FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

953) Poměr klidové hmotnosti protonu a elektronu22. 07. 2003

Dotaz: Poměr klidové hmotnosti protonu a elektronu je 1836. Je toto číslo konstantou? Jak by vypadal svět, pokud by byl tento poměr jiný? (Roman Štec)

Odpověď: Toto číslo je konstantou asi ve stejném smyslu, jako je konstantou hmotnost protonu či neutronu. Je mi těžko říci, jak by se změnil svět, kdyby tento poměr byl jiný, ale např. chemické vlastnosti látek jsou dány právě společným sdílením elektronù mezi molekulami, a v jádrech jejich atomů jsou protony přitahující elektrony. Snad by někdo z kvantových chemiků odhadl, jak by se změnily hodnoty energií a tím i vazební energie.
(J.Obdržálek)   >>>  

954) Proč se kostka cukru rozpustí ve vodě?22. 07. 2003

Dotaz: Zajímalo by me, jak je možné, že se kostka cukru (pevná látka) rozpustí ve vodě a jiná pevná látka nikoliv (např. kovový předmět)? Jaká energie na ni působí a na jakou "úroveň" se vlastně rozpustí? (Petr)

Odpověď: Jde o mezimolekulární síly.
Přeložte si to asi takto:
1) Proč vlastně - za dané teploty, tj. když molekuly mají nějakou tu nadbytečnou energii - drží některé molekuly pospolu (látka je v pevné fázi), jiné se drží poblíž sebe, ale nikoli už v pevných směrech (kapalina) a jiné jsou si "cizí" - raději poletují (plyn)? Rámcově řečeno, jde o to, jaký je poměr energie příslušné molekuly k potenciální energii dané vazbami na sousedy.
2) Mám molekuly dvou druhů, dejme tomu, že s energiemi odpovídajícími makroskopicky tomu, že látka je kapalinou. Bude pro konkrétní molekulu energiově výhodnější držet se poblíž molekuly téhož druhu, anebo jiného druhu? To ovšem záleží i na tvaru molekul spolu s rozložením elektrických nábojů na povrchu. Je-li to molekule jedno či bude-li pro ni spojení s jinou molekulou energiově atraktivnější, pak se - makroskopicky - budou obě kapaliny mísit.
3) Analogická situace nastane, je-li teplota taková, že je v pevné fázi jedna složka (rozpouštění ve fázi druhé) nebo obě (směsné krystaly, tj. fakticky rozpouštění v tuhé fázi).
Pokud Vám tento náznak nestačí, zeptejte se znovu, podrobněji.
(J.Obdržálek)   >>>  

955) Pohon motorů20. 07. 2003

Dotaz: V modelářství se používají motory na sifonové bombičky. Zajímalo by mě, jak by se změnil statický tah pohonu, pokud by byl běžně používaný pístový motor s vrtulí nahrazen tryskou (reaktivní pohon), při stejném průtoku plynu ze stávajícím množstvím v nádrži. Která varianta má pro použití v letadle větší účinnost? (Miroslav Vochozka)

Odpověď: Jednoduchá odpověď plyne z onoho praktického pozorování - vyplatí se dělat motorky poháněné stlačeným plynem proti nějaké redukční trysce, podobně u velkých leteckých tryskových motorů, kam energii přináší palivo, se vyplatí nejen využívat proudění horkých zplodin urychlených expanzí, ale přidat ještě proud studeného vzduchu hnaného buď vrtulí v případě turbovrtulového pohonu, resp. dmychadlem v případě dvouproudového motoru.
Složitější odpověď vyžaduje probrat hospodaření s energií v takových motorech a zjistit, jak se dosáhne maximálního tahu. To je téma na delší studium, patří to do leteckého inženýrství, které můžete studovat např. na Fakultě strojního inženýrství ČVUT...
(J.Dolejší)   >>>  

956) Zvyšuje se s rychlostí tělesa také jeho gravitační síla?18. 07. 2003

Dotaz: Zvyšuje se s rychlostí tělesa také jeho gravitační síla? (Tomáš)

Odpověď: Ano. Tím, jak se zvyšuje rychlost tělesa, roste i jeho hmotnost a z toho plyne i to, že pohybující těleso má gravitační účinky větší, než totéž těleso, kdyby stálo.
(J.Obdržálek)   >>>  

957) Libra14. 07. 2003

Dotaz: Potřebuju poradit. Mám danou zátěž 2,25 lbs a potřebuju ji převést na gramy. (Sláva)

Odpověď: Uvedená jednotka hmotnosti je libra, převodní vztah mezi ní a kilogramem je: 1 kg = 2,20462 lb. Tedy 2,25 lb = 1,02058 kg = 1020,6 g.
(M.Urbanová)   >>>