FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

964) Interakce18. 06. 2003

Dotaz: V učebnici fyziky pro gymnázia - Fyzika mikrosvěta tvrdí, že všechna silová působení ve vesmíru lze popsat pomocí 4 elementárních interakcí - elektromagnetické, gravitační, silné a slabé. Když postavíme kuličku na stůl, tak aby byla v klidu a potom do ní cvrnkneme, působíme na ní silou. Jak lze tuto sílu popsat pomocí daných 4 interakcí? (Uvedenou situaci beru pouze jako modelový příklad, při popisu mnohých podobných problémů nevidím souvislost mezi výslednou silou a základními silovými interakcemi. (Jirka Hamous)

Odpověď: Slabá a silná interakce se uplatňují rozumně jen v mikrosvětě: schematicky řečeno, drží pohromadě některé "elementární částice", např. neutron. Vedlejším projevem silné interakce (držící pohromadě neutrony a protony) drží pohromadě atomové jádro. S nimi se tedy obvykle přímo nesetkáváme. (Mluvíme raději o obecnější interakci = vzájemném působení, než o silách, protože "síla" už znamená popis vektorovou veličinou, a tím i v rámci klasické teorie.)
S gravitací se známe docela důvěrně, a víme, za co může a za co ne. Vše ostatní (tření, tuhost, pružnost, chemická vazba atd.) padá na vrub elektromagnetické interakci - té, která drží pohromadě atomy (z jádra a elektronů), molekuly (z atomů) a tělesa (z molekul). Tu je však nutno použít v celkovém rámci nikoli klasické mechaniky, ale kvantové (podle klasické teorie by neexistovaly nabité útvary, stabilně se držící jen svými elektromagnetickými, případně gravitačními silami). Tedy:
Můj prst drží pohromadě (stabilní velikost daná rovnováhou elektromagnetických sil držících pohromadě mou kůži a moje svaly). Cvrnknu-li, měním "chemickou energii" (tj. vnitřní energii danou chemickými vazbami - sdílení elektronů, tedy opět elmag. interakce) v mechanickou (pohyb špičky prstu). Při srážce se kulička prakticky nezdeformuje, ale můj prst ano - stlačí se, poté se ze stlačení "dopruží" do původního tvaru a urychlí tím kuličku. Jak stlačení, tak restituci zajišťují tytéž elmag. síly, které drží pohromadě mé svaly a kůži.
(J.Obdržálek)   >>>  

965) Průjezd auta zatáčkou18. 06. 2003

Dotaz: Zajímalo by mě, proč se při průjezdu auta levotočivou zatáčkou nadlehčuje pravá strana auta. Jaké, a kde působí síly na auto. (alex)

Odpověď: Omyl, při průjezdu zatáčkou se vždy zatěžuje trochu méně vnitřní kolo, protože odstředivá síla, která v neinerciální soustavě spojené s autem na auto působí, je pro menší poloměr menší a na vnitřní stranu auta tedy působí menší odstředivá síla, než na stranu vnější. Výslednice odstředivých sil působí vzhledem ke styčným plochám kol momentem, který se snaží auto překlopit ven. Zatěžovány jsou tedy více vnější kola.
(M.Rojko)   >>>  

966) Elektromotor18. 06. 2003

Dotaz: V učebnici fyziky jsem objevil vysvětlený princip stejnosměrného elektromotoru, vše je mi jasné, jen mi z uvedeného nevyplývá na jakou stranu by se měl rotor otáčet. Podle mě by to mělo být nahodilé, ale jestli se nepletu, tak tomu není. Můžete mi s tímto hlavolamem poradit? (Reichmann)

Odpověď: Problém snadno vyřešíte sám, jestliže si cívku motoru nakreslíte jen jako jeden závit s komutátorem v poli podkovovitého magnetu. Pak snadno odhalíte, že na směru proudu tím závitem bude záležet, jaký smysl bude jeho otáčení.
(M.Rojko)   >>>  

967) Kondenzátor jako zdroj energie?18. 06. 2003

Dotaz: Proč nelze kondenzátor použít jako zdroj energie, resp. proč ho lze postupně malým proudem nabíjet, ale nelze si zase z něj proud brát postupně podle potřeby jako např. z elektrického článku? (Petr Forejt)

Odpověď: Postupné nabíjení kondenzátoru malým proudem se děje tak, že před kondenzátor je zařazen odpor, který průběh proudu snižuje na malé hodnoty i na počátku nabíjení. Přesto samozřejmě, jak napětí na kondenzátoru roste, se nabíjecí proud zmenšuje až napětí na kondenzátoru dosáhne napětí zdroje a proud už je nulový.
Při odběru elektrické energie z kondenzátoru je to obdobné. Zpočátku je napětí na kondenzátoru vyšší a při daném spotřebiči proud větší. Čím více se kondenzátor vybíjí, tím menší je proud a tedy i odebíraný výkon.
U elektrického článku jsou napětí i proud relativně stálé (samozřejmě taky trochu klesá) a odebíraný výkon tedy tak značně neklesá.
(M.Rojko)   >>>  

968) Ohřev jídla v mikrovlnce18. 06. 2003

Dotaz: Někde jsem se dočetl, že příprava jídla v mikrovlnné troubě může vlivem nepřirozeného způsobu ohřevu porušit molekularní vazby bílkovin a dalších látek, které se pak přetvoří v karcinogemy. Existuje opravdu nějaké reálné nebezpečí při přípravě jídel v MT nebo jde jen o fámu. Existují nějaké seriózní studie? (Marek)

Odpověď: Ano, stačí do hledače napsat cancer, microwaves, oven a clovek okamžitě dostane reference na články, které mluví o rakovině způsobené mikrovlnami. Ale také najde články jako
http://www.johnstonsarchive.net/environment/cellphone.html které se snaží střízlivě komentovat toto téma. Já vám za sebe říkám, že nevím. Ale v několika článcích, které mluvily o nebezpečí mikrovln, byly děsné nesmysly, které činí tyto články silně podezřelými. Na druhé straně lidstvo má s mikrovlnami již docela dlouhou zkušenost (například obsluhy radarů), takže se dá předpokládat, že jejich škodlivost je posuzována srovnatelně dobře jako škodlivost jiných vlivů. Pokud to považujete za žhavé téma, pak se pokuste najít sám zprávy o experimentech, které by dokazovaly kancerogenní účinky mikrovln v podmínkách odpovídajících použití v troubě a podstatné ve srovnání s ostatními vlivy, kterým jsme vystaveni. Pokud je najdete, můžete se obrátit na hygieniky, co s tím. Problém je blízký obávaným mikrovlnám z mobilu.
(J.Dolejší)   >>>