FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

970) Průběh střídavého napětí15. 06. 2003

Dotaz: Zajímalo by mě, jak správně vynášet graficky průběh střídavého napětí a proudu; která veličina má mít větší amplitudu. (To zřejmě zavisí na odporu, je-li větší, nebo menší než 1. Nebo uvažuju úplně špatně?) (Jan Ziebiker)

Odpověď: Protože na ose ypsilon můžete pro proud i pro napětí zvolit různé jednotkové úsečky, můžete si výšku obou grafů navolit jak je libo.
(M.Rojko)   >>>  

971) Absorpční chladnička15. 06. 2003

Dotaz: Princip kompresorové ledničky je zřejmý. Jak ale funguje absorbční chladnička? Na jaké teploty lze běžně chladit např. při užití čpavku jako chladícího média při absorbčním chlazení? (Roman Pilný)

Odpověď: Nejsem odborníkem na chladničky a mrazící boxy. Obecně lze říci, že tato zařízení využívají výparného tepla zkondenzovaných plynů - různých typů freonu nebo čpavku. Historicky se používal i ethylen a methan. Plyn se stlačí kompresorem nebo pomocí ohřevu (absorpční chladnička), ochladí se v chladiči vzduchem nebo i vodou, tedy odvede se kondenzační teplo. Zkapalněný plyn se přes škrtící ventil přivede do výparníku, kde se odpařuje a tím vzniká chladící efekt. Tento proces se může popsat jako obrácený Carnotův cyklus - dodáváme tepelnému stroji práci, předáváme teplo teplejší lázni a odnímá teplo chladnější lázni. Účinnost těchto zařízení dosahuje 60 a více procent ideální účinnosti Carnotova cyklu. Stroje chladí asi na -20 st. C, vícestupňová zařízení na - 50 st. C. Teplota varu kapalného čpavku je asi 240 K, tj. - 33 st. C při normálním tlaku, při sníženém tlaku je nižší. Nepochopil jsem, co nazýváte absolutním chlazením.
Podstatně účinnější může být chlazení kapalným dusíkem (teplota varu je 77 K, tj. -196 st. C). Vyrábějí se také kryogenerátory pracující se Stirlingovým nebo Giffordovým -McMahonovým cyklem nebo pulzní trubice, které dnes dovedou chladit až k teplotě kapalného hélia 4,2 K nebo i níže.
(Doc. RNDr. Miloš Rotter, CSc.)   >>>  

972) Kolik fotonů projde a kolik se odrazí?10. 06. 2003

Dotaz: V knize Richarda Feynmana jsem se dočetl jen tak mimochodem, že se ví, kolik fotonů pronikne při přechodu např. ze vzduchu do skla, a kolik se odrazí, ale neví se proč. Ta knížka není nejnovější, už se to ví? A proč? (Otakar Švenda)

Odpověď: Nevím přesně, kterou větu ve které knize máte na mysli, a tak těžko posoudím, zda jde o básnický obrat, který zdůrazňuje cosi trochu jiného.
Rozhodně nemůžete např. říci, že jistý foton projde, jiný taky, ale ten další se odrazí. Ale to nemůžete říci hlavně proto, že kvantové částice (mezi než foton patří) prostě nemají svou individualitu.
Příklad: Můj táta mi poukáže na mé sporožiro ze svého konta 100 Kč, máma taky. Chci dát sestře stovku, ale ta si vymiňuje, že to musí být ta matčina a nikoli otcova. To samozřejmě nedává smysl, stokoruna na mém tisícikorunovém kontě je neodlišitelná od ostatních devíti stokorun, co jsou tam spolu. Pak ovšem taky nemá smysl přemítání, když každý týden dostávám dvě stovky a jednu dávám, zda právě příchozí stovka zůstane nebo "projde" dál.
(J.Obdržálek)   >>>  

973) Kaleidoskop05. 06. 2003

Dotaz: Co to je kaleidoskop a jak funguje. (Martin)

Odpověď: Milý Martine, kaleidoskop je v nejednodušším provedení trubička z tvrdého papíru, uvnitř které jsou dvě, tři nebo více rovinných zrcátek a několik barevných sklíček. Při otáčení kaleidoskopu se sklíčka různě přesypávají a v zrcátkách vidíme hezké pravidelné obrazce. Jak tedy vznikají?
Pokud postavíte před dvě zrcátka, která spoju svírají úhel alfa, nějaký předmět, uvidíte nejen předmět, ale i jeho obraz v každém zrcátku a pak také obraz obrazu z druhého zrcadla atd. Pro lepší pochopení si to nakreslete nebo si pohrejte se zrcátky a sledujte počty obrazů svého obličeje pro různá vzájemná nastavení zrcátek. Jestliže velikost úhlu alfa při vynásobení celým číslem dává 360°, potom vidíme pravidelný obrazec, který se skládá z n dílů (n = 360°/alfa).
(M.Urbanová)   >>>  

974) Jsme ve středu vesmíru?05. 06. 2003

Dotaz: Jestliže se všechny objekty ve vesmíru od nás vzdalují (tedy do všech směrů), pak by to znamenalo, že jsme ve středu Vesmíru? Nebo je někde "vpředu" a "vzadu"? (Pavel Dombrovský)

Odpověď: Jsme ve středu, a to stejně jako kdokoliv jiný. Příklad: dvojrozměrní mravenci lezou po nafukovacím míčku, který někdo nafukuje. Každý z nich vidí, že se každý jiný od něho vzdaluje (samozřejmě měřeno po povrchu míčku, jsou přece dvojrozměrní). Každý z nich má tedy (stejné) právo věřit, že je to on, kdo je středem Vesmíru.
(J.Obdržálek)   >>>