FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

968) Ohřev jídla v mikrovlnce18. 06. 2003

Dotaz: Někde jsem se dočetl, že příprava jídla v mikrovlnné troubě může vlivem nepřirozeného způsobu ohřevu porušit molekularní vazby bílkovin a dalších látek, které se pak přetvoří v karcinogemy. Existuje opravdu nějaké reálné nebezpečí při přípravě jídel v MT nebo jde jen o fámu. Existují nějaké seriózní studie? (Marek)

Odpověď: Ano, stačí do hledače napsat cancer, microwaves, oven a clovek okamžitě dostane reference na články, které mluví o rakovině způsobené mikrovlnami. Ale také najde články jako
http://www.johnstonsarchive.net/environment/cellphone.html které se snaží střízlivě komentovat toto téma. Já vám za sebe říkám, že nevím. Ale v několika článcích, které mluvily o nebezpečí mikrovln, byly děsné nesmysly, které činí tyto články silně podezřelými. Na druhé straně lidstvo má s mikrovlnami již docela dlouhou zkušenost (například obsluhy radarů), takže se dá předpokládat, že jejich škodlivost je posuzována srovnatelně dobře jako škodlivost jiných vlivů. Pokud to považujete za žhavé téma, pak se pokuste najít sám zprávy o experimentech, které by dokazovaly kancerogenní účinky mikrovln v podmínkách odpovídajících použití v troubě a podstatné ve srovnání s ostatními vlivy, kterým jsme vystaveni. Pokud je najdete, můžete se obrátit na hygieniky, co s tím. Problém je blízký obávaným mikrovlnám z mobilu.
(J.Dolejší)   >>>  

969) "Vesmírný výtah"18. 06. 2003

Dotaz: Můj dotaz se týká vesmírného výtahu (A.C.Clarke). Jde o to natáhnout "lano" ze Země do bodu na geostacionární dráze. Problém je v tom, že každý bod lana je v jiné vzdálenosti od povrchu, a tudíž má (aspoň podle mne) jinou rychlost. V důsledku toho se by mělo lano zhroutit resp. obmotávat okolo Země. Je to tak, nebo je v mé úvaze chyba? (Martin)

Odpověď: Chyba je už v tom, že si myslíte, že ten geostacionární sputnik visí ve vzduchu nad vámi a že nespadne. (A ještě větší chyba je si myslet, že vy taky nepadáte, čili že cokoli je mezi vámi a geostacionárním sputnikem, nebude padat taky.) Sputnik totiž padá, jinak by letěl po přímkové dráze a vzdaloval by se od Země. Ve výšce h ovšem musí letět tak rychle (v), aby stačil spadnout jen natolik, aby si vůči zemi zachovaval stejnou výšku. To jde snadno spočítat: má hmotnost m a pohybuje se po kružnici o poloměru R, k tomu ho musí donutit dostředivá síla F=mv2/R . Tou silou je gravitace, tedy F=GmM/R2, kde G je gravitační konstanta (u nás dříve značená kappa) a M hmotnost Země. Z obou rovnic zjistíte závislost potřebné rychlosti (v) na výšce h=R-R' nad zemí o poloměru R'. No a když vám výjde rychlost taková, že by obletěla družice v příslušné výšce Zemi pravě za jeden den, a když je ta družice nad rovníkem, a ještě letí od západu na východ, tak ten, kdo pod ní stojí a točí se se Zemí, ji má nad hlavou pořád.
A k tomu žebříku: kdyby to byl řetěz s volnými oky, tak je zřejmé, že na to, aby každé oko obíhalo Zemi po kružnici, musí mít rychlost tím větší, čím blíž je u Země. Čili vzdálenější oka by samovolně letěla na západ, bližší na východ (a rychleji).
(J.Obdržálek)   >>>  

970) Průběh střídavého napětí15. 06. 2003

Dotaz: Zajímalo by mě, jak správně vynášet graficky průběh střídavého napětí a proudu; která veličina má mít větší amplitudu. (To zřejmě zavisí na odporu, je-li větší, nebo menší než 1. Nebo uvažuju úplně špatně?) (Jan Ziebiker)

Odpověď: Protože na ose ypsilon můžete pro proud i pro napětí zvolit různé jednotkové úsečky, můžete si výšku obou grafů navolit jak je libo.
(M.Rojko)   >>>  

971) Absorpční chladnička15. 06. 2003

Dotaz: Princip kompresorové ledničky je zřejmý. Jak ale funguje absorbční chladnička? Na jaké teploty lze běžně chladit např. při užití čpavku jako chladícího média při absorbčním chlazení? (Roman Pilný)

Odpověď: Nejsem odborníkem na chladničky a mrazící boxy. Obecně lze říci, že tato zařízení využívají výparného tepla zkondenzovaných plynů - různých typů freonu nebo čpavku. Historicky se používal i ethylen a methan. Plyn se stlačí kompresorem nebo pomocí ohřevu (absorpční chladnička), ochladí se v chladiči vzduchem nebo i vodou, tedy odvede se kondenzační teplo. Zkapalněný plyn se přes škrtící ventil přivede do výparníku, kde se odpařuje a tím vzniká chladící efekt. Tento proces se může popsat jako obrácený Carnotův cyklus - dodáváme tepelnému stroji práci, předáváme teplo teplejší lázni a odnímá teplo chladnější lázni. Účinnost těchto zařízení dosahuje 60 a více procent ideální účinnosti Carnotova cyklu. Stroje chladí asi na -20 st. C, vícestupňová zařízení na - 50 st. C. Teplota varu kapalného čpavku je asi 240 K, tj. - 33 st. C při normálním tlaku, při sníženém tlaku je nižší. Nepochopil jsem, co nazýváte absolutním chlazením.
Podstatně účinnější může být chlazení kapalným dusíkem (teplota varu je 77 K, tj. -196 st. C). Vyrábějí se také kryogenerátory pracující se Stirlingovým nebo Giffordovým -McMahonovým cyklem nebo pulzní trubice, které dnes dovedou chladit až k teplotě kapalného hélia 4,2 K nebo i níže.
(Doc. RNDr. Miloš Rotter, CSc.)   >>>  

972) Kolik fotonů projde a kolik se odrazí?10. 06. 2003

Dotaz: V knize Richarda Feynmana jsem se dočetl jen tak mimochodem, že se ví, kolik fotonů pronikne při přechodu např. ze vzduchu do skla, a kolik se odrazí, ale neví se proč. Ta knížka není nejnovější, už se to ví? A proč? (Otakar Švenda)

Odpověď: Nevím přesně, kterou větu ve které knize máte na mysli, a tak těžko posoudím, zda jde o básnický obrat, který zdůrazňuje cosi trochu jiného.
Rozhodně nemůžete např. říci, že jistý foton projde, jiný taky, ale ten další se odrazí. Ale to nemůžete říci hlavně proto, že kvantové částice (mezi než foton patří) prostě nemají svou individualitu.
Příklad: Můj táta mi poukáže na mé sporožiro ze svého konta 100 Kč, máma taky. Chci dát sestře stovku, ale ta si vymiňuje, že to musí být ta matčina a nikoli otcova. To samozřejmě nedává smysl, stokoruna na mém tisícikorunovém kontě je neodlišitelná od ostatních devíti stokorun, co jsou tam spolu. Pak ovšem taky nemá smysl přemítání, když každý týden dostávám dvě stovky a jednu dávám, zda právě příchozí stovka zůstane nebo "projde" dál.
(J.Obdržálek)   >>>