v sobě obsahuje jak náš běžný 3-rozměrný prostor, tak ještě jednu dodatečnou dimenzi, kterou ovšem nejsme schopni vnímat.
Nejjednodušším příkladem hyperprostoru je tzv. nadplocha, tedy rovný, nezakřivený prostor více než 2 rozměrů (neboť obyčejná plocha je dvourozměrná).
(Doc. RNDr. Jiří Podolský, CSc.)   >>>